Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szerintetek lehetséges, hogy...

Szerintetek lehetséges, hogy az egyiptomi Ehnaton fáraó (eredetileg IV. Amenhotep, Kr.e. 14.század) által bevezetett egyistenhit (Aton-nak, a Napkorongnak kultusza) szolgált mintául a valamivel később megszülető zsidó vallásnak/judaizmusnak?

Figyelt kérdés
És ezek szerint Mózes nem volt más, mint az Ehnaton által bevezetett új, monoteista vallást elfogadó egyiptomi csoportoknak a vezére, Aton-napisten egyik főpapja, aki kénytelen volt elhagyni az Ő-, és a fáraó hitében osztozó emberekkel az addig a hazájuknak számító Egyiptomot az uralkodó halálát követően az üldöztetést, megtorlást (Ámon-Ré papságától és a hagyományos egyiptomi többistenhitet elfogadó többségi lakosságtól) elkerülendő?

2021. máj. 28. 18:40
A kérdező szavazást indított:
Lehetséges
Valószerűtlen
27 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
65%

Maga a tanítás, a filozófia hasonló volt, azonban míg Ehnatonnak Ré, egy hatodik denzitású pozitív entitás adta át ezt a tanítást és filozófiát, addig Mózesnek a szintén pozítív Jahveh entitás.

Az átadott információk, tanítások alapjai egyeznek, azonban Egyiptomban a papság csak látszólag fogadta el az "új" hitet, Ehnaton halála után visszatértek a korábbi hatalmi pozícióba, és több isten hitekre.

Mózes esetében pedig nagy mennyiségű negatív anyag lett hozzákevere.

2021. máj. 28. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
65%
Szinte biztos, hogy van kapcsolat. Maga a Mózes név is egyiptomi (valakinek a fia), és valószínűleg ezért kellett elhúzniuk végül Egyiptomból is, mert ott nem tűrték már meg őket a vallásuk miatt. A tízparancsolat is erős egyiptomi párhuzamokat mutat, és eredetileg valószínűleg egyiptomi írással és nyelven volt írva. Hiszen akkor a zsidóknak még nem is volt írásuk. További kapcsolat: Aton-Adonai (istennév)
2021. máj. 28. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
45%
Mezopotámiai vallásokból alakult ki mind a 2. Ezért vannak hasonlóságok is.
2021. máj. 28. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
97%

„További kapcsolat: Aton-Adonai (istennév)”


Attól, hogy magyarul hasonlóan hangzik, még köze nincs egymáshoz a kettőnek. Aton nevét joddal írják, az Adonait meg aleffel, az afroázsiai nyelvekben ez elég jelentős különbség. (Hasonlóan a másik, neten terjedő hülyeséghez, hogy „az ámen szó Ámon isten nevéből ered” – itt is teljesen más betűk vannak eredetileg, nincs közük egymáshoz.)

2021. máj. 28. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
21%

Szia,

Teljességgel lehetetlen. Egyiptonban ugyanis Ehnaton több száz évvel később ie. 1023-1007 között uralkodott. Ez az un. Amarna-kor, ami Izrael királyaival volt egyidőben. Erről tanúskodnak az amarnai levelek, ajánlom figyelmedbe David Rohl egyiptológus műveit, aki részletesen feldolgozza ezt a kort több világsikerű könyvében.


Üdv. Péter

2021. máj. 29. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
87%

5: Péter, te inkább ne szólaltál volna meg.

"Ehnaton, uralkodásának első négy évében IV. Amenhotep ókori egyiptomi fáraó, az újbirodalmi XVIII. dinasztia tizedik uralkodója, aki i. e. 1353–1336 vagy 1351–1334 között uralkodott. "


Mint látjuk, még az egyiptomi uralkodók uralkodási idejében is van némi bizonytalanság, a zsidók kivonulása meg nem adatolható pontosan, különböző korokra teszik, van, aki szerint meg sem történt. Szóval ne tegyünk úgy, mintha arra lenne egy fix dátumunk.

2021. máj. 29. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
24%

Kedves 6-os kommentelő,

Szerintem jogom van a bibliai kronológiát képviselni itt, miszerint ie. 1445-47 körül volt a kivonulás jóval Ehnaton kora előtt. Egyre többen ismerik el és ismerik fel ezt a tényt. A Szentírás ugyanis teljesen pontosan rögzíti ezt a dátumot. Lehet képviselni az ateista, bibliakritikus álláspontot is, de ahogyan az ellen is vannak bőségesen érvek - többek közt maga a Biblia - úgy az un. új kronológia mellett is vannak bőségesen érvek, nyugodtan olvass utána alaposabban. Én megtettem. Ezért is foglaltam állást ez utóbbi mellett.

Igaz, hogy az egyiptológusok körében nem elfogadott az álláspontja, de új szemléletmódja már most érezhető lassú változásokat hozott az egyiptológia tudományába. Ezek közé tartozik, hogy ma már kevesen gondolják komolyan a bibliai Sisák király és az egyiptomi I. Sesonk azonosítását. Már korábban is biztosak voltak az egyiptológusok abban, hogy az egyiptomi harmadik átmeneti kor néven nevezett korszak egyes uralkodóházai egyidőben trónoltak, de annak mértéke erősen vitatott. Rohl sokkal nagyobb átfedést tesz fel, mint azt korábban gondolták.


Üdv. Péter

2021. máj. 29. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
7es főleg hogy a megváltó előtt nem így számoltak hogy: hmm most krisztus előtt vagyunk 1200 évvel.
2021. máj. 29. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!