Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi ez az új "divat" a fiatalok...

Mi ez az új "divat" a fiatalok körében, hogy a náluk jóval (nem ritkán 30 évvel) idősebbeket ismeretlenül letegezik?

Figyelt kérdés

Akad köztük kivétel is persze,de a többségre nem ez a jellemző.

A '80-as években ez egyáltalán nem volt így.

Igyekszem én is haladni a rohanó világgal,szeretnek is a fiatalok,de ezt valahogy nem tudom "megemészteni".


2018. jún. 17. 09:53
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
43%
Gondolom mert a legtöbb idősebb mondta, hogy tegezzél, akkor inkább tegez mindenkit.
2018. jún. 17. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Andizsuzsi ***** válasza:
73%
Nem első válaszoló, a mostani fiatalok többségénél ez a természetes. Nem tudnak magázódni. Iskolában dolgozom, tapasztalom. Bekopog az irodába, és nem tudja elmondani, mit akar. Érzi, hogy a tegezés nem helyes, de magázódva nem tud kérni. És akkor jönnek a "le kellett másolni, ki kellene nyomtatni" stb megoldások. Nemrég egy tavaly elballagott gyerekünk jött be körbenézni (általános iskola). Lazán odaköszönt egy sziát. Amikor szóvá tettem, közölte, hogy - miért, már nem járok ide.
2018. jún. 17. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Fordítva is 1000-el megy ezen téma, meg, ha 2 azonos korosztály domináns tagja találkozik egymással, akkor is egyből megy a tegeződés, szóval ez a menő a mai magyar társadalomban. Minden felhígul, de ez kell a mai magyar társadalomnak.
2018. jún. 17. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Amit a második válaszoló írt,az nem inkább csak a városi fiatalokra jellemző? A feleségem is iskolában dolgozik a kb.:3000 főt számláló szomszéd községben. Ott elképzelhetetlen lenne ilyen szituáció.

Nem tudom,ki hogy van vele,de engem kimondottan zavar,ha egy - mondjuk - 19 éves fiatal letegez egy 50 év felettit. Személyes meglátásom szerint ez a tisztelet egyfajta meg nem adása.

2018. jún. 17. 10:51
 5/16 anonim ***** válasza:
76%
Nem divat, csak a szülő nem tanítja meg rá a gyereket. Én mindig magáztam az idősebbeket, haverom meg tegezte őket. Amikor találkoztam haverom szüleivel, csodálkoztak, hogy minek magázom őket. Ha egy gyereket megtanítanak a szülei a magázódásra akkor nem hiszem, hogy csak úgy letegezi az idősebbeket.
2018. jún. 17. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
6%
Nos. Eleg sokat utazok a vilagban. Szerintem ez a nyugatiasodasnak koszonheto. Ott eleve nem is tudnak magazodni. A stilusok es beszed stilusok is folyamat jonnek haza. Nemhiszem hogy ez akkora problema lenne, de ha zavar akkor tedd szova.
2018. jún. 17. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Andizsuzsi ***** válasza:
50%

ma 10:51!


Sajnos nem. Ez is falusi kisiskola.

2018. jún. 17. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
63%

"Ott eleve nem is tudnak magazodni."


A "nyugat" az nem csak Anglia meg Amerika. Próbálj haverkodni egy némettel, tahónak fog tartani.

2018. jún. 17. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem jellemző a nyugati országokra, hogy mindenki tegeződik, német nyelvterületen pláne, ott időnként tizenévesek is magázódva szólítják meg egymást. Az angol nyelvnek lehet benne szerepe, miután ott nincs külön névmás a formális kommunikációra, pontosabban az eredetileg magázódásra használatos terjedt el, a tegező pedig kikopott. (Eredetileg a "thou" volt az I/2 alak.) Az is tény, hogy ma már ritka a családon belüli magázódás, a nagyszülőket is tegezik, nincs hol megtanulni kisgyermekkorban a megfelelő nyelvi formulákat.

Érdekes egyébként, hogy ez az utóbbi 9-10 évben lett jellemző, a 25-26 évesek még többnyire magázzák a náluk idősebbeket (amíg azok fel nem ajánlják a tegezést), a 17-18 évesek már simán lesziáznak bárkit. Találkoztam olyannal is, hogy 15-16 éves odamorrantja (láthatóan zavarban), hogy "jó napot", de kínosan kerüli, hogy direkt megszólításra kerüljön sor, pont, ahogy Andizsuzsi írta.

2018. jún. 17. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

8/8: Ez így van! A németeknél és tudtommal a franciáknál sem tegez mindeni mindenkit. Az persze más kérdés,hogy a hasonló korúak ismeretségük bizalmasabbá válása után már tegezik egymást.(Itt az 50 év körüliekre gondolok).

A múltkor kénytelen voltam szóvá tenni egy 20 évesnek és tudomásul is vette.

Megkérdeztem sok velem azonos -50 feletti- korú ismerősömet,de ők is velem egy véleményen vannak.

2018. jún. 17. 13:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!