Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A kereszténységben a szegények...

A kereszténységben a szegényeknek történő adakozásnak milyen CÉLJAI vannak ? Illetve mit gondoltok, egy keresztény embernek erkölcsi kötelessége, hogy -amennyiben teheti- anyagilag támogassa a szegényeket ?

Figyelt kérdés

Az Iszlámban közismert hogy a zakát mint "kötelező" szegényeknek adandó adomány van jelen. Ezenfelül még további önkéntes adakozás is ajánlott természetesen.


Nálunk az adakozásnak legalább két célja is van.


Abdullah ;)



2021. aug. 20. 17:25
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 1/82 KZitus ***** válasza:

szia

Nincsenek erre merev szabályok, de annál több bibliai alapelv, amelyeket ha szívünkbe zárunk segítjük, támogatjuk azokat, akik erre rászorulnak. Milyen bibliai alapelvekre gondolok? pl.

Példabeszédek 3:27, 28

"27 Ne tartsd vissza a jót azoktól, akik rászorulnak, ha módodban áll segíteni rajtuk. Ha most is oda tudnál adni valamit az embertársadnak, ne mondd ezt neki: „Menj el, és gyere vissza később! Holnap majd odaadom neked.”

2Korintusz 8:10-15

"Most elmondom a véleményemet: Ez a hasznotokra fog válni, mivel látom, hogy egy évvel ezelőtt nemcsak elkezdtétek a gyűjtést, hanem azt is kimutattátok, hogy ez a szívetek vágya. Most tehát fejezzétek be, amit elkezdtetek, hogy a lehetőségeitekhez mérten véghez is vigyétek, amire vágytatok. A szívből fakadó adományok azok, amelyek igazán elfogadhatóak Istennek, mivel Isten azt akarja, hogy az ember azt adja, amit tud, és ne azt, amit nem tud. Mert nem azt akarom, hogy másoknak könnyű legyen, nektek pedig nehéz, hanem hogy most a ti fölöslegetek ellensúlyozza az ő hiányukat, hogy az ő fölöslegük is ellensúlyozza a ti hiányotokat, és így kiegyenlítődjenek a különbségek. Mint ahogy meg van írva: „Akinek sok volt, annak nem volt túl sok, és akinek kevés volt, annak nem volt túl kevés.”

2021. aug. 20. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/82 A kérdező kommentje:

#1:


Köszönöm a válaszodat Zitus.


Igen, az Iszlámban is ez az egyik célja az adakozásnak: segíteni nehéz sorsú embertársunkon !

Egy muszlim életében van ennek egy másik nemes célja is.

Érdekelne, hogy a kereszténységben van-e más cél is a rászoruló egyén segítésén túl. (Ami egyébként már önmagában is hatalmas dolog !)

2021. aug. 20. 17:50
 3/82 KZitus ***** válasza:

Szia


Igen, van más célja is.

Senki sem olyan jó adakozó és segítő, mint a Teremtőnk Jehova. Minket a saját képmására teremtett, tehát vissza tudjuk tükrözni az ő tulajdonságait.

Tehát, szeretné, ha mi utánoznánk őt, és mivel Ő mindig csak ad, örömet szerezve ezzel másoknak, ő is boldog, hiszen boldog Istennek írja le a Biblia. A Példabeszédek 19:17 ezt írja: "Aki jóindulattal bánik a szegénnyel, Jehovának ad kölcsön, és ő megjutalmazza a tettéért."

Micsoda nagy dolgot íratott itt le Isten: neki adunk kölcsön, ha adunk annak, akinek szüksége van erre....

Krisztus pedig ezt mondja:"Legyetek adakozók, és nektek is adni fognak. Jó mértéket, megnyomottat, összerázottat és csordultig teltet öntenek majd öletekbe. Mert amilyen mértékkel mértek, olyannal fognak mérni nektek viszonzásul.” Lukács 6:38

Ezt a krisztusi mintát követték az első századi keresztények, hiszen Pál apostol ezt mondta:"Mindenben megmutattam nektek a tetteimmel, hogy hogyan kell keményen fáradozva segítenetek a gyengéket, és hogy elmétekben kell tartanotok az Úr Jézus szavait, aki maga mondta: »Nagyobb boldogság adni, mint kapni.«”

Tehát amikor a rászorulókon segítünk, támogatjuk azokat akiknek szüksége van erre, az nem marad észrevétlen Jehova előtt, számíthatunk mi is az áldásaira.

Például.

Amikor egy kisgyerek a fagyira kapott pénzből spórol, és a szüleinek vesz egy apróságot, az a szülőnek hatalmas örömet jelenthet. Nem számít, hogy gyakorlatilag az ők pénzéből vette. A gyermek szív állapot az, ami hatalmas örömet okoz a szülőnek.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy az adakozás és a boldogság kéz a kézben jár. Pál apostol az írta, hogy Isten „a vidám adakozót szereti”. Olyan keresztényekről beszélt, akik nagylelkű adományokat adtak a nehéz helyzetben lévő hittársaik megsegítésére (2Korintusz 8:4; 9:7). Pál nem úgy fogalmazott, hogy azért adtak, mert boldogok voltak. Pont a fordítottja volt igaz rájuk, boldoggá tette őket, hogy adhattak.

2021. aug. 20. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/82 anonim ***** válasza:
100%

Van. A mennyben gyűjt kincset az, aki a pénzét olyan célokra adja, amit Isten is támogat, és Isten támogatja a szegények, a rászolrulók segítését, mert a szeretet ezt diktálja:

Lk 12:33-34 "Adjátok el vagyonotokat, és adjátok alamizsnául, szerezzetek magatoknak el nem avuló erszényeket, el nem fogyó kincset a mennyben, ahol a tolvaj nem férkőzhet hozzá, a moly sem emészti meg. Mert ahol a ti kincsetek van, ott lesz a ti szívetek is.

Amúgy boldogabb is lesz, aki önzetlenül segít, mert "nagyobb boldogság adni, mint kapni" (ApCsel 20:35).

2021. aug. 20. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/82 anonim ***** válasza:

1 és 3: akkor jehova tanúi miért nem segítenek a rászorulóknak, akik nem a szervezet tagjai?


Mert hogy máshol meg épp azt magyaráztátok el, hogy miért is nem kell adakozni azoknak, akik nem a szervezet tagjai.


Kérdező: adni, segíteni kötelező egy kereszténynek. Mert rászoruló és mert nekem van. Mert nem hagyhatjuk a másikat nemhogy éhen halni, de éhezni sem.

Csak épp ezt igyekeznek kimagyarázni egyesek, ugye.

2021. aug. 20. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/82 anonim ***** válasza:
100%

Persze, hogy támogatni kell a szegényeket, a könyörület és szeret megnyilvánulása az embertársaink felé.

"Aki tehát tudna jót cselekedni, és nem cselekszi, bűne az annak." Jak 4:17

"Akinek pedig világi javai vannak, de elnézi, hogy a testvére szükséget szenved, és bezárja előtte a szívét, abban hogyan maradhatna meg az Isten szeretete? Gyermekeim, ne szóval szeressünk, ne is nyelvvel, hanem cselekedettel és igazsággal." 1Ján 3:17-18


"Azoknak pedig, akik e világban gazdagok, parancsold meg, hogy ne legyenek gőgösek, és ne a bizonytalan gazdagságban reménykedjenek, hanem Istenben, aki megélhetésünkre mindent bőségesen megad nekünk. A gazdagok tegyenek jót, legyenek gazdagok a jó cselekedetekben, adakozzanak szívesen, javaikat osszák meg másokkal, gyűjtsenek maguknak jó alapot a jövendőre, hogy elnyerjék az igazi életet." 1Tim 17-19


Meg persze ott van az a gondolat is, hogy "Mid van amit ne kaptál volna?", tulajdonképpen, minden Istené és úgyse vihetünk magunkkal semmit, "Legyetek tökéletesek mint mennyei Atyátok is tökéletes, aki esőt ád igazaknak és hamisaknak", vagy az Utolsó ítéletről szóló tanítás: "Amikor pedig az Emberfia eljön az ő dicsőségében, és vele az angyalok mind, akkor odaül dicsősége trónjára. Összegyűjtenek elé minden népet, ő pedig elválasztja őket egymástól, ahogyan a pásztor elválasztja a juhokat a kecskéktől. A juhokat jobb keze felől, a kecskéket pedig bal keze felől állítja.Akkor így szól a király a jobb keze felől állókhoz: Jöjjetek, Atyám áldottai, örököljétek az országot, amely készen áll számotokra a világ kezdete óta. Mert éheztem, és ennem adtatok, szomjaztam, és innom adtatok, jövevény voltam, és befogadtatok, mezítelen voltam, és felruháztatok, beteg voltam, és meglátogattatok, börtönben voltam, és eljöttetek hozzám. Akkor így válaszolnak neki az igazak: Uram, mikor láttunk téged éhezni, hogy enned adtunk volna, vagy szomjazni, hogy innod adtunk volna? Mikor láttunk jövevénynek, hogy befogadtunk volna, vagy mezítelennek, hogy felruháztunk volna? Mikor láttunk betegen vagy börtönben, hogy elmentünk volna hozzád? A király így felel majd nekik: Bizony mondom nektek, valahányszor megtettétek ezeket akár csak eggyel is az én legkisebb testvéreim közül, velem tettétek meg." Mát 25:31-40

Vagy:

"Jézus Krisztus tegnap, ma és mindörökké ugyanaz...Általa vigyük Isten elé a hálaadás áldozatát mindenkor, azaz nevéről vallást tévő ajkaink gyümölcsét. A jótékonyságról és az adakozásról pedig el ne feledkezzetek, mert ilyen áldozatokban gyönyörködik Isten." Zsid 13:8,15-16


Egyébként különböző olvasnivalók a témában, talán ebből valamelyik érdekes lehet és megtalálod a választ, amit keresel:

[link]

[link]

[link]

[link]

2021. aug. 20. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/82 A kérdező kommentje:

Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a vàlaszokat !


Igazàból az Iszlàmban az a màsik célja az adakozàsnak/zakàtnak hogy magàt az adakozót a muszlimot teszi keményen próbàra. A muszlim sohasem csupán annyit ad amennyi a "felesleg", nem annyit ad amennyit szeretne. Kegyelmes Allah előírta azt is, hogy mindig a jó dolgokból adakozzunk. Sohasem abból amit magunk sem fogyasztanànk szívesen.

A zakàt évi 2,5 % kötelezően, ami NEM jövedelem adó hanem vagyonadó ! Ha van 10 millió forintod akkor évente (!) adj belőle 250 ezret a szegényeknek. Nem tűnik soknak ? Gondoljàtok végig. Ez nagyon fàjdalmas az evilàgi vagyonotok szàmàra !

És a Bölcs Allah pontosan ezt is szeretné, hogy tanuljunk meg lemondani az evilàg eme öröméről és VESSÜK ALÀ magunkat az Ő akaratànak.


Hiszen az Iszlàm jelentése: ALÀVETNI magunkat a Magasztos Allah akaratànak és ezàltal békére lelni !

Ha ezt megéri valaki, akkor megérti az Iszlàmot.


Igazàból szerettem volna ezt bemutatni Nektek, mert a keresztények részéről ezt a fajta "megélést' én nem szoktam tapasztalni.


A kereszténység màsik vallàs. A Ti szemetek előtt màs van amikor cselekedtek. Én így érzem.


És ezt nem bíràlatnak szàntam, csak bemutattam hogy sztem ez különbség köztünk. :)


Abdullah

2021. aug. 22. 06:23
 8/82 A kérdező kommentje:

Allah Küldötte (béke legyen vele) azt mondta:


„Elpusztult az, aki rabszolgája a dínárnak (aranypénznek), a dirhamnak (ezüstpénznek), a bársonyruhának és a gyapjúruhának!”


(Al-Bukhári)


"Nem hisz bennem az, aki jóllakva alszik el, miközben szomszédja éhes mellette, és ő tudja ezt.”


"Hány olyan ember lesz, aki szomszédjába fog kapaszkodni a Feltámadás Napján, azt mondván: Ó Uram! Ez a személy bezárta ajtaját előttem, és nem segített rajtam.”


Egy előttetek élő férfinek megvolt az elszámoltatása, és nem volt egyetlen jó cselekedete sem kivéve azt, hogy kereste az emberek társaságát.


Tehetős ember volt, és arra utasította szolgáját, hogy nézze el azoknak a tartozását, akik nélkülöztek. Az Erős és Fenséges Allah azt mondta: Nekünk bizony nagyobb jogunk van erre, nézzétek hát el őneki a bűneit!”

2021. aug. 22. 06:51
 9/82 anonim ***** válasza:

"Igazàból szerettem volna ezt bemutatni Nektek, mert a keresztények részéről ezt a fajta "megélést' én nem szoktam tapasztalni."


Akkor jó, mivel nekünk Jézus azt mondta hogy a jobb kéz ne tudja mit tesz a bal, magyarul adakozni, segíteni, támogatni nem fennhangon kell, hanem csak csendben, hogy csakis Isten tudjon róla. Mi valóban nem dicsekszünk ezzel.

2021. aug. 22. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/82 A kérdező kommentje:

#9:


Rendben. Mi sem tesszük, de itt most arról beszéltem, hogy az Iszlám esetében hangsúlyos annak megélése, hogy lemondasz valamiről ami fontos neked. Nem csak szimplán adsz valamennyit, amennyit teljes mértékben nélkülözni tudsz, hanem annyit adsz ami már FÁJDALMAS neked.


Miért ? Mert aláveted magad Isten akaratának, nem kérdőjelezed meg akkor sem ha az egód tiltakozik ellene. Itt én most erről beszéltem.


Egyébként pedig a zakát hívő muszlimok körében teljesen természetes, így ez ezért sem dicsekvés.


Abdullah

2021. aug. 22. 18:02
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!