Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A hitgyulis (vidam vasarnapos...

A hitgyulis (vidam vasarnapos hitgyulekezetre gondolok) hivok a beveteluk mekkora reszet adomanyozzak a hyulekezetnek?

Figyelt kérdés
Ugy hallottam fixen a bevetel valahany szazalekat oda kell adni a gyulekezet reszere naluk, de senki nem tudta megmondani mennyit, valaki tud errol konkretat?
2021. okt. 17. 13:20
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
85%
Talán a tizedet szedik
2021. okt. 17. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
16%
Vagy 1% ot
2021. okt. 17. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
94%

10 százalékot. De ne lepődj meg, ha mindjárt idekeveredik egy vérhites, és kikéri magának a vádat, hogy bármennyit is szednének.

Az igazság ugyanis az, hogy a szó legszorosabb értelmében valóban nem "szedik". Senkit nem ellenőriznek, beadja-e, és technikailag megoldható, hogy valaki évtizedeket járjon oda anélkül, hogy egy fillért is adna. Viszont óriási hangsúly van rá fektetve, nincs alkalom, hogy egy legalább félórás beszédet ne szentelnének ennek a témának, miszerint aki nem fizet, az "meglopja Istent", "átkot hoz az életére" stb. Ezután pedig megy körbe a kosár, és mindenki rak bele "önként" egy vagyont.

2021. okt. 17. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
Az ortodox templomba 2 lejt kell adni, gondolom ha jön a kosár a hitgyulibe ott is elég 500 forint vagy 100 forintn
2021. okt. 17. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
86%
Az biztos, hogy 10%, de azt nem tudom, hogy bruttó vagy nettó jövedelemből, mert már hallottam ezt is, azt is. Örülnék, ha valaki ez ügyben tudna egy kis információval szolgálni.
2021. okt. 17. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
92%

3-mas vagyok.

Évekig jártam oda, de arról soha nem hallottam semmit, hogy bruttó vagy nettó-e. Nekem egyértelmű volt, hogy nettó, de lehet, hogy mások szerint bruttó, főleg, hogy úgy a gyüli jobban jár. De nem volt kihangsúlyozva, arról tudnék.

Viszont a tized csak a minimum, egy jó hites ezen felül is még nagyon mélyen a zsebébe nyúl minden istentisztelet alkalmával, vagyis heti kétszer. Azt hirdetik, hogy akkor leszel gazdag, ha sokat adakozol, ha viszont keveset adsz, szegény leszel. Ezt egy olyan igeverssel magyarázzák ("Aki szűken vet, szűken is arat, aki bőven vet, bőven is arat" - hányszor hallottam ezt, istenem), ami egyáltalán nem erről szól.

Ez azért is jó módszer, mert szegény hívők elhiszik, hogy azért nincs pénzük, mert nem adnak eleget, ezért erejükön felül adakoznak. Ezzel a módszerrel évtizedeken keresztül ki lehet húzni az emberek zsebéből a pénzt. (Már aki hagyja.)

2021. okt. 17. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
100%

#6

Köszönöm a választ :)

2021. okt. 17. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
22%

Sziasztok,


Ezeket az igeverseket szokták idézni adakozáskor:


5

Szükségesnek véltem azért utasítani az atyafiakat, hogy előre menjenek el hozzátok, és készítsék el előre a ti előre megígért adományotokat, hogy az úgy legyen készen, mint adomány, és nem mint ragadomány.

6

Azt mondom pedig: Aki szűken vet, szűken is arat; és aki bőven vet, bőven is arat.

7

Kiki amint eltökélte szívében, nem szomorúságból, vagy kénytelenségből; mert a jókedvű adakozót szereti az Isten.



Szokták hangsúlyozni, hogy nem kényszer, és ne ragadomány legyen az adakozás, mert "a jókedvű aadakozót szereti az Isten". Tehát mindenki amennyit jókedvében gondol, vagy előre elhatározott, annyit ad. Tudom, hogy ez nem izgalmas, ennek nincs hírértéke, hírértéke az erőszakosan beszedett kötelező tizednek lenne, amit egyébként egy történelmi felekezet hajtott végre a középkorban Magyarországon.

2021. okt. 18. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
93%
Hát, kedves előttem szóló, azzal azért annyira nem dicsekednék, hogy a gyülekezetem leragadt a középkorban:) Kötelező tized meg valóban nincs, primitív manipuláció van, amit viszont a Vidám Vasárnap valamiért már soha nem közvetít.
2021. okt. 18. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
3%

Előző, éppen, hogy nem ragadt le a középkorban, ugyanis erőszakosan beszedett kötelező tized nincsen (ez a középkori római katolicizmus), csak jókedvű adakozás (ez a hitgyüli).


Nem tudom, érted-e a különbséget? Az ige is hangsúlyozza ezt a különbséget. Persze valaki már az adakozás tényétől is kiakad, azt rossz vagy ördögi gyakorlatnak tartja, és mindegy a számára, hogy katonák által behajtott kötelező tizedről van szó (római katolikus vallás a középkorban), vagy jókedvű adakozásról (hitgyülis keresztények), ezzel nem ért egyet.


Isten a jókedvű adakozót szereti, nem pedig gyűlöli, Jézus is megdicsérte az adakozó özvegyasszonyt.

2021. okt. 18. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!