Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan ítélik meg az agnosztik...

Hogyan ítélik meg az agnosztikusokat a hívő és az ateista körökben? Illetve neked hívőként, vagy ateistaként mi a véleményed róluk?

Figyelt kérdés

2021. máj. 6. 16:17
1 2 3
 1/28 Mojjo ***** válasza:
62%

Valószínűleg alapvető félreértés húzódhat meg a kérdés mögött az agnoszticizmus mibenlétéről.

Röviden:

[link]


tehát:

[link]

2021. máj. 6. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Én úgy tudtam, a gnosztikus kifejezés nem használatos ebben a kontextusban, mert mást jelent. De lehet, hogy rosszul tudtam.
2021. máj. 6. 16:37
 3/28 Mansour ***** válasza:
69%
Igen itt bekavar az, hogy a gnosztikus kereszténység teljesen mást jelent, mint amit ez az ábra mutat. És hát keresztény szempontból nem is lehet így felosztani a dolgot. Legfeljebb úgy, hogy van akinek szilárd hite, és van, aki hisz, de kétségekkel küzd. Viszont aki agnosztikus, az tudatosan felvállalja azt, hogy nincs határozott álláspontja a kérdésben. De akkor meg már bajosan lehet keresztény.
2021. máj. 6. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
46%

Az agnosztikus a normálisabb... akár hívő, akár nem.

Mivel ezt tudni nem lehet.

Kivétel: pl. a keresztények istene istene bizonyítottan nem létezik, tehát ebben a kérdésben a gnosztikus ateista a legjobb felfogás.

És persze egyetlen isten sem létezik bizonyítottan, tehát egy gnosztikus teistának nincs alapja.

2021. máj. 6. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 Mansour ***** válasza:
57%

"Az agnosztikus a normálisabb... akár hívő, akár nem.

Mivel ezt tudni nem lehet."

Ezzel én is így vagyok, jobban szót értek agnosztikus ateistákkal és hívőkkel, mint azokkal, akik úgy gondolják, hogy biztos tudás birtokában vannak.


"pl. a keresztények istene istene bizonyítottan nem létezik"

Ezt honnan tudod, hol van bizonyítva?


"És persze egyetlen isten sem létezik bizonyítottan, tehát egy gnosztikus teistának nincs alapja."

A mondat első felével egyetértek (ha bizonyításon természettudományos bizonyítást értesz), viszont a második fele nem következik az elsőből. A tudás alapulhat szubjektív meggyőződésen is, tehát lehet valakinek biztos tudása Istenről. Persze ez nem objektív ismeret, hanem szubjektív, személyes tudás.

2021. máj. 6. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 Mojjo ***** válasza:
58%
@5: Valami nagyon alternatív fogalmad lehet a tudás szóról :)
2021. máj. 6. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
54%

"hol van bizonyítva?"

JÓ párszor már leírtuk, neked is. Nézd vissza.


"A tudás alapulhat szubjektív meggyőződésen is"

Hát... ez nagyon kétséges dolog.


"tehát lehet valakinek biztos tudása Istenről"

Nem Istenről, hanem egy istenről.

Az a baj, hogy ez nem biztos tudás. Ez sok minden lehet, de tudás csak egészen extrém esetben.

Tehát akkor úgy mondanám, hogy egy embernek csak rendkívül extrém körülmények között lehet biztos tudása erről. Valószínűleg ma az emberiségben nincsen ilyen ember.

2021. máj. 6. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
61%

4


"a keresztények istene istene bizonyítottan nem létezik"


ezt rosszul tudod

2021. máj. 6. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
25%
Akkor írd le, hogy mi bizonyítja a létezését, vagy pedig miért nem igazak azok a bizonyítékok, amelyeket itt már legalább 12 alkalommal leírtam.
2021. máj. 6. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 Mansour ***** válasza:
92%

"Valami nagyon alternatív fogalmad lehet a tudás szóról :)"

Szerintem egyáltalán nem. A tudás egy elég tág fogalom. Ha kizárólag a természettudományos értelemben vett tudásról beszélsz, akkor igazad van, arra nem érvényes az, amit írtam. De a tudás fogalma nem szűkíthető le erre, tulajdonképpen minden ismeretet tudásnak tekinthetünk, függetlenül attól hogy külső vagy belső forrásból származó, objektív vagy szubjektív módon szerzett ismeretről van szó. Ha csak a természettudományos értelemben vett tudásról beszélsz, akkor pontosítanod kell a fogalmat, például ha a "tudományos tény" vagy "természettudományos ismeret" kifejezést használod, azt nem lehet félreérteni.

De például a hinduizmusnak kulcsfogalma a tudás (vidja), és ez a tudás egyáltalán nem természettudományos ismereteket jelent. Ebben az értelemben a valódi tudás csak spirituális úton szerezhető meg.

Szóval erősen kontextusfüggő, hogy mit értünk a tudás fogalma alatt.

2021. máj. 6. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!