Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Különbözött valamiben egyáltal...

Különbözött valamiben egyáltalán az izraelita, illetve a kánaánita/föníciai kultúra?

Figyelt kérdés

A Wikipédia azt írja, hogy vannak olyan modern tudósok, akik azt állítják, hogy a Biblia valótlant állít ebben a kérdésben, és valójában az izraeliták is kánaániták voltak. Sőt, olvastam olyat is, hogy a Héber Bibliát valójában sokkal később ollózták, vágták, szedték, hamisították össze a próféták hatására, és köze sincs az eredeti zsidó valláshoz. Olvastam olyat is, hogy a zsidók eredetileg a kánaánitákhoz hasonlóan mutattak be emberáldozatokat, illetve gyermekáldozatokat, voltak termékenységisteneik, bálványaik, sőt rendkívül politeista vallás volt, nem pedig monolatrikus, ahogy az ma be van állítva. Panteonjukba hivatalosan beletartozott rengeteg istenség, többek között az összes kánaánita, illetve föníciai isten, illetve kisebb isteneik közé tartoztak a mai angyalok. Három szintje volt az istenek csoportjainak. Kulturálisan is teljes mértékben oda tartoztak.


Ez tényleg igaz?


Kérdezzek meg egy zsidó rabbiteológust a témában? Keressek fel egy ismerős rabbit? Keresztény teológust, illetve vallástörténészt már kérdeztem, és azt mondta, hogy ez jócskán csúsztatás, az egyetemen ő arról tanult, hogy az izraeliták kultúrája jóval eltért a kánaánitákétól. Szerinte, akik ezt állítják azok keverik a népek közötti kulturális kölcsönhatást, valamint a vallási szinkretizmust (ami nem volt hivatalos), az eredeti kultúrától, illetve vallástól.



2022. jún. 19. 20:54
 1/10 anonim ***** válasza:
87%
- az izraeliták kultúrája jóval eltért a kánaánitákétól - ez teljesen igaz, a zsidókat épp azért ostorozták a próféták, mert elpogányosodtak, kánaáni külsőt öltöttek a szellemiségük romlása miatt.Egyébként meg nem mindegy neked, hogy keverték vagy kavarták a kávét? Ha nem követed Krisztus tanításait, mert nem hiszel az áldozatának bűneltörlő értékében, mindegy mit csinálsz és mivel foglalkozol, mert a végén leteszed a lantot.
2022. jún. 19. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
0%

Úgy látom van az a típusú ateista aki nem hisz Istenbe és nem érdekli mit ír a Biblia. És valamiért vannak ateisták akik semmit nem fogadnak el a Bibliából akkor sem ha történelmileg is bebizonyodott. Rengeteg közös elem volt a föniciai avagy kanaáni és a héber népcsoportok között és még a Biblia szerint is volt keveredés.

Biblia valótlan állít? A Biblia nem történelem könyv de ami megtörtént az megtörtént. Cancel culture foglalkozzon valami mással

2022. jún. 19. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

#2.

Ezt most hogy is érted? Kifejted bővebben?


Jöhetnek még válaszok!

2022. jún. 19. 22:25
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Igazából nem lényeges, hogy az izraeliták kánaániták voltak-e, ha egyszerűen külön csoportnak látták magukat a többitől, ez identitás kérdése.
2022. jún. 20. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Részt vettem egy neves töritanárr előadásán egyetemen (nem töriszakos vagyok), meg néztem a témában történésztől előadást, neten.


Igazából van valóságalapja annak, amit itt sokan pedzegetnek.


Míg 2 zsidó királyság volt, addig az északiban igenis jelen voltak más vallásúak, meg keveredtek is. Meg zsidó is imádhatott görög vagy pogány isteneket.


A honfoglaláskor meg az ottani lakosságból, akik vérfertőző kapcsolatokban, házasságban voltak a zsidók sokaknak "megkegyelmeztek" és befogadták őket, természetesen mint zsidót.


Nagyon nem fekete-fehér ez a közelkeleti történelem.


Olyan elméletet is hallottam, hogy a főniiaiak kereskdemében részt vettek zsiók, sőt, dominálhattak. Ez nekem már meredekebb elmélet, de lehet benne igazság. Lévén izletről van szó....

2022. jún. 20. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#5.

Hivatalosan a zsidók nem imádhattak más isteneket, mivel a monolatriának az a lényege, hogy egy istent imád, ugyanakkor a többi létezését nem tagadja. A monoteizmus lényege pedig az egyetlen istenségbe vetett hit. Aztán a népi vallásosság mindig különbözött valamennyire a hivatalos vallástól (sokáig a kereszténységet is szinkretizálta a nép mondjuk a római vallással, de a keltáknál ez még nyíltan vállalt is volt). Az északiban jelen voltak, de a vallási szinkretizmus helytelen volt, legalábbis a próféták prédikációiból, tetteiből ezt tudhatjuk. Akháb király föníciai felesége, Jézabel királyné például hozta magával Baál, illetve Ashera föníciai-kánaánita istenségek papjait, a férje pedig támogatta, sőt államilag is támogatta ezt a vallást. Ez ellen lépett fel Illés. JHVH Zeusszal, Jupiterrel, Baállal/Éllel való azonosítása ellen sok esetben fellépett a zsidó papság. Viszont ennek ellenére is volt több olyan időszak, mint Akháb alatt, kezdve Salamonnal, amikor az idegen királynék behozták a saját hitüket.


Nem éppen... Az izraeliták szinte az egész kánaánita lakosságot kiirtották, ezért sem helytálló például manapság az a palesztin érv, hogy ők a kánaániták leszármazottai. Akiknek megkegyelmeztek, azok általában asszimilálódtak. A Biblia szerint ilyen volt például Ráháb és háza népe. Ők voltak a prozaliták, vagyis elfogadták JHVH imádatát, és a követőjévé váltak. Egy ilyen moabita származású, zsidó vallású, prozalita asszony volt Dávid király nagyanyja, Rúth is. Ők már vallásilag zsidók voltak.


A föníciaiakkal természetesen üzleteltek, már csak a földrajzi közelség miatt is. A szemita népek alapjáraton kereskedéssel foglalkoztak beleértve a zsidókat, az arabokat, illetve a föníciaiakat is. Az viszont önmagában idiótaság, sőt, a szememben már-már konteó, hogy a föníciai kereskedelemben a zsidók domináltak volna, már csak azért is, mert a föníciaiak hamarabb éltek Kánaánban, mint a zsidók. A zsidók később Mezopotámiából érkeztek. Annyi igazság lehet benne, hogy a zsidók már akkor is rendkívül műveltek voltak, éppen emiatt sokan éltek és dolgoztak külföldön, leginkább Babilonban.

2022. jún. 20. 03:33
 7/10 anonim ***** válasza:
58%

Oh, egy lelkes filoszemita.


Tudom h teljesen kiirtották őket szinte, rossz volt a megfogalmazásom, de éppen filoszemita történész mondta ezt, hogy sokaknak megkegyelmeztek és befogaták őket.

2022. jún. 20. 03:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A főniciai kereskedelmi dominanciát is egy filosemitától hallttam. Ők konkrétérveket soroltak fel, földrajzi neveket meg ilyen-olyan ismereteket.


Ezt egyébként én sem fogadom el.

2022. jún. 20. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 KZitus ***** válasza:

Szia

utána olvastam, mert azt tudtam, Isten a borzalmas szokásaik miatt űzte ki, semmisítette meg a kánaánita népet/kultúrát. Egyébként ezt találtam, elkülsöm neked:

"Amikor Isten Izraelt bevitte Kánaánba, annak démonimádó lakosai el lettek pusztítva és az ország Isten népének adatott. Mint Egyetemes Szuverénnek, Jehovának joga van végrehajtani ítéletét a hamis vallásokon: 1Mózes 15:16. Figyeljük meg, milyen volt a kánaánita vallás. A Halley’s Bible Handbook ezt írja: „A . . . kánaánita istenek imádata a legféktelenebb orgiákkal járt együtt; . . . templomaik a bűn valóságos központjai voltak . . . A kánaániták oly módon imádták isteneiket, hogy vallásos szertartásként erkölcstelen élvezeteknek hódoltak jelenlétükben; továbbá ugyanezeknek az isteneknek bemutatott áldozatul meggyilkolták elsőszülött gyermekeiket. Úgy tűnik, hogy Kánaán földjén általánosan elterjedt nemzeti sajátossággá vált Szodoma és Gomorra mércéje. — Ugyanez a szerző hozzáteszi: — Egy ilyen förtelmesen szennyes és brutális civilizációnak lehetett-e joga ahhoz, hogy tovább létezzen? . . . A régészek, akik ásatásokat végeztek a kánaánita városok romjai között, azon csodálkoztak, hogy Isten nem előbb pusztította el azokat, mint ahogy azt megtette.”

2022. jún. 20. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

#7.

Mi az, hogy filoszemita?


A bibliaismeret, a történelem, meg a vallásismeret filoszemita?


Igen, például a prozalitákat valóbban befogadták, ahogy írtam. Ők származásilag voltak kánaániták, kulturálisan, vallásilag zsidók voltak. Azokat a kánaánitákat fogadták be, akik elfogadták JHVH imádatát. Ilyen volt például a már említett Ráháb és háza népe, valamint Rúth. Ráháb például kánaánita volt, illetve a kánaánita vallást követte, viszont elfogadta izraelt, később pedig JHVH imádója lett. Ma is számtalan népben élnek olyanok, akik genetikailag nem onnan származnak, de asszimilálódtak.


#8.

Milyen érveket?

A kivándorlás akkor is egy létező társadalmi jelenség volt. Ahogy említettem sok zsidó dolgozott külföldön, például Babilonban, Egyiptomban több zsidó tudós is volt. A szemita népek, nemzettől függetlenül, általánosan jó kereskedők voltak már akkor is.

2022. jún. 20. 14:51

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!