Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Nekem sem ad senki plusz...

Nekem sem ad senki plusz pénzt, akkor én miért adjak borravalót?

Figyelt kérdés

Bemegyek reggel a közeli kávézóba, egy elviteles kapucsínóért. A pultos lány szinte még alszik, kedvetlenül válaszol a köszönésemre, rám se néz. Amikor mondom, mit szeretnék, komótosan lefőzi a kávét, rálöttyinti a habot, majd elém tolja a papírpoharat: „450 lesz.” Ahogy leteszem a pultra a pontos összeget, egy alig észrevehető grimasz fut át az arcán. Nyilván számított pár forint borravalóra. De miért is?

Borravaló. Én már a szótól is kényelmetlenül érzem magam. Vannak szakmák, ahol még mindig a fizetés jelentős részét ebből az esetleges extra pénzből kénytelenek összegyűjteni a dolgozók, és a legkevésbé sem borra kell nekik. De attól, hogy ez egy létező jelenség, még nehezemre esik elfogadni. Főleg akkor, ha azt érzem, indokolatlanul várják el. Ha igénybe veszek egy adott szolgáltatást, annak megvan a pontos ára. Kikérem magamnak, hogy bárhol extra pénzt várjanak tőlem ezen felül, főleg úgy, hogy én nem kapok semmi pluszt – mondjuk egy mosolyt, némi kedvességet. Nekem sem ad senki plusz pénzt, akkor én miért adjak borravalót? Borravaló. Én már a szótól is kényelmetlenül érzem magam. Vannak szakmák, ahol még mindig a fizetés jelentős részét ebből az esetleges extra pénzből kénytelenek összegyűjteni a dolgozók, és a legkevésbé sem borra kell nekik. De attól, hogy ez egy létező jelenség, még nehezemre esik elfogadni. Főleg akkor, ha azt érzem, indokolatlanul várják el. Ha igénybe veszek egy adott szolgáltatást, annak megvan a pontos ára. Kikérem magamnak, hogy bárhol extra pénzt várjanak tőlem ezen felül, főleg úgy, hogy én nem kapok semmi pluszt – mondjuk egy mosolyt, némi kedvességet. Étteremben én is szoktam adni – 10 százalékot, ha elégedett voltam az étellel és a kiszolgálással, és ha nincs benne eleve a szervizdíj az árban. Viszont minden más helyzetben rém kényelmetlenül érzem magam, mert nem mindig tudom, hogy elvárják-e, hogy adjak, ha igen, akkor mennyit illik adni, és különben is: nekem sem ad senki borravalót, miért kényszerít engem a szokásjog arra, hogy mások zsebét plusz pénzzel tömködjem.


2019. jún. 20. 23:58
 1/8 anonim ***** válasza:
88%
Igaza van, aki ilyen szarokért ad 450-et, az igazán jattolhatna is.
2019. jún. 21. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
88%
A kötelező jelleggel én sem értek egyet. Én úgy vagyok vele, hogy ezt egyfajta jutalomként kezelem, ha az adott pincér/kiszolgáló/stb tényleg hozzátett valamit a kapott élményhez, nem csak szimplán a munkáját végezte, mert muszáj. Mert ettől lesz egyfajta jelentése is a dolognak, hisz nem azért kapja az ember mert ez elvárás, hanem kiérdemelte, mert tényleg tett azért hogy én, mint vendég jól érezzem magam.
2019. jún. 21. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
74%
Borravaló. Én már a szótól is tudom, hogy valaki lenyom róla egy teljesen felesleges hisztit.
2019. jún. 21. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 MessorKing18 ***** válasza:
100%
Ezzel egyet tudok érteni.
2019. jún. 21. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Igen! Minimum mosolyt elvarna az ember,egyetertek! Teljesen!
2019. jún. 21. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Kavezoban elvinnivalo kavenal nem kell borravalot adni.
2019. jún. 21. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
450-ért kávé? Egy 250g-os olcsóbb, egy hónapig elég, otthon lefőzöm a kotyogóssal. Aki ennyiért vesz egy ivásnyi kávét, az meg is érdemli.
2019. jún. 23. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Vidd a saját többszörhasználatos kávépoharad és ha abba tölti, adhatsz borravalot!:) és még jót is teszel a környezetnek
2019. jún. 23. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!