Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kedves katolikusok! Nektek...

Dornstadter kérdése:

Kedves katolikusok! Nektek hogyan zajlott a bérmálkozásotok?

Figyelt kérdés

Kérdésem főleg azokhoz szól, akik felnőtt korban bérmálkoztak.

Nektek hogyan zajlott? Volt előtte felkészítő vagy bármi hasonló?


Én jelenleg Japánban élek, lehet ez is befolyásolja némileg a dolgot. Elhatároztam, hogy most már szeretnék bérmálkozni és vasárnap a mise után megkérdeztem a papot, hogy mi lenne a menete. Meglehetősen meglepődtem mikor mondta, hogy akár már most hétvégén, Nagyszombaton van rá lehetőségem vagy legközelebb Pünkösdkor. Ha jól értettem, most Nagyszombaton kereszteléssel együtt bérmálkozás is lesz, de én mint európai aki már születésétől meg van keresztelve részt tudok venni közvetlenül csak a bérmálkozáson.

Én azt hittem, hogy lesz előtte felkészítés, elbeszélgetés vagy valami hasonló mint elsőáldozáskor. Hogy több időbe telik mire lehetőségem lesz rá. De semmi ilyesmi. Vagy ez csak gyerekeknél van, felnőtt korban már "egyszerűbb"? Esetleg amiatt mert itt Japánban kicsit leegyszerűsítve tartják?



2021. márc. 30. 14:32
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
82%
Ezek teljesen helytől (paptól) függnek. Nálunk anno volt előtte egy jó ideig felkészítő s vizsga is. Pár faluval arréb meg csak összeírták, hogy kik akarnak lenni, volt valami minimális felkészítő s kész.
2021. márc. 30. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
2%
nettó trollkérdés!
2021. márc. 30. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
95%

"Vagy ez csak gyerekeknél van, felnőtt korban már "egyszerűbb"?"

Nem, általában felnőtt korban is van felkészítő, fél év-1 év. Legalább is itt Magyarországon ez szokott lenni a bevett, mert a bérmálkozás a nagykorúság szentsége, amivel tudatosan felnőtt fejjel kimondjuk a végső igent hitünk mellett. Erre fel kell azért készülni.

Ha már megkereszteltek gyerekkorban, akkor csak bérmálkozol, illetve elsőáldozó is leszel, ha az is kimaradt volna gyerekkorban.

Japánban lehet, hogy másképp van, meg itt Magyarországon is azért van eltérés, hogy mennyi ideig tart a felkészítés.


Egyébként én 14 évesen bérmálkoztam, pünkösd környékén. Szentmise keretében történik, a püspök bérmál, vagy ha nem ő, akkor az általa megbízott pap. Van egy hosszabb imádság, majd a bérmálkozók sorban a püspök elé mennek a bérmaszüleikkel. A püspök krizmával megkeni a homlokukat, hogy X, vedd a Szentlélek ajándékának jelét. A bérmanevedet mondja: ez annak a szentnek a neve, akit te példaképedül választottál a felkészülésed során. A felkészülés lehet, hogy Japánban rövidebb, viszont a bérmálás formája ez kell, hogy legyen ott is.

Egyénként az bevett szokás nálunk is, hogy Nagyszombaton az esti szentmisében részesülnek felnőttek az úgynevezett bevezető szentségekben, tehát a keresztségben, bérmálásban és az elsőáldozásban. Csak hát ők rendszerint már szeptemberben megkezdték a felkészülésüket.

2021. márc. 30. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
96%
Kérdező, melyik városban, melyik püspök fog bérmálni?
2021. márc. 30. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
5%
Bérmálkozás nem protestánsoknál van?
2021. márc. 30. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
26%
jaj összekevertem a konfirmálással bocsánat
2021. márc. 30. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat 1es és 3as!

Én is gondoltam erre, amit az 1es írt, hogy valamennyire hely/pap függő de ugyanakkor én is így tudtam mint amit a 3as szépen leírt.

Arra számítottam, hogy idén talán sor sem kerül rá majd csak jövőre a felkészítés után. Nem gondoltam volna, hogy egy hét múlva mehetek is, csak legyek ott időben.

Emiatt némiképp hiányérzetem is van és valamennyire zavar is, hogy nem baj e, jó lesz e ez így mindenféle "ráhangolódás" nélkül. Felkészítő elvileg volt, de a pap elmondása szerint azoknak volt akik meg szeretnének keresztelkedni és nem kimondottan bérmálkozásra való felkészítés. A Pünkösdi időpont esetén sem említette, hogy lenne felkészítő.

Igazából bérmaszülökről és bérmanévről sem esett szó. Bérmaszülő talán valaki önkéntes lesz, gondolom, de ez is furcsa, hisz számomra ismeretlen ember lesz (ha lesz). A bérmanévnél arra gondolok, de csak az én feltételezésem, hogy mivel alapvetően nem keresztény/katolikus ország a legtöbben felnőtt korban keresztelkednek. Ezt láttam is egy párszor ilyenkor Húsvét tájt. S olyankor választanak maguknak vagy kapnak egy bibliai nevet, így lesz valakiből pl Suzuki Hanako Maria. Emiatt lehet nincs pluszban bérmanév is, nem vesznek fel még egy nevet bérmálkozáskor is. De ennek ellenére furcsálom.


Egyébként elsőáldozó voltam, csak a bérmálkozás maradt ki sajnos.

2021. márc. 31. 03:39
 8/12 A kérdező kommentje:

4es, nem tudom számít e ebben az esetben, de Nagoyában lesz.

Nunoike-i Szent Péter és Szent Pál székesegyház (ide járok általában misére). Angolul, Nunoike Catholic church, Cathedral of St Peter and St Paul.

Van honlapja ha érdekel, de csak japánul.

[link]


A püspököt csak egyszer láttam, ha jól emlékszem a nevére Matsuura Goro-nak hívják. Hogy ő lesz e ott nem tudom. Korábban, amit láttam, a helyi pap tartotta a bérmálást.

2021. márc. 31. 03:48
 9/12 anonim ***** válasza:
93%
Hát nem tudom, Japánban mi a szokás, de Mo-on a püspök szokott bérmálni.
2021. márc. 31. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Magyarországon a püspök szokott bérmálni, de megbízhat mást, pl. a plébánost is, nálunk volt ilyen (Magyarországon).
2021. márc. 31. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!