Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelent/jelképez az eukaris...

Mit jelent/jelképez az eukarisztia?

Figyelt kérdés
Ma kezdődik nálunk az Eucharisztikus világkongresszus, ami legutóbb 1938-ban volt Magyarországon. Mi ez?

2021. szept. 5. 08:26
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Az Oltáriszentséget jelenti, ami Krisztus Teste és Vére. Hitünk szerint az ostya és a bor a szentmisében valóságosan átlényegül Krisztus Testévé és Vérévé. Ahogy ez az utolsó vacsorán történt.

A kereszténység központi üzenete, hogy Krisztus meghalt és feltámadt, továbbá velünk is maradt az Oltáriszentségben.

Kicsit bővebben: [link]

2021. szept. 5. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
0%
Nekem az akkor is eukarióta.
2021. szept. 5. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Elvétettem, és véletlenül a magyar politika topikba írtam a kérdést, és sokáig nem kaptam választ, amiért magára is hagytam kérdésem. Nem tudom, mikor került ide, de látom, itt sem sok a válaszoló.

Jó, gondolom, ez az egy kimerítő lehet, így nincs mit hozzátenni, de mint ateista, nem értem, mi lehet ebben kongresszus, méghozzá világkongresszus, amiben megtanácskozzák ennek a vacsorának a történéseit kábé 1990 év után?

2021. szept. 5. 11:51
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

"mi lehetne ebben kongresszus, amiben megtanácskozzák ennek a vacsorának a történéseit kábé 1990 év után?"


Nem megtanacskozzak, hanem osszegyulik egy csomo katolikus, papsag es vilagi hivok, es tanusagtetelt tesznek az Eucharistiarol, hogy hisznek benne es milyen csodakat tett az eletukben, a valosagban jelen levo Krisztus.


Oriasi, nagy tomeg reszere szabadteren rendezett miseket tartanak, illetve oltariszentseg imadast (az oltari szentseg egy diszes doboz vagy arany kalitka-féleség, amiben egy atvaltoztatott ostyat tartanak, es azt kiteszik a papok az oltarra - a hivok csodaljak es imadkoznak a jelenleteben, amirol ok ugye tartjak, hogy maga Krisztus, vagyis Isten).


Igazabol egy nemzetkozi katolikus talalkozo. Csomo eloadas is lesz, magyar katolikus hiressegek, szineszek, orvosok, kutatok lepnek fel stb.

Par evente tartjak, valtozo helyszinen. Magyarorszagon utoljara 1938-ban volt.

2021. szept. 6. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

"Nekem az akkor is eukarióta."

Ateisták szeretnek ezzel poénkodni. :)) Az igazság az, hogy ha tudnának görögül, akkor rájönnének, hogy annyira nem is sértő, mert a két szó töve gyakorlatilag ugyanaz.


Az "eu" (azaz εὖ) azt jelenti, hogy valódi, igazi, jó.

A κάρυον = karuón magot jelent, illetve átvitt értelemben valaminek a belseje, lényege. Az eukarióták valódi/igazi sejtmagosok, ezt általános iskolában meg is tanuljuk.

Ugyanígy az eucharistia is összetétet: valódi/igazi/jó + kegyelem.


Sokkal tartalmasabb az ógörög nyelv, mint azt gondolnánk.

2021. szept. 6. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

" mi lehet ebben kongresszus, méghozzá világkongresszus, amiben megtanácskozzák ennek a vacsorának a történéseit kábé 1990 év után?"

Egyrészt a kongresszus nem csak tanácskozást jelent, hanem ünnepséget, összejövetelt is.

Másrészt igen, ez a téma gyakorlatilag kimeríthetetlen. Mint történész biztosíthatlak, hogy nemzetközi konferenciákat tartanak pl. ókori Egyiptom kapcsán is, pedig az még régebben volt, ugyan mit lehet még róla elmondani? Hidd el, a humántudományok - ahogy a filozófia és a teológia - sem statikusak, nagyon sok mindent lehet még megtanácskozni.

2021. szept. 6. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
41%
Bálvány
2021. szept. 6. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos és használható információkat, és7-eske, ez itt nem egy "poénkodós és fikázós" topik. Persze, ha a műveltségi és jólneveltségi szinted a béka segge alatti, nem megy csodaszámba a böffeneted.
2021. szept. 6. 11:00
 9/17 A kérdező kommentje:

Tegnap neten néztem a Duna tévé adásán a Hősök terei ünnepséget, ám bevallom, nem folyamatosan, mert a sport4 tévén az autóversenyt is figyelemmel kísértem.

Meglepett, hogy a misén milyen sok fiatalt láttam, a papok között is. Ezzel a "tanúságtétellel" még zavarban vagyok, az ostya jelentené Isten testét, a misebor a vérét, vagy mindez Jézusé, és az ünnepségen megjelent hívek hiszik mindezt az ostyát szájukba véve, ez volna a tanúságtétel?

2021. szept. 6. 11:09
 10/17 anonim ***** válasza:

Nem jelenti/jelképezi Krisztus testét, hanem a színek alatt valóban Krisztus teste és vére. Úgy mondják, hogy a kenyér (ostya) és bor átlényegül. A külső jegyei megmaradnak.

A tanúságtétel inkább az, hogy mindezt az egész világ előtt teszik. Gondolj bele, hogy a korai századokban ezt csak sötét katakombákba tehették meg.

2021. szept. 6. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!