Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A buddhisták tényleg hisznek...

A buddhisták tényleg hisznek a 6 alternatív világ létezésében?

Figyelt kérdés

Szóval, a napokban utánaolvastam más vallásoknak is mert őszintén szólva a kereszténységen kívül nem ismerek túl jól más vallásokat. A buddhizmus elsőre kellemes meglepetés volt. Szinte az egész vallás a erkölcsre helyezi a hangsúlyt.


Egy fontos alappillérük, hogy szerintük nem létezik Isten.... legalábbis ebben a világban...


Merthogy szerintük van 6 alternatív világ ahova újraszülethetünk, nem csak ebbe a világba születik újra az ember. Hogy ki melyik világba születik újra azt a karmája dönti el. Ezek a világok a következőek:

Istenek világa

Félistenek világa

Emberek világa

Állatok világa

Éhesszellemek világa

Pokollakók világa


Hogy melyikben mi vár azt nem részletezném már, úgyis azoknak szól a kérdés akik jártasak ebben. Lényeg hogy minél lejjebb csúszik az ember annál nehezebb a nirvanába eljutni.


OLvastam ezeket és azt gondoltam hogy "WTF". Lenne pár kérdésem, remélem valaki képes megválaszolni őket:


Szóval minden ága hisz a buddhizmusnak a 6 világ létezésében? Miért nincs úgy előtérben a 6 világ mint a reinkarnáció ? A leírásokból nekem az jött le hogy nagyon is lényeges a 6 világ. A buddhisták nem hisznek a földi Istenben de hisznek isteni világokban ahol Istenek háborúznak egymással... nem ellentmondásos ez egy kicsit? Ha nem egy Isten teremtette ezt a világot akkor mégis ki (főleg hogy ezek szerint más világokat istenek teremtettek)? Végezetül, Buddha honnan a fenéből tudott a 6 féle alternatív univerzum/világ létezéséről ha csak egy egyszerű földi halandó volt ő is?



2020. okt. 18. 11:07
1 2
 1/13 Mansour ***** válasza:
100%

Nem vagyok szakértő a témában, de úgy tudom, hogy maga Buddha nem beszél a 6 világról, viszont korai buddhista szövegekben már megjelenik ez az elképzelés (lehet nem jól tudom).

Végül is annyira nem lényes dolog ez a buddhista tanítás szempontjából, teljesen részletkérdés, mert jelenlegi emberi életedre nincsenek hatással ezek a világok.

A buddhizmus szerint a tudat "teremti" a világot (vagy világokat), igazából az hogy isteni vagy emberi tudat, az lényegtelen, mert csak a létező dolgok világában érvényes ez a különbségtétel.

2020. okt. 18. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
100%

Nekem sincs fogalmam a buddhizmusról, soha nem olvastam róla.

Ez majdnem teljesen egybevág a dantei Pokol nézettel.


Olyasmi mint amikor feltámasztják az embert egy másik téridőbe. Mondjuk megölnek mondvacsinált indokokkal 10:00-kor, eltelik 1 perc és az Isten feltámaszt, és visszarak 10:00-ra, viszont az a világ ahol megöltek, már 10:01 percnél jár.

Most ez lehet 3 nap is, hogy pénteken megölnek és hétfőn feltámadsz.



Ezt eljátszod 5* és máris a pokollakók világában találod magad.


Igaz az állatok világa az nem tudom mi, meg az éhesszellemek világa, meg a pokollakók világát sem.


Vagy párhuzamos világok, amikről a skizok beszélnek, meg a fizikusok. Philadelphia Experiment

2020. okt. 18. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

1-es: Igen, a legtöbb buddhista ezekről nem beszél. Lehet hogy tényleg nem tartják olyan fontosnak... Viszont nekem annak tűnik, már csak azért is mert az egyik buddhista könyv egy külön fejeztet szentel annak hogy mi vár rád a pokol világában a különböző bűntettekért. Jah amúgy ha jól láttam a buddhisták szerint ennek a pokol világnak is 18 szintje van. Buddha egyébként úgy szólal fel sokszor hogy emberek mellett szellemekhez és istenkirályokhoz is beszél.. tehát ezeket nem később találták ki hanem Buddha állítótta.


2-es: Még az is hihetőbb lenne de nem... a buddhisták telerakták mindenféle szellemekkel meg félistenekkel az egészet. EGyébként én azon is gondolkoztam anno, hogy mivan ha az össze vallás részben igaz. Mivan ha több isten is van és mindegyik sereget gyűjt magának a túlvilágra az egymás elleni hadakozáshoz. Hehe :'D

2020. okt. 18. 14:26
 4/13 Mansour ***** válasza:
100%

Az, hogy egy könyv külön fejezetet szentel neki, nem sokat jelent. A buddhisták nem nagyon foglalkoznak a pokollal, nincs ennek a témának akkora jelentősége náluk, mint a kereszténységben. Talán mert nem örökké tartó a pokol, ha ott "ledolgoztad" a rossz karmát, akkor másik világba reinkarnálódsz. Ugyanígy az istenek világa sem örök boldogság, mert ott meg "felélik" a jó karmát és nem jutnak előre a megvilágosodás felé. Ezért visszazuhannak az emberek világába, ami a legalkalmasabb a megvilágosodás elérésére.

Buddha nem vetette el a hindu világképet, az istenek és szellemek létezését, csak mivel az emberi világra ezeknek nincs igazán befolyásuk, úgy tekintette, hogy ezekkel nem érdemes foglalkozni. A megvilágosodáshoz ő egy más, hatékonyabb utat mutatott, amiben nincs szerepe az emberen kívüli "entitásoknak". Ezért írtam, hogy nem olyan fontos része ez a buddhista tanításnak.

2020. okt. 18. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
75%

Én sem tudok válaszolni, de van egy elméletem, ami beleillik a karmától függő inkarnációs rendszerbe.

A pokol egy olyan hely lehet, ahol abszplút negatív a tapasztalás.

Az éhes szellemek világa lehetnek a démonok. Erre konkrétan tudok is elméleti példát mondani, miszerint ha valaki nagyon rosszul élt, kaphat egy démoni életet.

Állatok világa egyértelmű. Van ismerősöm aki több emberi élet után kapott egy állati életet, pedig ugye messze nem volt két dimenziós szintű az elméje.

Emberek világa ez.

Félistenek világa az annyira tiszta szelleműségű lényeké, mint az angyalok. Ez talán rossz példa, mert az angyalsághoz kell egy hatalmas adag bölcsesség is. De hallottam olyanokról, hogy asztrálon vannak olyan entitások is, akik alig bölcsebbek az átlag embernél.

Istenek világa pedig pass, ha számít a bölcsesség is, akkor sors munkásai és afalatt már ez a szint. Végül is az emberi szinthez is kell minimum bölcsesség. Szóval ha ehhez is kell, akkor fontos, hogy ezt ember nem érheti el, vagy nem ebből a dimenzióból.

2020. okt. 18. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Mansour ***** válasza:
100%

#5

A félistenek (aszúrák) a mi fogalmaink szerinti démonoknak felelnek meg.

Az éhes szellemek viszont nem démonok, hanem olyan bolyongó lelkek, akik soha nem képesek kielégíteni a kínzó vágyaikat. Ezt kapják az önző, kapzsi, féktelen, kicsapongó emberi életük büntetéseként. Vagy inkább "ledolgozandó" feladatként.

A többi nagyjából stimmel.

2020. okt. 18. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

"Állatok világa egyértelmű. Van ismerősöm aki több emberi élet után kapott egy állati életet, pedig ugye messze nem volt két dimenziós szintű az elméje."


Mivan? :D


Jó lenne ha buddhisták is válaszolnának vagy becsatlakoznának. :/

2020. okt. 19. 10:37
 8/13 Mansour ***** válasza:
100%

Mondjuk az érdekes, hogy Red Vixen ezt honnan tudja...

Felismerni valakinek a reinkarnációját, ez még a buddhistáknál is csak a legmagasabb szinten, pl. lámák esetében szokott előfordulni. De ott is csak emberi reinkarnációknál.

2020. okt. 19. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 feketepeter ***** válasza:
100%

A buddhizmus nagyreszt atvette a hindu kozmologiat, es mindegyik vilagnak megtalaljuk a leirasat a buddhista szovegek kozott.

Kicsit pontositanek: megszabadulas az emberi letsikrol lehetseges, a tobbirol eloszor ujra kell szuletni emberkent, az istenekkel sincs ez maskepp. Az isteni letsikon elok sem elnek orokke, es nem mindenhatoak, mint mas vallasokban.


A letsikokat kicsit absztraktabban is el lehet kepzelni, mivel ezek a tudat kulonbozo allapotait jelkepezik: a sovargas az ehes szellemek vilaga, a tompasag az allatokra jellemzo, a gyulolkodes, agresszio a pokollakoke, a kenyelmesseg, elvhajhaszas az isteneke es igy tovabb. A kulonbozo tudatallapotokat mar itt, ebben az eletben megtapasztaljuk, mivel az elme vandorol ezek kozott, ide-oda csapodik a korulmenyektol fuggoen.


A letsikok azt reprezentaljak, hogy mikeppen folytatodik a szenvedes kezdet es veg nelkul az elme szamara, ha nem tesz erofeszitest es nem torekszik a megszabadulasra.

2020. okt. 19. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
feketepeter: Szerintem eddig ez a legérdekesebb válasz. Ha ez valóban így lett elképzelve, tehát absztrakt formában akkor egyből normálisabb képet adna a buddhizmus mint vallás. A gond az hogy a szövegkörnyezetből és dolgok részletességének leírásából (lásd pokol 18 szintje, 27 isteni világ stb) nem ez következik.
2020. okt. 19. 12:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!