Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Zsidó hölgyektől kérdezem...

Zsidó hölgyektől kérdezem hogy mi az ún. rituális fürdő ami ha jól tudom a betérés feltétele a Zsidóknál? Halakhá-val kapcsolatos? Hogy megy ez végbe?

Figyelt kérdés
zsidók,nők,halakha

#nők #zsidó #halakha #rituális fürdő
2019. ápr. 23. 19:05
 1/2 A kérdező kommentje:

A jelek szerint bonyolult volt a kérdésem az Érintettekhez.

Kösz.....

2019. ápr. 25. 15:22
 2/2 anonim ***** válasza:

Meglep, hogy milyen régi kérdés és tényleg egyetlen válasz sem jött rá, pedig annyira azért nem rejtélyes ez.


A rituális fürdő, héberül mikve nem csak zsidó nők, de férfiak rendelkezésére is áll, specialitása az, hogy klasszikusan csak esővíz lehet benne és egyes helyeken egész wellness központ épül köréjük. Lehet ez akár természetes tó vagy folyó is, hiszen az is esővízből van, a lényege, hogy a rituális belemerülés, amely bizony, a betérés feltétele is (ahogy amúgy keresztelő szent János a Jordán folyóban "keresztelt" - az is pont ugyanilyen rituális fürdés volt ám!), rituális megtisztulás, amelynek az esővíz összetételen kívül még három feltétele van:

1. teljesen meztelennek kell lenni, fülbevaló és más ékszerek vagy bármi egyéb nélkül

2. teljesen el kell merülni a vízben, ráadásul háromszor is, hogy a fej teteje felett is legyen víz, amely miatt a mikvékben mindig van egy felügyelő is, aki ezt ellenőrzi

3. természetesen el kell mondani előtte a megfelelő imát a tisztuláshoz.


A háláchá (a technika szóból ismert erős h hanggal a közepén, amit angolul gyakran k-val írnak át, hogy megkülönböztessék más h hangoktól, de a k hanghoz magyarul semmi köze) pedig a zsidó vallású szokásrendszert jelenti.


Külön vannak férfi és női mikvék, persze, és lehet járni rendszeresen is, akár hetente megtisztulni a szombat tiszteletére az ünnep bejövetele előtt pl., nőknek ráadásul kötelező is házasság után havonta járni, már ha valaki vallásos életet él persze, hét nappal azután, hogy a havi vérzése teljesen véget ért, hogy ezzel tisztuljon meg a vérzéssel jött tisztátalanság után, amely a zsidó vallásos házaséletet két kb. kéthetes szakaszra osztja: kb. két hét tisztátalanság (vérzés+hét nap), amely alatt a házastársak vallásilag nem is érhetnek egymáshoz, nem hogy házastársi életet élnének, majd a rituális tisztító fürdő a mikvében a két hét termékenységi idő előtt a házasélet folytatásához.


Szerintem elég jól elmagyaráztam a jobb később, mint soha alapon, de ha van még kérdésed vagy bárki másnak, ide írjon, mert privátokra nem válaszolok.

2020. ápr. 26. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!