Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az "élni, és élni hagyni"...

Az "élni, és élni hagyni" életfelfogásba mennyire fér az bele, hogy írtjuk a rovarokat?

Figyelt kérdés
Próbálom úgy élni az életemet, hogy ne ártsak embernek, állatnak, de néha önellentmondásba kell ütköznöm. Például tele van a házunk poloskával, és én azokat puszta kézzel irtom. Ha csak kidobnám az ablakon, mint azt szokták az álszenteskedő emberek, a poloska simán visszamászik. A zöldségeimet permetezem, a csigákat méreggel irtom hogy védjem a salátáimat, és mikor autót vezetek, a szélvédőn számtalan rovar leli halálát, ez önkéntelen folyamat. Örök bűntudatom van ezek miatt, és úgy érzem, ez szembe megy az elveimmel, de egyszerűen ezek civilizációs betegségek. Ha a poloskák nem jönnének be garmadájával, és nem bűzölnék szét a házamat, vagy a csigák nem támadnák be a sok munkaórámmal gondozott kertemet, békén hagynám őket. De nincs más út. Mit gondolnak erről az "élni, és élni hagyni" elmélet követői?

2019. aug. 28. 19:14
 1/6 anonim ***** válasza:
A nagy állatvédők a bigott ferences rendi katolikusok, és a buddhisták. Önellentmondásban élnek, és a Bibliával is ellentétes ez a túlzott állatcentrikusság.
2019. aug. 28. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Én nem vagyok állatvédő, csak tisztelem a természetet. Nem vagyok vegetáriánus se, sőt, imádom a húst, de mivel az ember alapvetően mindenevő, így a természet körforgásához hozzá tartozik, hogy fejlett fajunk megegye a fejletlenebbet. Viszont a bogarak gyilkolása nem létfenntartó cselekvés, csak kényelmi, életszínvonal-fenntartó önzés. Ezért van néha bűntudatom miatta.
2019. aug. 28. 20:55
 3/6 anonim ***** válasza:
Tény, hogy én sem vagyok az állatok elsőszámú imádója, de valahogy nem arra a következtetésre jutottam, hogy az állat csak egy bántalmazható hús (ahogy pár keresztény teszi), hanem hogy Isten teremtése mocskos, őrült, beteg.
2019. aug. 28. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ez hamis bűntudat.

Amugy is az is rosszabb ha megveszi az ember a nagyüzemi húst.

2019. aug. 29. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

" Nem vagyok vegetáriánus se, sőt, imádom a húst, de mivel az ember alapvetően mindenevő, így a természet körforgásához hozzá tartozik, hogy fejlett fajunk megegye a fejletlenebbet. Viszont a bogarak gyilkolása nem létfenntartó cselekvés, csak kényelmi, életszínvonal-fenntartó önzés. Ezért van néha bűntudatom miatta."


Ez eléggé kettős mérce. A "mindenevő" kifejezés nem azt jelenti, hogy szükségszerűen mindent meg kell ennie. Ez tipikusan és metaforikusan is a fogyasztói társadalom torzult gondolkodása. A húsevés, és főleg az ipari állatartást gerjesztő, és az az által elérhető mindennapi húsevés ugyan úgy "életszínvonal-fenntartó önzés". Kélyből, megszokásból fakadó öngerjesztő (visszacsatolt) folyamat eredménye.

Egyébként az életszínvonal helyes értelmezése szerint már nem is emeli az életszínvonalat, mert ahol elérhető ("fejlett" országok) ott már rég túljutott az egészséges mértéken.


Szóval igen: a poloskák egyéb rovarok nem hagynak élni, ezért te sem hagyod őket.

Az autószélvédőn pusztulók meg a szintén a kényelmi (gyors utazás) szempontjaink áldozatai.


Nem a "budhistákkal" van a gond, hanem azzal, hogy az ember jellemzően saját kényelme határáig következetes csak.


Az élni-élni hagyni kifejezés nem elmélet. Csak erőltetetten egyszerűsített és ennek következtében pontatlan leírása sokkal összetettebb gondolati (vallási, filozófiai) rendszereknek. Ezeknek lényege egyébként valóban rávilágít civilizációs betegségeinkre.

2019. aug. 29. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Jézus tanításai szerint, mindent hátra kell hagynod és felvenni a kereszted. Tehát nem foglalkozni kerttel, állattartással stb. csak Bibliát és példabeszédeket hallgatni. Fényből kell táplálkoznod, de ez csak keveseknek sikerül. Azután már nem zavar semmilyen rovar.
2019. aug. 29. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!