Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ismerkedek a vallással....

Ismerkedek a vallással. Hogyan kezdjek hozzá?

Figyelt kérdés

Konfirmált református vagyok, de nem gyakoroltam a vallásomat. 35 éves vagyok, és mostanában elkezdett érdekelni ez a téma. Hogyan fogjak neki? Egyenlőre még nincs lehetőségem templomba menni (ezt inkább nem fejteném ki), és otthon szeretnék előbb ismerkedni ezzel az egész vallás dologgal. Sok rossz dolgot tettem a múltban, amit megbántam, és azon vagyok, hogy jobb ember legyek. Úgy érzem, a vallás azaz út, ami segít, hogy még inkább jobb ember lehessek.



Kérek mindenkit, hogy nealázzon meg olyannal, hogy minek akarok én vallásos lenni, stb, tartsuk tiszteletben egymás hitét.



2020. okt. 27. 17:01
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
0%
Dobj be egy hofis lapot.
2020. okt. 27. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Elkezdheted például olvasni a Bibliát. Kezdd inkább az Újszövetséggel.

Egy jó fordítás a Károli Gáspár fordítás.


Egy idézet a Bibliából:


"A teljes írás Istentől ihletett és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre"

2020. okt. 27. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
70%
Én a Károlit nem ajánlom, mert a régi múlt idők miatt nagyon bele lehet kavarodni, de Jehova tanúi fordítást sem ajánlok, mert azt mondják abba sok rossz fordítás van.
2020. okt. 27. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
93%

1. Imádkozz mindennap, hagyj időt magadnak az elmélyülésre. Nem kell, hogy ez sok idő legyen, a lényeg, hogy abban a pár percben csak Istenre és Magadra koncentrálj.


2. Olvasd a Bibliát mindennap. Itt sem a mennyiség, hanem a minőség a lényeg. 1-1 szakaszt figyelmesen. Nem tudom kinek mi a véleménye, de én itt először inkább az Újszövetséggel kezdenék. Lehet kicsit furán hangzik (de ez csak az én szubjektív véleményem), szerintem, mivel abban van Jézus története, emiatt úgymond 'izgalmasabb' és jobban összefoglalja a lényeget. Aztán, ha ezzel megvagy, jöhet az Ószövetség (ez sem kevésbé fontos).


3. Amikor tudsz, vasárnaponként menj misére.


4. Az is segíthet, ha mindennap olvasol valami kis vallással kapcsolatos szösszenetet (a legjobb reggel ezzel indítani). Én a www.maiige.hu-t ajánlom. Ott mindennap feldolgoznak egy adott igeszakaszt. Ez is kb. pár percet vesz igénybe, mert nem túl hosszú.


5. A LEGFONTOSABB: Cselekedetek! Próbálj fokozottan szeretettel viszonyulni mindenkihez minden helyzetben. Gyakorold a hited az életedben, törekedj a jóra!


Kitartást kívánok Neked!:)

2020. okt. 27. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 KZitus ***** válasza:

Szia

Valóban az lenne hasznos a számodra, ha jobban megismernéd Istent, és a Bibliából megtudhatod azt is, mit vár el tőled, és hogyan válik a javadra, ha a tanácsai szerint élsz.

Érdekes módon én is te korod körül kezdtem el keresni az élet nagy kérdéseire a választ, szintén a Bibliából, és azóta eltelt pár évtized, soha nem bántam meg ezt a döntésemet. Boldogabb, békésebb és reménytelibb lett az életem, az emberi kapcsolataimat rendbe hozta a tanítások alkalmazása, az Istennel ápolt jó kapcsolatomról nem is beszélve. Semmilyen boldogság nem lehet teljes Isten közelsége nélkül - legalább is hosszabb távon.

Azt a Bibliát használd, amilyen a birtokodban van, mert így minél hamarabb megteheted. Később majd beszerezteted a neked leginkább megfelelőt, ha erre van igényed.

Mivel naponta Bibliát olvasó ember vagyok, szeretnék neked egy gyakorlatias tanácsot adni: fogadd meg kérlek Isten tanácsát, amelyet a Példabeszédek 2:1-5 versében jegyeztetett le a számodra is:

"Fiam, ha megfogadod, amit mondok, és kincsként őrzöd a parancsaimat,

2 mert odafigyelsz a bölcsességre, és tisztánlátásra készteted a szíved,

3 továbbá ha értelemért kiáltasz, és tisztánlátásért emeled fel a szavad,

4 ha folyton keresed ezeket, mint az ezüstöt, és folyton kutatsz utánuk, mint a rejtett kincsek után,

5 akkor megérted, mit jelent mélységesen tisztelni Jehovát, és meg fogod ismerni Istent."

Ha ezt az isteni tanácsot megfogadod, ez lesz az eredménye (tapasztalom):

Zsoltárok 1:1–3

1 Boldog ember az, aki nem követi a gonoszok tanácsát, bűnösök útjára nem lép,

és gúnyolódók közé nem ül,

2 hanem Jehova törvényében gyönyörködik, és az ő törvényét olvassa halk hangon éjjel-nappal.

3 Olyan lesz, mint a folyóvizek mellé ültetett fa, amely megtermi gyümölcsét a maga idején, és nem hervad el lombja. Minden tettét siker koronázza."

Sok sikert kívánok neked ehhez :-)

2020. okt. 27. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim válasza:
89%

Nyisd ki a szíved. Ha refomátus vonalon is mozogsz ne csak reformátusként nézd a dolgokat, hanem keresztényként szemlélődj. Légy nyitott más hagyományos keresztény felekezet nézőpontját is megvizsgálni, pl. katolikust, ortodoxot és egyebeket... Sőt légy nyitott egyéb nagy hagyományos világvallásokra is mit a Budhizmus, Iszlám, hinduizmus, zsidóvallás stb. Ha igy vizsgálódsz jobban megfoghatod a vallás fogalmát és mivoltát és jó eséllyel kristály tiszábban láthatod a reformátusságod is.

A refomátusságod, csak a kirakós darabja egy nagy képben, csak egy kiinduló pont a nagy képben, de ugyan olyan fontos.

2020. okt. 27. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Olvasd a Bibliát naponta, főleg az evangéliumokat és próbálj meg a szerint élni. Elmélkedj a Hegyi beszéd tanításain.


MINDIG a lelkiismereted szerint cselekedj, soha ne ellene!


6-ost megerősítve, légy nyitott a többi vallásra is! Rengeteg pozitív dolgot tanulhatsz tőlük is! Leginkább a Bhagavad-Gítát ajánlom, nagyon hasonló tanításai vannak az Újszövetséghez.


NE FELEDD, a valódi vallásosság nem egyenlő a rendszeres templomba járással, imádkozással stb. Amellett még lehet nagyon képmutató életet élni. A valódi vallás egy Istenben élt élet. Erkölcs és belső tisztaság nélkül nincs lelki fejlődés. A valódi vallás, hogy jót tegyünk másokkal, szeretet, könyörületet, őszinteséget és tisztaságot tanúsítsunk az élet minden területén - ahogy ezt Jézus vagy az apostolok is tanították.

2020. okt. 27. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
87%

Én a kereszténység mint vallás iránt érdeklődőknek tudok írni, mert ezt ismerem, más vallásokat nem.

Van egy történet a Bibliában, Zákeus a vámszedő. Ő is elég sok rosszat tett, mint te. Miután azonban vendégül látta Jézust, és meghallgatta Jézust (feltételezem, hogy Jézus nem nézte le Zákeust azért, hogy "bűnösebb" msáoknál, és a bűnbocsánatról is szólt), Zákeus azzal állt elő, hogy bárkitől bármit kicsalt, a négyszeresét fizeti vissza, és fele vagyonát a szegényeknek adja.

Mit gondolsz erről? Egyrészt Jézus személyisége és beszéde nagy hatással volt Zákeusra, és Zákeus konkrét gyakorlati lépéseket tett, pl. a gazdagságát eldobta, kártérítette azokta, akiket megkárosított. Aki eljut a keresztény vallásra, azokat ugyanígy jellemzi ez a két dolog: "beleszeretnek" Jézusba, és radikálisan megváltozik az életük.

Ha pl. elolvasod a János evangéliumát mint ajánlott első ismerkedést a Bibliával, valószínűleg nem marad rád hatás nélkül, ha nyitott szemmel és nyitott szívvel olvasod. Szerintem a János evangéliuma önmagában elegendő lehet a legtöbb embernek, hogy elhiggye, hogy Jézus Isten Fia, hogy ő az Ószövetségben megígért Felkent Király és a Megváltó.

Csakhogy sok ember megáll itt, és azt gondolja, OK, hiszek Jézusban, ennyi elég. De magában János evangéliumában van a következő mondat (Jn 8:31-32):

"Így szólt akkor Jézus azokhoz a zsidókhoz, akik hittek benne: Ha ti megtartjátok az én igémet, valóban tanítványaim vagytok; megismeritek az igazságot, és az igazság megszabadít titeket."

Vagyis nem elég csak hinni (hiszen Jézus ezt olyanoknak mondta, akik elhitték, hogy Ő a Messiás -- felkent király). Szót is kell fogadni Jézusnak. Ha valamit ő parancsol, hogy ne tedd, akkor ne tedd. Ha valamit ő parancsol, hogy tedd, vagy hogy hogyan tedd, akkor tedd és úgy tedd, ahogy ő mondta. Így fogod megismerni az igazságot, és az igazság szabaddá tesz. Furcsa, nem? Ha szolgaként engedelmeskedsz Jézusnak, akkor leszel szabad. Pedig ez így van. Jézus egy kegyelmes Úr és egy megértő Úr, de egy Úr. Én azt tapasztalom, hogy a legtöbb protestáns múltú ember nem érti ezt. Azt gondolják, hogy elég hinni. De minden esetben fényesen igazolja magát az, hogy az "ember", sőt minden ember egy önállótlan, függő teremtmény, valakinek vagy valaminek a szolgája. Aki nem engedelmeskedik Jézusnak, az valami már "úrnak" a rabszolgája lesz. És minden más úr, kivéve Jézust, rabszolgává tesz, leépít teged. Ez a más úr lehet a pénz, a családod, az egód, a sikerre való vágyad stb. Jézus az egyedüli úr, aki felszabadít és megszabadít. És ő a legfélelmetesebb dolgoktól (pl. halál) is meg tud szabadítani, ha engedelmeskedsz neki.

De Jézus egy tanító is (hiszen azt mondja: "akkor valóban tanítványaim vagytok"). Jézus a szakterülete a szeretet. Ahhoz is el kell köteleznie magát annak, aki hisz Jézusban, hogy egész életében tanulni fogja, hogyan tudja jobban szeretni Istent és az embertársait.

Ez mind szép, de egyedül nem fog menni, és nem is kell egyedül próbálkozni. Kell egy közösség, ahol a többi hívő (testvér) is hasonlóan gopndolkodik, és akik szintén megismerték, megszerették Jézust, hittek benne, és úgy döntöttek, hogy átadják neki, mint Úrnak az életüket. Egyedül nem fog menni, kell egy egy egyház, egy gyülekezet, a Bibliában sok utalás van a hívők közösségére ("egyház"), és arra, hogy annak hogyan kell működnie.

Nem merem ideírni és ajánlani, hogy melyik gyülekezetbe járok, mert megkapom érte a negatív értékeléseket, mintha valami előnyöm származna ebből, vagy hogy tagokat toborzok ezzel. De mivel más közösségeket elig ismerek, mást enm is tudnék ajánlani. Így aztán rajtad múlik, hogy rákérdezel-e.

üdv Stefán

2020. okt. 27. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Egyetértek az előzőkkel. Az evangéliumot kezdd el olvasni őszinte érdeklődéssel és próbálj meg aszerint élni, a többi nem nagyon számít.
2020. okt. 27. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Szia!


Ha konfirmaltal, akkor megvannak az alapjaid, amire felnottkent a hitedet es a vallas gyakorlasat epitheted.


Eloszor megfogalmazhatod magadban, miert is vagysz erre: azt irod, jobb ember akarsz lenni, tehat erkolcsi utmutatast varsz tole. Ez jo. Esetleg praktikus dolgokat keresel, intellektualis kivancsisag van benned, vagy lelki elmelyedest, feltoltodest, "lelkierot" keresel. Vagy a kulturalis, vallasi identitasodat kialakitani. Lehet mindegyik is, persze. :-) Ennek megfeleloen indulj el.


A mindennapi imadkozast ajanlom kezdetnek. Napi 15-20 percet szanhatsz arra, hogy a Bibliat olvasod es imadkozol, vagy csak elmelkedsz. A Bibliat szerintem is inkabb kis darabokban olvasd. Kezdd az Ujszovetseggel, valamelyik evangeliummal. Illetve hozzaveheted a Zsoltarokat az Oszovetsegbol.


Hogy melyik forditas - ez egyeni, en az ujat szeretem, mert a regi nyelvezet neheziti az ertest. De mindenkeppen ugy olvasd, hogy valaki segitsen ertelmezni, ilyesmiket talalsz a neten akkor is, ha nem tudsz templomba menni. Pl. a reformatus egyhaz honlapjan van napi ige es igemagyarazat:


[link]


A Youtube-on vannak teljes reformatus istentiszteletek is.

Mindig hallgass a megerzeseidre, ha valami nagyon nem stimmel, nem kell mindent keszpenzkent el- es befogadnod. A reformatusoknal az egyeni lelkiismeret szerepe nagyon fontos, es tamaszkodj is ra!


Szerintem jo lenne, ha talalnal olyanokat, akikkel beszelhetsz errol, neten is lehet, pl. a sajat korosztalyodbol. Ugy konnyebben megy.


Masok emlitettek a tobbi vallast. Engem reformatusnak kereszteltek, es arra kerlek, ne allj be azok koze, akik a vallasi identitasukat a romai katolikusokkal allitjak szembe, es allandoan azon lovagolnak, hogy ok azert reformatusok, mert nem katolikusok. Mind keresztenyek vagyunk, es nezzuk inkabb azt, ami kozos.

Isten aldjon!

2020. okt. 27. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!