Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért probléma az, ha a...

Miért probléma az, ha a liturgiával ellentétben, kereszt helyett kínoszlopon szenvedett Yeshua?

Figyelt kérdés
Nem Jehova tanúként teszem fel a kérdést, hanem független keresztényként. Ha a görög szövegben kínoszlop szerepel az miért probléma? Ha csakugyan kereszt volt, akkor a görög miért ne felyezhette volna magát ki gond nélkül a "kereszt" szóval?

2020. ápr. 4. 09:06
 1/9 anonim ***** válasza:
44%
Miért gond, hogy Jézust Yeshuának írják? Ez a kettő ugyan az. Nem az számít, hogy minek nevezik, hanem hogy mit látnak mögötte.
2020. ápr. 4. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
65%

A kereszt szimbolikája, Guénon; ajánlom

[link]

2020. ápr. 4. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
6%

A kérdésed jogos. Ha békével szeretnénk élni, és nem egymásnak ugrani szavak miatt, akkor nem ez a motiváló erő, hogy elfogadjunk egy imádatot.

Bocsánatot kérek ha egy kicsit hosszú lesz.


Azonban figyelembe véve Isten gondolatait, Jézus tanitását, akkor láthatjuk, hogy az egységes imádat érdekében a legkisebbnek számitó dologban is az igazság szerint járjunk el.

Jézus kedvesen tanitotta a fontos dolgokat is, ezt mondta:

(Lukács 16:10) 10 Aki hű a legkevesebben, az a sokon is hű, és aki igazságtalan a legkevesebben, az a sokon is igazságtalan.

Ezt figyelembe véve, akkor lenne a keresztény élet egységes, és nem megosztott, ha mindenki aki szeretne keresztény életet helyesen élni, őszintén ragaszkodik még a "kicsinek" tűnő dolgokban is Isten elvárása szerint élni.

A Bibliai beszámolókból kitűnik, akár az Ókorban, akár az első századtól, hogy Isten nem hagyta jóvá a tanitás különbség kialakulását.

Hogy ez megtörtént, arról jövendölés szól, és tapasztalhatjuk, hogy az ember ezt felhasználva képes gyülölettel támadni a felebarátja ellen, ha kell még az életét, az emberi méltóságát sem tiszteletben tartva.

Akik ilyen hozzáállással támadnak a felebarátjai ellen, azok nem veszik figyelembe, hogy aki ilyet tesz, az a Teremtőt szidalmazza. Hiszen minden embernek Ő az alkotója, akit a saját hasonlatosságára teremtett.


Jézus határozottan utalt rá, hogy fontos, hogy az Istennek járó imádat, az IGAZSÁG SZERINT, vagy is Isten szava szerint történjen.

(János 17:17) 17 Szenteld meg őket az igazság által. A te szavad igazság.

(János 4:24) 24 Isten szellem, és akik őt imádják, azoknak szellemmel és igazsággal kell imádniuk.”


Vagy is Isten a szava, elrendezése a fontos, mert akkor tartjuk Istent tiszteletben, és nem a saját kényünkre kedvünkre forgassuk az imádatot, ahogy nekem kényelmes.

2020. ápr. 4. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
90%

Az oszlop az imádatuk része, mint jómagad is olvashattad. A kereszt pedig egy alantas pogány kivégző eszköz, nem pedig egy angyali megszentelt mészárszék (virág illattal).

Szerintem ezen veszekedni sokkal inkább kimeríti a bálványimádás fogalmát, de valójában rejtett katolikus gyűlölet és az önigazolás keresés húzódik mögötte...

Jó, hogy nem azon veszekszünk, hogy 12-en mártották meg a Krisztusban a kést, vagy egy nyeste el a torkát.

2020. ápr. 4. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%

"Az oszlop az imádatuk része,"


Tévedés. Nem ezt akartam kiemelni belőle, hanem azt, hogy mennyire vagyunk becsületesek a kis dolgokban is?

Ez itt a probléma, ezért forgatják ki azt amiről ir az ember.

2020. ápr. 4. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 HaEv ***** válasza:
86%

Kedves Kérdező!

Ha a probléma alapja a liturgia az oszloppal szemben, akkor ott a hagyományokra kell gondolni. Az emberek elképzelték valahogy, és most előállt valaki egy másik elképzeléssel, ami kicsit más.

De ha a valóság érdekel, akkor több probléma van, mint első ránézésre gondolnánk.

A rómaiak nem használtak oszlopot, de többféle formájú "keresztet" igen. A liturgiákon látottak mellett "T", "X", "Y" formájúakat is használtak. Az oszlopot az amerikai indiánok használták leggyakrabban, de ott kötöztek, nem ütöttek át kezet-lábat. A rómaiak "kereszt"-re feszítése nem pusztán kivégzés, hanem megszégyenítés is volt. Megkorbácsolták a kivégzendő bűnöst, aztán meztelenül az utcákon végigvitte a saját kivégző eszközét a kivégzés helyére. Majd szögekkel rögzítették az illetőt a "kereszt"-hez. Ha ezt nézzük, a Jehova tanúinak miért nincs problémájuk azzal például, hogy Krisztus nem meztelen a kereszten - ha valóságűen akarják ábrázolni? Jó, oké, tudom, miért, kötözködök. ;)

De miért ragaszkodnak a kereszthez? Sokszor úgy, hogy Krisztus-ábrázolás sincs rajta.

A ragaszkodás egyesek szerint visszavezethető az úgynevezett Tammuz, vagy Dumuzi nevű sumér termékenységistenhez, de ebbe nem mennék bele. Ami lényeg: a kereszt csak Konstantin császár óta nagy jelképe a kereszténységnek. Jézus666 nevű felhasználó nem is jár olyan messze az igazságtól, amikor bálványimádásra hivatkozik. Sőt tovább megyek: igaza van abban is, hogy tök fölösleges vitázni arról, hogy oszlop volt vagy kereszt. Jézusnak nem pusztán a halála számít!

Az evangélium nem pusztán az, hogy Jézus meghalt! Az evangélium az, hogy Isten, a Teremtő alkotott egy lényt a saját hasonlatosságára, csak végeset, ez az ember. Jó társaság voltak egymás számára, amíg az ember úgy nem döntött, más tanácsára hallgat és megszakítja a kapcsolatot a Teremtővel. Arra lett teremtve, hogy Istennel éljen. Mondhatnánk, a villa úgy döntött, kanál lesz. :) A bűn céltévesztés. Ha bennünket elhagynak és mást választanak helyettünk, valaki, akit szerettünk, az nekünk is rosszul esik. Ez is hasonló. Csakhogy itt azért sok minden másról is szó van. Lényeg - valakinek fizetnie kell azért, hogy elhagytuk Istent. Ezért Isten emberré lett, élt egy életet, amit nekünk kellett volna, magára vette a bűnt, kifizette az árát, azaz meghalt, ahogy nekünk kellett volna és feltámadt és él, ahogy mi tehetnénk. Rendezve van a számla, nekünk csak el kell fogadni és élhetünk úgy, sőt úgyabbul, mint Ádám és Éva.

Az egész sztoriban tehát nem igazán számít, hogy milyen alakja volt a kivégző eszköznek.

Hogy a görög miért nem a kereszt szót használta? Mert a kivégző eszköz neve akkoriban nem az volt. Hogy ma mit értünk ugyanazon a szón, az egészen más dolog. Ne menjünk messzire, a magyar nyelv az egyik, amelyik nem nagyon változott, így sokszáz évre visszamenően is érthető még a szöveg számunkra is. Vegyük az ablak szót. Pár évtizede csak, hogy kétértelmű a szó, korábban egyetlen értelmezése volt! Ragozzam?

És akkor nem megyek bele abba, hogy egy név más-más nyelveken máshogy hangzik, a betűzéséről, sőt a karakterhasználatról már ne is beszéljünk....

Tudom, a válaszom nem kielégítő, de talán legalább "kimerítő". ;)

Köszi a figyelmet!

2020. ápr. 4. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
72%

Szerintem alapjáraton nem ezzel van a probléma. Legalábbis az esetek többségében a tanúkat láttam akadékoskodni,hogy "az pedig oszlop vót,nem kereszt",mint fordítva. Itt inkább a fájdalmasan idegesítő különcködés a baj. Nekem keresztényként is hót mindegy volt,hogy oszlop,vagy kereszt,mert igyekeztem a lényegre koncentrálni. Viszont már unom,hogy ilyen baromságokon meg a hajcihő,szerintem ennek annyi értelme van,mint azon vitatkozni,hogy Jézus barna vagy szőke volt-e...és ilyenek miatt képesek szétszedni egymást,ismétlem,főleg a tanúk.

Számtalanszor felfigyeltem már rá,mikor kérdést tettem fel,hogy nem tudnak a lényegnél maradni,hanem meglátnak egy szót,bekapcsol náluk az őrtorony kulcsszó keresője és csak lökik,amit találnak arról az egy darab szóról. Pl,mikor kérdeztem,hogy Isten miért teremtette a Sátánt. Szerinted elmagyarázták? Nem. Belekötöttek abba,hogy nem Sátánt teremtett,hanem egy angyalt,aki fellázadt. Csak egy gyengeelméjű nem tudja felfogni,hogy nyilván erre gondoltam,de nekik kényszeresen bele kell javítani mindenkibe. Na a kereszt-oszlop dologgal is ilyen a hozzáállás.

2020. ápr. 4. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem lenne neki különösebb jelentősége, úgy általában. De az ördög (itt) szó szerint a részletekben rejtőzik. Már 2000 éve a kereszténység számára a kereszt a megváltás szimbóluma, a kereszten függő Krisztus a sátán hatalmának megtörője. Talán pont ezért akarja a sátán ezt a jelképet elhomályosítani, megmásítani.


Ahhoz mondjuk az evangéliumi leírások alapján nem fér kétség, hogy Jézus kereszten halt meg. Hallgassunk itt is a józan eszünkre és a történelmi forrásokra a sátán cselvetése helyett.

2020. ápr. 4. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
90%
Ma oszlop, holnap már kitudja mi...
2020. ápr. 4. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!