Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Buddhisták vannak itt? A...

Buddhisták vannak itt? A buddhizmusban van reinkarnáció vagy nincs, vagy hasonló van, csak máshogy nevezik? Lent még!

Figyelt kérdés

Azt értem, hogy van szamszára és amíg nem világosodik meg vki, addig visszajön a szamszárába, de ha nincs lélek, akkor ki-mi jön vissza?


A buddhizmus szerint nincs lélek, ugye?


Várom a magyarázatokat! Köszönöm előre is!



2019. dec. 25. 23:34
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ilyesmiről a Buddhát is faggatták a tanítványai (ugyanazok a személyek lesznek-e következő életükben, vagy mások), aki erre azt felelte:

Itt van ez a mécses; hajnalig dolgoztam a fényénél. Reggel eloltom. Este újra meggyújtom. Az edény ugyanaz, az olaj ugyanaz, a kanóc ugyanaz. De vajon ugyanaz-e a láng, ami felgyullad a következő éjszakán?

A tanítványok különböző válaszokat adtak. Ánanda azt mondta, részben ugyanaz, részben nem. A Buddha azt felelte, hogy akkor ő részben ugyanaz az ember lesz következő életében, részben nem. Volt, aki úgy gondolta, hogy erre a kérdésre nem lehet válaszolni. A Buddha azt mondta neki, akkor az ő esetében nincs válasz a kérdésre, hogy ugyanaz lesz-e a következő életében vagy sem.


Nekem voltak olyan álmaim, amelyekben nagyon más személyiségű voltam, mint a valóságban. Olyannyira, hogy ébredéskor el is csodálkoztam rajta, egy rövid ideig idegennek hatott a valóság.

Haloványan el tudom képzelni, hogy ha mondjuk "következő életemben" vak folyamidelfin lennék, akkor el sem tudnám képzelni, mik azok a színek, de teljesen természetesek lennének azok a formák, amiket ki tudok venni az ultrahanggal, meglehet olyan érzékeim lennének, amik felfogásához az emberi érzékszervek és a fantázia együttese is édeskevés. Ha van újraszületés, akkor az azt jelenti, hogy az a valami, ami most az én testemből az érzékszervek segítségével képes a tapasztalásra, az nem merül álomtalan alvásba a halállal, hanem újra elkezd érzékelni, de az új test függvényében gyűjt tapasztalatokat. Vagyis a sok élőlény között megint lesz egy, amelyikből kitekintek, de azt a korábbi lénnyel semmilyen formában nem hozhatom kapcsolatba, hacsak nem úgy, hogy annak tapasztalásainak, tetteinek következménye okozta az új individuum létrejöttét. Mintha beöntenél egy bronzszobrot, és kiöntenél belőle egy másikat. Lehet, hogy teljesen más lesz, pl. Leninből Sárkányölő Szent György :), de ugyanabból a fémtömegből. A fém a dharma, a szobor az élőlény.

Persze hozzátehetem, hogy mindez csupán az én válaszom a mécseses kérdésre.

2019. dec. 26. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
69%

a lelek az ami valtozatlan/allando, orok

ilyen "nincs" a buddhizmusban


de ettol még "szellem" van vagyis olyan valtozo(!) ami valamenyire meghataroz teged es kovetkezo eleteidben


de ez sokkal bonyolultabb lehet szamodra mert Egyszeru


ajanlom olvasgasd az AlapMuveket:

Bhagavad Gita (Vekerdi Jozsef)

Tao The King (Tokei Ferenc)

4 Evangelium - Mate, Mark, Lukacs, Janos (Karoli Gaspar)


es ha buddhizmus akkor szinten Vekerdi Jozseftol:

Buddha Elete

Buddha Beszedei


mindbol megertheted hogy onkentes koteleseged az Onzetlenseg (Szeretet, masok segitese, alazatossag stb.)

azt erted meg hogy ez az ami minden egyen szamara jo, de megis barmi mast is valaszthatnak


Xy4

2019. dec. 26. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!