Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Kisvárosi étteremben egy adag...

Kisvárosi étteremben egy adag sütiért, ami 490 forint, mennyi borravalót illik még adni? Elég-e ha csak 500-zal fizetek?

Figyelt kérdés
2017. szept. 3. 18:00
 1/9 anonim ***** válasza:
0%
10% a minimum.
2017. szept. 3. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Én is 500-al fizetnék,a tizes maradhat,de amúgy ha pont 500 lenne,nem adnék borravalót.
2017. szept. 3. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
Nem kötelező a borravaló, de a 10-est itt illik odaadni nekik.
2017. szept. 3. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
37%
550et adnék
2017. szept. 3. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Szerintem az árban benne van a borravaló.
2017. szept. 4. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

ha alkalmazott és nem kell átadnia a munkáltatójának a pluszt, miért is ne?

Sajnos, hallottam olyant a felszolgálótól: neki ne adjak pluszt, -se tízet , se kétszázat, mert nem lehet az övé. -no comment.


--


A 10% borravaló a, 70-es évek táján volt divat, amikor a benzinkutas pincér is szinte a borravalóból élt.., mert fizetést nem igen kapott.Erre is utal valahol "Fejér István

Tudni ​illik, hogy mi illik hogy mi illik" . c. könyvében{1966}, amiről tv műsor-sorozat is készült annak idején.Igaz akkor 2 ft volt egy "csontleves 22 ft a bécsi szelet hasábbal.. a krémes 2-3 ft lehetett, de arra nem igen adtunk borravalót. akkor még áfa sem volt, de kb. 4,50.. -6 forintos órabérek is voltak a "8-forintost" (8,50 ?) 1980-ban vezették be a szolgáltató iparban.Erre az időpontra még pontosan emlékszem.

Egyébként, ma már nem "kötelező a borravaló.Ki-ki maga dönti el ,mit engedhet meg magának, mit nem ...újfent van szervízdíj is ami benne van az árban.régebben a 100 ezer ft alatti borravaló(bizonylat nélkül vélelmezhető, bevallott jövedelem ) is adómentes volt (Antall korszak) Mad később, a 100 napos program keretében (2002)eltörölték a minimálbér adóztatását (foglalkoztatottak részére), majd 2007-ben megszüntették azt is.. [link]

Bár , az utóbbi nem tartozik a kérdéshez, csupán érzékeltetni szerettem volna a "takaró hosszát"- a borravaló okán.

2017. szept. 5. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 zoltan01balogh válasza:

Vendéglátó helyeken bevett szokás, hogy a pincér egy elég alacsony havi bért kap, mondván, hogy úgy is ott a borravaló.

Budapesten 3-5 éve még volt olyan hely ahol ez csak 40.000 Ft volt!!!

Tehát a norravaló nem jár, csak erősen ajánlott, mert senki sem azért talpal 12-16 órát, h havi 100 ezret v annyit se vigyen haza.

Véleményem szerint, egy egészséges borravaló 5-20% között van, értéktől függően...

Én egy 490.- es sütire simán rá tenném a 600.- at, amennyiben ezt nem engedhetem meg magamnak, úgy sütit sem eszek.

De egy 4 fős vacsoránál, ahol a számla pl 18.900.-, ott egy 20.000.- esből nem kérnék vissza.

Nyilván a pincér ahol szervíroz 4x 2 adag ételt, plusz majdnem ennyi italt, ott már legalább 4x, de inkább 5x jön ki az adott asztalhoz.

Persze függ a kiszolgálás minőségétől is.

Ha pl sokat kell várni, az nem a pincér hibája, v sós a leves az szintén nem.

S egy feljebb kommentelő írta, hogy van szervíz díj... sajnos nem mindenhol, pedig egészségesebb lenne.

2017. szept. 6. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A szolgáltatás színvonalától függően adok 0-20% jattot. Ha ragadós széken ülve kell elfogyasztanom a süteményemet, miközben a felszolgálók kibeszélik és kiröhögik valamelyik vásárlót, akkor a jatt 0 Ft. Ha keveset fogyasztok de, előzékeny, kedves kiszolgálást kapok egy vendéglátóhelyen, a toalett tündöklően tiszta és ízlett a felszolgált étel vagy ital, akkor 20%-ot adok felfelé kerekítve.


Ha nagyobb fogyasztás van (pl. egy családi ebéd étteremben) akkor 10% körüli jattot adok felfelé kerekítve, ha mindennel elégedettek voltunk. Kisebb hiányosságok esetén is van jatt, csak kevesebb. Ha 0 jattot adok, akkor annak nyomós oka van és néhány évig nem megyünk az adott helyre.

2017. szept. 6. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a hozzászólását, válaszát. Mivel nem egészen egyöntetűek a javaslatok, jól feladtátok a leckét. De azért okosabb lettem valamivel és majd eldöntöm, mi felel meg legjobban a józan észnek és a pénztárcának. :))))
2017. szept. 10. 17:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!