Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egyetértesz-e Irenaeus püspök,...

Egyetértesz-e Irenaeus püspök, vértanú kijelentésével a politikai hatalom eredetéről?

Figyelt kérdés

"1. Ahogy az ördög hazudott kezdettől fogva, akkor is hazudott, amikor azt mondta: "Mindezt a hatalmat és ennek dicsőségét neked adom; mert az enyém, és akinek akarom, annak adom" (Mt. 4:9, Lk. 4:6). Nem ő kente fel a világ királyságait, hanem Isten: A király szíve Isten kezében van (Példab. 21:1). Az Ige mondta Salamon által: "Általam irányítanak a királyok, és a fejedelmek szolgáltatnak igazságot [...]" (Példab. 8:15). Pál apostol is ugyanezt állítja erről a témáról: "Mindenki vesse alá magát a felettes hatóságoknak! Nincs ugyanis hatalom, csak Istentől;" (Róm, 13:1) Most, amikor ezeket a szavakat mondja, nem az angyali hatalmakkal vagy láthatatlan uralkodókkal kapcsolatban mondja, amint néhányan így fejtik ki ezt a szakaszt, hanem a tényleges emberi hatóságokkal kapcsolatban: "És az adókat is fizessétek, mert ők Isten szolgái, akik éppen ebben a szolgálatban fáradoznak." (Róm, 13:6). Ez maga az Úr is megerősítette, amikor nem azt tette, amire az ördög kísértette. Afelé tett iránymutatást, hogy az adót be kell fizetni az adószedőknek (Mt 17: 24-27).


[...]


3.[...] Az ördög, pártütő angyal lévén, addig mehet el, ameddig kezdettől fogva, addig, hogy félrevezesse az embereket, hogy Isten parancsaival szemben engedetlenek legyenek, és fokozatosan elsötétítse azok szívét, akik törekednek Őt szolgálni, hogy elfelejtsék Istent, őmagát imádják Isten helyett."


(Irenaeus (Kr. u. 115.-203.), Adversus Haereses, 5. könyv, 24. fejezet)


Forrás:

[link]



2020. márc. 4. 16:22
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem úgy értelmezem ezt a szöveget, hogy minden földi hatalmi rend vezetője Isten akaratát viszi a világra, hanem hogy ha Isten nem engedte volna hogy valaki hatalomra jusson, akkor nem lehetne hatalmon. Annyit jelent, hogy bizonyos történések, jók vagy rosszak, szükségszerűen bekövetkeznek. Mi pedig ennek alárendelten élünk, de mindezek közül egyik sem lehet Isten fölé rendelve. "Add meg a császárnak... és add meg az Istennek" mert hogy ami a császárnak kell, abból Istennek úgy sincs szüksége semmire. Sok az adó, fizesd be, hülye előírások vannak, tartsd be őket, mert ebből semmi nem marad így, semmi nem marad állandó, csak te. Még csak azt sem jelenti, hogy ne próbálj meg változtatni, hogy ne akarhatnád módosítani a törvényeket vagy leváltani az aktuális rendszert, de azt is csak egyenes úton, nyíltan, nem kibújva a szabályok alól. Ezért mondja hogy Isten szolgálatában vannak, mert még a rossz hatóságok is arra lesznek jók, hogy felfedjék előttünk a rosszat és egy másik felé vezessenek. Semmilyen szempontból nem helyes öntörvényűnek lenni, mert nem lehet egymagadat megváltani azon belül amiben élned kell. És hogy az ördög meddig mehet el... hát az tény, hogy húszezerféle módon kipusztíthattuk volna magunkat, de eddig még nem sikerült, úgyhogy talán igaz. Szóval akármilyen legszörnyűbb hatalom uralkodik, azt nem kerülheted meg, és bíznod kell abban, hogy minden nyomorúság egy jobb világot hoz majd magával. Ez persze nem azt jelenti, hogy jól lehet viselni vagy könnyebben, és azt sem, hogy ne lehetne tenni ellene.
2020. márc. 4. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Teljes mértékben, nem nagyon tudnék vitatkozni az egyházatya írásával, hiszen teljes egészében a Szentírásból való.

Ez persze nem jelenti, hogy ne lehetnének korrupt, Isten helyett a sátánt szolgáló vezetők.

Különösen izgalmas az első mondat, amivel olykor én is érvelek azok ellen, akik a sátán szavának hisznek inkább. Természetesen a sátán nem adhatta volna Krisztusnak a hatalmat, hiszen sosem birtokolta azt.

2020. márc. 4. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
74%

Igen, szerintem jó az első két értelmezés, a 2. rész szól erről (csak nem volt időm lefordítani, mert a hatalam eredetére akartam koncentrálni):


"Mivel az ember eltávolodott Istentől, odáig jutott dühében, hogy még a testvérére is ellenségként tekint, és félelem nélkül gyilkosságra és kapzsiságra lett fogékony. Isten ezért az emberre, aki nem ismerte el az Isten félelmét, rákényszerítette az embertől való félelmet, annak érdekében, hogy más emberek joghatósága alá legyen alávetve, és törvényeivel kordában tartsa őt, elérjék az igazságosság bizonyos mértékét és egymás elviselését gyakorolják a kardtól való félelemben. "De ha rosszat tettél, félj, mert nem ok nélkül hordozza a kardot; szolgája ugyanis Istennek, hogy bosszút álljon büntetéssel azon, aki rosszat cselekszik."


Ebből az okból kifolyólag, a tisztviselők maguk, akik az igazságosság ruháját viselik, amennyiben igazságos és törvényes módon cselekednek, nem vonhatók kérdőre tevékenységük miatt, és nem felelnek büntetéssel. Amennyiben azonban felforgatják az igazságot, gonoszan, kegyetlenül, törvénytelenül és zsarnoki módon, ebben ők is ítélet alá lesznek vonva. Isten ítélete mindenkire egyenlően vonatkozik, nincs kivétel. A földi hatalom, emiatt, Isten által lett létrehozva a nemzetek/pogányok javára, és nem az ördög által, aki sosem nyugszik, aki még csak azt sem szereti, hogy a nemzetek/pogányok békésen egymás mellett éljenek; tehát az emberi uralomtól való félelem hatására az emberek nem fogják egymást felfalni, mint a halak. Hanem a törvények felállítása révén, csökkenhet a nemzetek/pogányok közötti gonoszság elburjánzása."

2020. márc. 4. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Elnézést, egy régebbi e-mail címmel léptem be. A 3. válasz az enyém.
2020. márc. 4. 19:24
 5/8 anonim ***** válasza:

A földön minden politikai és gazdasági, katonai hatalom a sátán kezében van! Ha nem így lenne, akkor a sátán fel sem ajánlhatta volna Jézusnak a "világ összes országát és annak dicsőségét" és azt mondta, "Mindezt neked adom, ha leborulsz előttem és imádsz engem".


A sátán egyértelműen igazat mondott, mert ha nem, akkor Jézus azonnal leleplezte volna, és nem is lett volna a kísértés valós kísértés.

A sátán tudta, hogy Jézust nem tudja becsapni, ezért az utolsó "ajánlatánál" sem hazudott, az ajánlata tényleg valós volt!

2020. márc. 5. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"A sátán egyértelműen igazat mondott"

Magyarul te a sátánnak hiszel, őt követed.

2020. márc. 5. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
76%

10

Monda azért néki Pilátus: Nékem nem szólsz-é? Nem tudod-é, hogy hatalmam van arra, hogy megfeszítselek, és hatalmam van arra, hogy szabadon bocsássalak?

11

Felele Jézus: Semmi hatalmad sem volna rajtam, ha felülről nem adatott volna néked: nagyobb bűne van azért annak, aki a te kezedbe adott engem.

2020. márc. 5. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
76%

Jn 8,42

Jézus ezt válaszolta: „Ha Isten volna az atyátok, akkor szeretnétek engem. Mert az Istentől való vagyok, tőle jöttem. Hisz nem magamtól jöttem, hanem ő küldött.

Jn 8,43

Miért nem értitek a beszédemet? Azért, mert nem vagytok képesek meghallani a szavamat.

Jn 8,44

A sátán az atyátok, és atyátok kedvére igyekeztek tenni, aki kezdettől fogva gyilkos, nem tartott ki az igazságban, mert nincs benne igazság. Amikor hazudik, magából meríti, mert hazug, és a hazugság atyja.

Jn 8,45

Mégis, bár az igazságot hirdetem, nekem nem hisztek.

Jn 8,46

Ki vádolhat bűnnel közületek? Ha meg az igazságot hirdetem, miért nem hisztek nekem?

Jn 8,47

Aki az Istentől való, meghallja az Isten szavát. Ti azért nem halljátok meg, mert nem vagytok az Istentől valók.”

2020. márc. 5. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!