Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mikor van a katolikus egyházi...

Mikor van a katolikus egyházi év kezdete órára pontosan?

Figyelt kérdés
Az egyházi év advent első vasárnapjával kezdődik és a következő adventig tart. Ezt már tudom. Idén 2021. november 28-a advent első vasárnapja. Tehát nov. 28-án éjfélkor kezdődik az egyházi év?

2021. okt. 6. 18:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
89%
Hivatalosan előtte este naplementétől.
2021. okt. 6. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
32%
Nálunk szeptember 1. Illetve ortodoxoknal. Mária és Keresztelő János halálával végződik és Mária születésével meg János fogantatásával ( szeptember 24) kezdődik.
2021. okt. 6. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 szp72 ***** válasza:
87%
Ha nov 28-a advent első vasárnapja, akkor nov 27-én éjfélkor azaz 24:00-kor kezdődik az advent, ami ugye pontosan megegyezik nov. 28. 0:00-val.
2021. okt. 6. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
21%
Majd előtte nyomják be a Black Friday akciókat...
2021. okt. 6. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 szp72 ***** válasza:
100%
De valóban már liturgiailag már szombat este is úgymond vasárnapnak számít, noha vasárnap este nem számít hétfőnek. Ez még a régi zsidófelfogás maradványa, miszerint a naptári nap a naplemenésével ér véget. Az első keresztények Jézus feltámadását a mai felfogás szerinti szombat este ünnepelték, ami az akkori felfogás szerint persze már vasárnapnak számított.
2021. okt. 6. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Igen, emiatt van mindenszentek estéje (Halloween) október 31-e este, míg mindenszentek napja november 1-e. Halottak napja is november 1-én kezdődik, de maga az ünnep november 2-a. Ezért is gyújtunk gyertyát már november 1-én este is. Ugyanez szenteste december 24-e, ami december 25-ei karácsony ünnepének előestéje, vagyis akkor kezdődik a karácsony. És ugye húsvét vigíliája is nagyszombaton este van, ami már húsvétvasárnaphoz tartozik, ahogy azt @szp72 is írta.
2021. okt. 6. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 szp72 ***** válasza:
100%

@ "Ugyanez szenteste december 24-e, ami december 25-ei karácsony ünnepének előestéje, vagyis akkor kezdődik a karácsony."


A karácsony ilyen szempontból kivétel. Liturgiailag Jézus születése december 25-én pontban 0:00-kor kezdődik az éjféli misével. Az úgynevezett szenteste még adventhez, az adventi böjti időszakhoz tartozik, mert ez még a szent várakozás estéje, nincs ünnepi karácsonyi mise dec. 24-én este. Az más kérdés, hogy a gyerekes családok manapság már nem várják meg az éjfélt, hanem már úgymond szenteste eljön a Jézuska. Sokan azonban ezen az esetén "félünnepi-félböjtös" halat esznek, ami ugye még a böjtre emlékeztetne.

2021. okt. 7. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Ahogy előttem is írták, a vigília miatt én inkább nov. 27. estét/napnyugtát mondanám. Ekkor már advent 1. vasárnapjának az előesti szentmiséi vannak.
2021. okt. 7. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

"Az egyházi év az adott év egyházi ünnepeit tartalmazza. A katolikus egyházi év Advent első vasárnapjával kezdődik és a következő év első adventi vasárnapját megelőző vasárnappal, Krisztus Király ünnepével zárul."


[link]


Most akkor mi van!?


Krisztus király ünnepe 2021. november 21-én lesz.

Advent első vasárnapja 2021. november 28-án lesz.


Most tekintsünk el attól a fenti bonyodalomtól, hogy 27-e szombat este vagy 28-án kezdődik az egyházi év.


Első kérdésem:


Ha 21-én zárul az egyházi év és 28-án kezdődik a következő, akkor mi van a köztes napokkal (22/23/24/25/26/27)? Azok melyik egyházi évhez tartoznak?


Második kérdésem:


Melyik egyházi év kezdődik 2021. november 28-án? A 2021-es egyházi év vagy a 2021/2022-es egyházi év? Esetleg máshogy nevezik/írják?

2021. okt. 7. 14:32
 10/11 szp72 ***** válasza:
Természetesen az a néhány hétköznap még az ó egyházi évhez tartozik, de mivel azokon már nincs semmi kiemelt egyházi ünnep, ezért mondhatjuk, hogy Krisztus király ünnepével az egyházi év gyakorlatilag véget ért.
2021. okt. 7. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!