Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A cigány szó rasszista?

A cigány szó rasszista?

Figyelt kérdés

Csak mert sokan azt állítják, de hát ha nem olyan hangsúllyal mondom, akkor szerintem semmi baj sincs vele.

(Remélem jó kategóriába tettem a kérdést.)



2017. aug. 22. 13:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
71%
Ha nem teszel elé olyasmit, hogy "mocskos", "retkes", "büdös", akkor nem az, tezsvírem. Sólyom László számtalanszor használta a szót.
2017. aug. 22. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
78%
A cigányok saját magukra is használják.
2017. aug. 22. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
82%

Nem. A hangsúlytól és a szövegkörnyezettől függ.

Pl. a szeretem a cigányzenét kijelentésben semmi rasszista nincs. És furán is hangozna úgy, hogy roma zene.

2017. aug. 22. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem az.
2017. aug. 22. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
82%
Ezt egy cigány ember tudja a leghitelesebben megválaszolni, hogy annak veszi-e. Mindenesetre én semlegesen használom, és a roma szót valahogy erőltetettnek érzem, mert olyan nem létezik, hogy roma pecsenye, roma kerék, romaorímás...
2017. aug. 22. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
59%
*prímás
2017. aug. 22. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
84%

Ahogy előttem írták, ha nem sértő szövegkörnyezetben használod, akkor alapvetően még nem rasszista, úgyhogy egy hasonló kijelentés,minta a :"Szeretem a cigányzenét", vagy a "Cigány nép Indiából származik", engem abszolút nem zavar. Sokáig én is a cigány szót használtam magamra, de megtudtam, hogy eredetileg romáknak hívtuk magunkát, igy azóta azt használom. Ettől függetlenül a "cigánypecsenye", "cigányzene", "ciganykártya" stb. szavak nem zavarnak, mindkét megnevezést bele lehet foglalni rasszista mondatokba, pl.semmivel sem kedvesebb ha valaki azt mondja:" Minden roma lop", vagy "büdös romák".

20/Roma/L

2017. aug. 22. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Cigány vagyok és nem rasszista a cigány szó.
2017. aug. 23. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
55%
A népscsoport neve magyarul: cigány. Tehát nem! A roma nem magyarul van, hanem cigányul! Rasszista a magyarok cigányok általi leparasztozása.
2017. aug. 23. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 ka.ka.o ***** válasza:
100%

Elvileg a 'cigány' szó egy görög (vagy latin?) szóból ered (talán 'ciganosz'), aminek a jelentése: "érinthetetlen". Ha jól informáltak engem az egyetlen cigányságról szóló előadáson, amin voltam, és persze ha jól emlékszem, akkor ezt a nevet azért kapták, mert akkoriban nem lehetett hozzájuk érni. Azokban az időkben elég sértőnek számíthatott.



Ma viszont nem gondol erre senki, ha ezt a szót mondja vagy hallja. Csak a hangsúlyra kell ügyelni, és a közvetlenül előtt vagy mögötte álló szavakra (mint ahogy írták fentebb is), és úgy nem bántó. Legalábbis én nem veszem annak^^

2017. aug. 24. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!