Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen kifejezetten református...

Milyen kifejezetten református szokások vannak?

Figyelt kérdés

Nem olyan rég kezdtem el komolyabban foglalkozni a vallással, de a környezetemben nincsenek hívők. Kereszteltségem szerint református vagyok, de nagyon keveset tudok ezen felekezet szokásairól. Ennek megfelelően örülnék, ha tudnátok írni kifejezetten református hagyományokat, hogy mik a fő különbségek ez és a római katolikusok vagy más felekezetek között, milyen jellemző eszközei vannak (mint például a katolikusoknál a rózsafüzér), és ezekhez hasonló dolgokat.


Kíváncsi vagyok személyes tapasztalatokra is ezekkel kapcsolatban, de már az is boldoggá tenne, ha legalább egy oldalt vagy videót tudnátok nekem linkelni, ami kifejezetten ezzel a témával foglalkozik.


Előre is nagyon szépen köszönöm az értelmes, építő jellegű válaszokat!



2021. máj. 3. 12:56
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Én is református vallású vagyok, aktívan már nem gyakorlom, de nagyobb ünnepeken járok templomba.A reformátusoknál nincsenek szentek és nincsen gyónás sem. Mi úgy hisszük, hogy isten mindenhol velünk van és a bűneinket az ima által mondjuk el neki, ezért nincsen szükség a pap közvetítésére. A református vallás az egyszerűségről szól, a templomok ezért szerények, nincsenek szent képek és szobrok. A mi imánk is egyszerű, isten megszólításához nem kellenek bonyolult (akár latin) prédikációk. A református vallás 2 szentséget ismer el, ezek a keresztség és az úrvacsora.
2021. máj. 3. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Már ez is sok új információ számomra, nagyon köszönöm!
2021. máj. 3. 20:25
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Első válaszoló vagyok megint :) Közben eszembe jutott még a konfirmáció is, ami szintén református szokás. Ehhez hasonló az első áldozas és bérmálkodás a katolikusoknál. A KT alapján adunk számot a tudásunkról és a hitünkről, ezáltal erősítjuk meg hitünket a gyülekezet előtt. Nálunk ezt nagyon komolyan vették, 7. és 8. osztályban jártunk minden héten KT órára, a konfirmáció jellemzően húsvét előtt szokott lenni, hogy húsvétkor az első úrvacsorát átvehessék a frissen konfirmált fiatalok. Konfirmálás nélkül nem vehetsz úrvacsorát. Ha van még kérdésed, nyugodtan írj! Szívesen írok neked ezekről :)
2021. máj. 3. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
81%

A református keresztények jobban a szívbéli hitre helyezik a hangsúlyt, kevesebb tárgyi eszközt használnak, mint a római katolikusok (rózsafüzér, Madonna szobor, szenteltvíz, feszületek, stb.). Ezen felül a református (és evangélikus) keresztény vezetők a Biblia tanítását követve családos emberek, míg a katolikus papok túlnyomó többsége egyedül él.


Idézet a Bibliából:

"

Igaz ez a beszéd: Ha valaki püspökséget kiván, jó dolgot kíván.

Szükséges annakokáért, hogy a püspök feddhetetlen legyen, egy feleségű férfiú, józan, mértékletes, illedelmes, vendégszerető, a tanításra alkalmatos;

Nem borozó, nem verekedő, nem rút nyereségre vágyó; hanem szelíd, versengéstől ment, nem pénzsóvárgó;

Ki a maga házát jól igazgatja, gyermekeit engedelmességben tartja, minden tisztességgel;

(Mert ha valaki az ő tulajdon házát nem tudja igazgatni, mimódon visel gondot az Isten egyházára?)


A diakónusok egy feleségű férfiak legyenek, akik gyermekeiket és tulajdon házaikat jól igazgatják.

"

2021. máj. 4. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
81%

Ezen felül a reformátusok az Úrvacsorát két szín alatt veszik (kenyér és bor), ahogyan Jézus tanította, nem pedig csak kenyeret, ahogy általában a római katolikus laikusok teszik.


A református keresztények hisznek az Úrvacsora alatt a Szent Lélek által megvalósuló közösségben Jézus Krisztussal, de nem imádják az úrvacsorai kenyeret, ahogy a római katolikusok teszik.

2021. máj. 4. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
2021. máj. 4. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
60%
2021. máj. 4. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
85%

Még egy fontos különbség: a római katolikus templomok tele vannak szoborral, előttük térdeplővel.

A református templomban nincs szobor, és előtte térdeplés.

2021. máj. 4. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a rengeteg hasznos választ, ment a zöld kéz!
2021. máj. 4. 21:53
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Néhány válaszoló a reformátusokra ezt a kifejezést használta: "keresztények".

Ez hibás, mert helyesen, ellentétben pl. a r. katolikusokkal, a református vallásúak nem keresztények, hanem "keresztyének". Szűk rokonságomban volt egy református lelkész (már elhunyt) és a fia, akik ref. püspök. Tőlük tudom.

2021. máj. 7. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!