Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A "cigány" valóban sértő szó?...

A "cigány" valóban sértő szó? (Általánosan használva, amikor nem sértésnek szánják)

Figyelt kérdés

Örülnék, ha nem magyarok, hanem lehetőleg romák válaszolnának.


Azért kérdezem, mert ugye eddig én úgy tekintettem erre a szóra, mint a népcsoport magyar nevére. Hasonlóan, ahogy mi magyarnak hívjuk magunkat, de az angolok Hungariannek.


Viszont amennyiben ebben a romák nem így gondolkodnak, és hasonló dilemmáról van szó, mint angolok között n*ggernek nevezni az afroamerikaiat, akkor igyekeznék kivonni a "cigány" szót a szókincsemből.



2019. máj. 25. 12:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
82%

A roma nem egyenlő a cigánnyal. Pontosabban minden roma cigány, de nem minden cigány roma. Egy oláh cigány igencsak sértésnek veszi, ha leromázod...

A "cigány", mint szó, a népcsoport neve. De ez leginkább identitás kérdése, mivel olyan népről van szó, akik beolvadva élnek. Vagyis, ha egy ránézésre sötétebb bőrű, a rasszjegyekkel egyértelműen rendelkező személy magyarnak vallja magát (és miért ne tehené, magyarok közt él magyarmódra generációk óta), annak sértő lesz, ha lecigányozod, mert megkülönböztetésként éli meg.

De ha valaki büszke a kultúrájára, ismeri a nyelvet, tartja a hagyományokat, stb, eleve cigánynak vallja magát, neki nem lesz sértő - hiszen ő az. :)

2019. máj. 25. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 lilla64 ***** válasza:
14%

Magyarokra is szokták mondani,hogy "cigány vagy" ,ha valami olyan dolgot csinál ami nem becsületes.

Szerintem is a cigány szó sértő.

2019. máj. 25. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Maltodextrin válasza:
74%

Olyan mint az N betűs szó. Ha cigány mondja cigánynak, akkor rendben van.

Ha fehérember mondja, akkor nincs rendben.


27f (nem kisebbségi)

2019. máj. 25. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
79%
Nem sértő szó egyáltalán.
2019. máj. 25. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
60%

És én bizonyítani is tudom:

[link]

2019. máj. 25. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
52%
2019. máj. 25. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
95%
Hát ha úgy mész oda, mint egy idióta és lecigányozod, akkor sértő, de ha mondatban használod, hogy cigány származású, akkor nem az.
2019. máj. 25. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:
78%
Én cigánylány vagyok. Sokan neem ertik hogy miert lenne serto ha leciganyoznak egy ciganyt. “Hiszen azok vagyunk”. Önmagaba tenyleg nem serto egy magyar szajabol sem. Csak sajnos en azt vettem eszre hogy az esetek tobbsegeben rossz kontextusba hasznaljak,ami viszont igen serto,es ha a kornyezetemben hallom,altalaban el szeretnek sullyedni. Illetve azt sem szeretem amikor rakerdeznek nalam nogy cigany vagyok e. Nem azert mert szegyelnem hanem mert egyszeruen egyertelmuen latszik rajtam,es folosleges megkerdezni. Szoval nem lenne serto de en megis a legtobbszor sertonek erzem 😄 Azt szeretem amikor nem kerul szoba a szarmazas tema,mert olyankor egyenlonek erzem magam
2019. máj. 26. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
68%

#8, mindenben igazad van. Csak sajnos ezt meg eltolják a másik végletbe. pl. hogy a néger nem fekete, a nő nem feltétlen nő csak ha annak vallja magát.

Mind mások vagyunk, hátrányosan nem kell megkülönböztetni a másikat.

De tegyük fel, hogy valaki azt mondja, hogy "te hülye cigány". Szerintem itt elsődlegesen nem az a baja az illetőnek, hogy cigány vagy, hanem hogy szerinte hülye. (csak valamiért megkülönböztetik egymást az emberek, mert így bántóbb, aztán a primitívebbek általánosítanak és megszületnek a rassziszták.).

2019. máj. 26. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
83%
A cigány a hivatalos magyar szavunk erre a nemzetiségre.
2019. máj. 31. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!