Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Bibliában történtek átírások...

A Bibliában történtek átírások,meghamisítások,utólagos betoldások a korai egyház részéről?(jó lenne ha valamilyen forrást is mellékelnétek a válaszaitok mellé:)

Figyelt kérdés

2022. ápr. 18. 08:58
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
62%
Megis mihez képest átírások, meg utólagos betoldások? A Biblia több ezer év alatt állt össze, még a Károli biblia is tartalmaz olyan könyveket amiket ma már nem használnak. Értelmezhetetlen, hogy "átírás", meg "betoldás", keziratok voltak, azokat fésülték össze. De nem egyszer, hanem ismétlem, évezredek alatt.
2022. ápr. 18. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Oké,beismerem hogy nem ismerem olyan jól a vallás történelmet:)
2022. ápr. 18. 09:27
 3/18 anonim ***** válasza:
35%

Persze, sok apokrif irat került elő. Keress rá. Csak úgy hirtelen:


[link]

2022. ápr. 18. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
50%

Az biztos, hogy történtek változatások.


Ez már abból is látszik, hogy a Biblia eredeti nyelvű szövegkritikai kiadásait frissíteni szokták az újabb kutatások alapján.


Jelenleg az Újszövetség egyik újabb kiadása a Nestlé-Aland féle 28. verzió, ami kicsit, de különbözik a 27. kiadtástól, amiből a RÚF 2014-et fordították.


A 4. századi Sínai kódex betekintést enged abba, hol változott a Biblia. Például Márk evangéliumának a vége hiányzik. Ezzel a hiánnyal együtt összesen 4 befejezése van.


A tudományosabb bibliafordításban jelezni is szokták a szövegkritikai információkat. Pl. Márk evangéliumának végét is zárójelbe teszik, illetve írjak róla a lábjegyzetben.


Bart D. Ehrman professzor annak idején tartott egy előadást arról, hogy mennyit változott a Biblia. Az előadásból magyar nyelvű részletek olvastók itt:


[link]

2022. ápr. 18. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
78%

Az Ószövetséggel kapcsolatban pedig ajánlom ezt a linket:


[link]

2022. ápr. 18. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
19%

A hit és evangélium lényegi kérdéseiben lényegtelenek, marginálisak a szövegek eltérései, valamelyik előadásban hallottam erről statisztikát, elenyésző a jelentősége.


Ha lesz időm előkeresem a statisztikát.

Érdemes meghallgatnod ezt az előadást pl:

Manipulálta e az egyház Jézus üzenetét?

[link]

[link]

2022. ápr. 18. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 KZitus ***** válasza:
36%

Szia

A korai egyház részéről, legalább is az első században NEM, mivel még éltek szemtanúk, akik látták, hallották, megélték a leírt eseményeket. Ha valaki hozzá akart volna tenni, vagy elvenni (pl. Krisztus feltámadását), akkor a szemtanúk (akik legalább 500 lehettek) azt leírták volna valamelyik könyvben.

Viszont a későbbi századokban írtak hozzá részleteket, és vettek is el belőle.

Nekem 3 féle Károli Biblia fordításom van(különböző években átdolgozás), és ezek mindegyikében változtattak a szövegen. pl. az 1926-os fordításban a 2Mózes 20 részében a 10 parancsolatban 7 helyen olvasható Isten Jehova neve. Az 1961-es fordításban már egyetlen egy helyen sem olvasható a Jehova név a 10 parancsolatban, viszont másik helyeken, pl a Zsoltűrok 83:19 is igen. Viszont abban a fordításban, amelyet a 2000-es években dolgoztak át, már egyetlen helyen sem található Jehova neve.

Ennek ellenére, soha nem tudtak annyit változtatni a Biblia mondanivalóján, hogy ne ismernénk meg, mi Isten szándéka velünk emberekkel. Erre maga Isten ad garanciát, nem is egyet...

1. 2Timóteusz 3:16, 17

"A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a kiigazításra, valamint a fegyelmezésre, hogy azt tegyük, ami igazságos. Így az Isten embere teljesen képesített, és minden jótettre hiánytalanul felkészített lesz."

2. Ézsaiás 40:8

"Elszárad a zöld fű, elhervad a virág, de Istenünk szava örökké megmarad.”

Maga isten garantálja a Szava fennmaradását!

Írod, nem ismered jól a vallástörténelmet. És a Bibliát? Figyeld meg, aki(k) jól ismerte Isten Szavát, hogyan nyilatkozik erről:

Zsoltárok 119:97-104

"Ó, mennyire szeretem törvényedet! Egész nap azon elmélkedem.

Parancsolatod bölcsebbé tesz ellenségeimnél, mert örökké az vezet.

Éleslátásom felülmúlja tanítóimét, mert emlékeztetőiden elmélkedem.

Értelmesebben cselekszem az idősebbeknél, mert megtartom a te utasításaidat.

Minden gonosz ösvényt elkerülök, hogy megtartsam szavadat.

Ítéleteidtől nem térek el, mert te oktatsz engem.

Mily édesek ínyemnek a te beszédeid, édesebbek, mint a méz a számnak!

Utasításaidat követve értelmesen cselekszem, ezért gyűlölök minden hamis ösvényt."

2022. ápr. 18. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
83%

Kérdező:


A #4-5 válaszoló vagyok.


Egyébként még annyit, hogy nem

tudom pontosan, hogy mit értesz a "korai egyház" alatt. Mindenesetre a történelem folyamán változott a Biblia szövege, amit a szövegkritikával rekonstruálnak a szakemberek.

2022. ápr. 18. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Korai egyház alatt a korai apostoli atyákat értettem akik alapították a kereszténységet
2022. ápr. 18. 11:50
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj, de még mindig nem értem, mire gondolsz.

A korai apostoli atyák írtak egy csomó levelet, ezek egy része be is került az Újszövetségbe. Úgy tudom, Pál levelei a legrégebbi írások, de javítson ki, aki jobban tudja. Az evangéliumok már későbbi szerzemények, három közülük (Máté, Márk, Lukács) közel azonos, ezeknek valószínűleg volt egy közös forrásuk, de az nincs meg. Jánosé más. De ez meg középiskolai tananyag, ha kijártad már a 9. osztályt, te is tanultad.

Az Ószövetségbe (vagyis amit ma Ószövetségnek tartunk) pláne nem nyúlkáltak bele az apostolok, hogy csináltak volna ilyet? Bemennek a jeruzsálemi templomba, ellopják és átírják a tekercseket? Vagy mégis mire gondolsz?

Senki nem írt át semmit, mert nincs egy olyan eredeti, amit Isten lediktált, aztán a gonosz papok átírtak. Különböző iratok voltak, amiket később vagy kanonizáltak vagy nem (ez utóbbiakat hívjuk apokrifeknek).

2022. ápr. 18. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!