Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A keleti ortodox vallás milyen?

A keleti ortodox vallás milyen?

Figyelt kérdés
Katolikusként neveltek engem, de én olyan 15 éves korom körül kinőttem. Azóta más vallásoknak nézelődgettem utána, bár annyira nem komolyan. Egyszer régen másodikban vagy harmadikban sulival (katolikus) egy ortodox templomot megnéztünk. Már valahogy akkor is tetszett belülről. Bár nem tudom, hogy milyen volt, lehet meg se ismerném, csak arra emlékszem tetszett. De pl a kettős keresztjük is mindig jobban tetszett, mint a normál katolikus kereszt. Volt egy csetnik barátnőm egyszer, akivel párszor randiztunk és sokat beszélgettünk ilyen kulturális dolgokról. Már nem beszélünk, és nyilván akkor se a beszélgetéssel telt végig az idő, de azért érdekes volt hallgatni az ő kultúrájukat. Szóval valaki aki jobban ismeri, vagy esetleg ortodox, és ismeri a katolikus egyházat is, el tudná mondani, miben különbözik a kettő?
2020. máj. 23. 00:05
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nagyjából semmiben sem különbözik, egy különbség van, a péteri primátus megítélése. A katolikusok szerint Róma püspöke Péter mindenkori utóda, akire Krisztus a nyája legeltetését bízta, az ortodoxoknál most a moszkvai és bizánci pátriárka vetekszik ugyanezért a tisztségért.

Más lényeges teológiai különbség nincs. Noha láthatóan téged nem ez érdekel, mert annyi maradt meg az egészből, hogy milyen szép díszes volt a templom. Illetve az, hogy másként néz ki a kereszt, amit egyébként nem jól tudsz, majd nézz utána jobban.

2020. máj. 23. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Azért van jó néhány szertartásbeli és elvi különbség ezen túl is. Ehhez elég bemenni egy ortodox templomba, van jó néhány Magyarországon.
2020. máj. 23. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
93%

#2

Jah, de vallást általában nem külcsín alapján választunk, hanem a szerint, hogy szerintünk mennyire felel meg a teológiája a bibliai elveknek, vagy éppen nekünk. Ilyen szempontból meg nem nagyon van különbség.

A görög katolikus liturgia is nagyon hasonló az ortodoxhoz, mégis katolikus, vagy akár nézhetjük a szír, kopt katolikusokat is.

2020. máj. 23. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Tekintve, hogy másodikas voltam amikor egy ilyen szertartáson részt vettem, szóval lassan 20 éve volt, nem, nem maradt meg, hogy mi a menete.


Értem, köszönöm a válaszokat

2020. máj. 23. 23:32
 5/6 anonim ***** válasza:
Jó. Leszámítva hogy magukat apostoli vallásnak tartják és a reformatusokat pogánynak nézik....Istenközpontu vallás és a Szenteket meg Szűz Máriát nagyon tisztelik bár utóbbit kellett volna írjam előbb. Nekem tetszik hogy Istennek megadják a tiszteletet, az imádatot és a Biblia tanításait betartják.
2021. júl. 6. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Leszámítva hogy magukat apostoli vallásnak tartják"

Nem azok?

2021. júl. 6. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!