Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ezek között a vallások között...

Ezek között a vallások között mik azok, amik ugyanazok?

Figyelt kérdés

És van mindegyiknek ilyen egyháza;pl szoktunk olyat mondani, hogy protestáns egyház?


Katolikus, református, evangélikus, protestáns

Vagy amelyiknek van még esetleg szinonímája valami egyéb, leírnátok légyszi?


Előre is köszönöm a válaszokat.



2020. ápr. 8. 15:33
1 2 3
 1/26 belapus ***** válasza:
100%
A protestánsok keresztények, de nem katolikusok.
2020. ápr. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ, még jöhetne kicsit több info; de mindjárt próbálok utánaolvasni, de aki még tudna hozzá írni, kérem, írjon
2020. ápr. 8. 15:43
 3/26 anonim ***** válasza:
Protestánsok: református, evangélikus, de a baptistákat is annak nevezik.
2020. ápr. 8. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:
Még ha valaki például vázlatosan mondjuk 10-10 vagy ilyesmi gondolatjelekkel fel tudná sorolni a kálvinos meg a lutheres különbségeket, azzal sokat tudhatna nekem segíteni, mert tudom, hogy volt ez a két személy
2020. ápr. 8. 15:47
 5/26 A kérdező kommentje:

Oh, köszi.

Hogyha még valaki esetleg ki tudja egészíteni, akkor írja kéremszépen

2020. ápr. 8. 15:48
 6/26 A kérdező kommentje:
Jézusom, Lutherből meg Kálvinból csak ilyen brutálhosszú szövegeket találok ilyen 6-8 oldasakat:D Ezt kísérelném meg elkerülni:):):)
2020. ápr. 8. 15:50
 7/26 A kérdező kommentje:
kéne valami táblázat
2020. ápr. 8. 15:50
 8/26 belapus ***** válasza:
71%
Szerintem így is eleget segítettünk a hf-ben.Egy kis munkát te is belefektethetsz.
2020. ápr. 8. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:

még azt nem tudom, hogy a fentiek közül valamelyik közé tehetünk-e egyenlőségjelet.

Erre gondolok, hogy talán ide igen: evangélikus=protenstáns;

És akkor a másik kettő tartozik együtt valahova, vagy azok különböznek?

2020. ápr. 8. 15:54
 10/26 anonim ***** válasza:
73%

Szia!


Az Evangélikus (Lutheránus) és a Református (Kálvinista) is protestáns felekezet. Ezek felekezetek a vallás pedig a kereszténység.


Luther - az evangélikus felekezet megalapítója - azelőtt búzgó katolikus volt, így nem szakított olyan radikálisan a római istentiszteleti formákkal, mint a legtöbb később reformátor, például Kálvin, aki a református egyház megalapítója volt.


Luther alapelve az volt, hogy az egyházban minden szabad, ami nem ellenkezik az evangéliummal. Így - bár a latin helyett áttértek a nép nyelvére - templomaikban továbbra is megtalálható az oltár, a kereszt, a papi ruhák, a gyertyák, a keresztvetés, amelyeket a legtöbb protestáns egyház - köztük a református - is elvetett, mint túl katolikus dolgokat. Az evangélikusok azonban úgy vélik, hogy a liturgiának ezek a formái nem követelmények, mégis értékesek, részint a szépségük folytán, részint azzal, hogy általuk részesedünk a megelőző korok hívő keresztény családjainak a vallásos tapasztalatában. A magyarországi evangélikus templomokban is találunk tehát Jézus Krisztust, vagy bibliai személyeket és történeteket kiábrázoló oltárképeket. Ezeknek a templomba bevitelét a reformátusok nem helyeselik.


Ha nem is olyan nyomatékkal, mint a Római egyház, az evangélikusok is azt tartják, hogy a kereszteletlenül elhalt kisdedek nem üdvözülhetnek. Ezért ők is megengedik az un. szükségkeresztséget, ilyen a reformátusoknál nincs.


Az úrvacsorával kapcsolatosan Luther arra a meggyőződésre jutott, hogy az emberi bűnért a teljes elégtétel már meghozatott a mi Urunk keresztre feszítésével, így a római tanítás a miséről és az áldozatokról értelmetlenné vált számára. Az Úrvacsora az evangélikus tanítás szerint a hívők találkozása az élő Istennel, aki valóságosan jelen van: a megszentelt kenyér és a bor Krisztus valódi teste és valódi vére, jóllehet a kenyérben és a borban semmiféle fizikai változás nem történik. A kenyér alatt náluk ostya értendő. A reformátusok nem fogadták el Luther tanítását, hogy Krisztus teste és vére valósággal jelen van az Úrvacsorai jegyekben, szerintük, ha Krisztus egyszer az ő igéjében és Szentlelkében velük van, az igazi hitnek semmi szüksége nincs arra, hogy őt még testileg, szájjal ehetően is magához vegye. Jézus szava: "ez az én testem" szerintük egyszerű jelképes beszéd, amivel az Úr, mint minden keleti ember, sokszor élt tanításai során.


Üdv. Péter

2020. ápr. 8. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!