Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen gyakran imádkozzák az...

Milyen gyakran imádkozzák az "Imaórák Liturgiáit" (pl. reggeli dicséret, esti dicséret, befejezo ima) a római katolikusok? És hogyan: otthon, egyedül, imakonyvből, vagy elmennek a templomba személyesen? Ez elvárás vagy "szabadon választott"?

Figyelt kérdés

2020. nov. 6. 00:44
 1/6 Prókátor ***** válasza:
100%

Az egyházi rend tagjai számára (papok, szerzetesek, szerzetesnők) számára előírás, betegek és idősek kiválthatják a Rózsfüzérrel. "Civil" hívők számára szabadon választott.

Közösségben többnyire éneklik, ha lehet, a templomban, vagy más alkalmas helyen. Össze van foglalva könyvbe kötve, de ma már van elektronikus változata is, ami letölthető telefonra. 3 óránként követik egymást a részei. Egyedül is lehet mondani.

2020. nov. 6. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az első válaszló is írta, kb. 3 óránként van.

Laudes: hajnalban, azaz reggeli dicséret

Délelőtt, délben és délután (régen ez volt a Prima, Tertia, Sexta, Nona - ma a Prima és a reggeli dicséret egyben van)

Vesperás: esti dicséret

Completorium: nap befejezése

Illetve régen volt még a Matutinum, az éjszakai dicséret. Szent Benedek regulája szerint éjjel 2-3 körül végezték. Ez ma már nem nagyon van, legalább is nem kötelező előírás, de úgy tudom, hogy egyes szerzetesközösségekben van.

Az egyházi rend tagjainak (diakónus, pap, püspök), illetve a szerzetességnek kötelező. Világiaknak szabadon választható. Szerzetesek közösségben mondják (sőt hát éneklik egy részét), általában a rendhát kápolnájában vagy templomban. A papság templomban, kápolnában, de akár otthon is.

Szerzetes templomokban be lehet amúgy kapcsolódni, ha érdekel, pl. a pesti ferences templomban a reggeli dicséret 7.30-tól és a sexta 11.45-től nyilvános.

2020. nov. 6. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, Prókátor és anonim 2-es!


Már csak egy kérdésem maradt - nem tudom, tudjátok-e a választ: mennyire gyakori, hogy egy világi hívő mondjuk minden este otthon elmondja egyedul a Completoriumot? vagy a Vesperást?


Azért is kérdezem, mert pl. az anglikánoknál ez eléggé megszokott - templomban is van világiaknak, vagy az egyház honlapjára fel is olvassák az aznapit (audio felvétel), tehát lehet velük imádkozni. De teljesen egyedül is szokták.


Nem katolikus vagyok, csak érdekel ez a vallás, és még nem hallottam, hogy egy magyar katolikus ezt csinálná. (Apácákról már igen.)


Még egyszer köszönöm!

2020. nov. 6. 21:01
 4/6 Prókátor ***** válasza:
100%

Csak néha, tehát nem rendszeresen én is szoktam mondani, amelyiket éppen sikerül.

Viszont beugrott valami: az Anygalföldi Szent Mihály plébánia you tube csatornáján (Hodász András) az utóbbi időkben gyakran van élő közvetítésben, szombat este zsolozsma éneklés! Ha jobban érdekel, esetleg nézz bele abba. Esetleg töltsd le segítségnek a Zsolozsma nevű alkalmazást (bár a forma miatt nehéz összehangolni a kettőt, de nem teljesen lehetetlen)

2020. nov. 7. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Koszi!


Megkerestem, de 6.30-kor ott ma szentmise van eloben, es az elso 15 percben csak azt mutatjak, ahogy a szinfalak mogott probalnak megnyomni egy gombot. :-) Megnezem jovo heten is, hatha akkor zsolozsma is lesz meg gomb is.


Addig elkuldom, ha tudsz angolul es erdekel, a ma esti "evening prayer"-jet az anglikanoknak (Vespers)

https://www.youtube.com/watch?v=5-3E2wQL64c&list=RDCMUCL4_2p..


es ez a szoveg (ha meg tudod nyitni)


[link]


szerintem ez nagyon hasonlo a katolikushoz


es az enekelt valtozata (ez az oktober 30-i volt), a virus miatt nem volt nagyobb korus, most meg mar megint bezartak a templomokat

https://www.youtube.com/watch?v=XmqmHcxmKmI


szerintem ezek olyan szepek es megnyugtatoak, a szoveges es az enekelt valtozat is, a katolikus is

2020. nov. 7. 19:07
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Én minden nap elmondom a reggeli dicséretet.
2020. nov. 9. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!