Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Böjtöléssel kapcsolatos...

Böjtöléssel kapcsolatos tapasztalatok?

Figyelt kérdés

Ti hogyan szoktátok? Mit vontok meg magatoktól? Csak ételt? Esetleg telefon vagy bármilyen elektronikai eszköz használatának szüneteltetése, amit egyébként gyakran használsz a mindennapokban?

Étel elhagyásával kapcsolatosan-mennyi ideig szoktatok böjtölni? Előfordul, hogy egy-két akár 3 napig is?

És persze, mit csinálsz ez idő alatt? Mivel töltöd a böjtöt?

Mennyire sikerül ezidő alatt közelebb kerülnöd Istenhez vagy bármi is a célod a böjttel, sikerül elérned azt?



2022. jún. 23. 23:21
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha komolyan érdekel a téma, olvasd el Mahesh Chavda: "Az ima és a böjt ereje" című könyvét. Ő többször böjtölt 40 napot. Rengeteg gyakorlati tapasztalatot is megoszt. Az általam ismert legjobb könyv a témában.


Általában 1 napokat szoktam böjtölni, olyankor teljes étel megvonással. Volt néhány hosszabb böjtöm is. Az egyik 6 vagy 7 napos, nem emlékszem pontosan. A feleségemnek volt egy egészségügyi problémája, elsősorban emiatt böjtöltem. Bár előbb abbahagytam a böjtöt, de nem sokkal később helyre jött az állapota.


Egyszer kipróbáltam az étel + folyadék megvonásos böjtöt, de egy napig sem bírtam :)

2022. jún. 24. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

1-es

Folyadék nélkül én is nehezen bírom, de az 1 napig tartó teljes étel megvonást próbáltam már én is az viszonylag könnyen ment.

Bár igazából nem is az a kérdés ilyenkor, hogy könnyen megy-e, hanem hogy segít-e abban, hogy hitben előre lépjek és közelebb kerüljek Istenhez.

Persze bizonyos szempontból a koplalásnak önmagában is van értelme, de úgy gondolom, ha a böjtöt nem azzal töltöm, hogy imádkozom és próbálok hitben megújulni és közelebb kerülni Istenhez, akkor nincs is túl sok értelme.

Persze ez csak az én véleményem, de ha engem kérdezel akkor én így látom a dolgokat.

2022. jún. 24. 01:06
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Persze, hogy tud. Ha Isten akaratából van, akkor jó böjtölni. Pl. nem foglalkozol annyira az étellel és így jobban tudsz Istenre koncentrálni, máson gondolkodni. Látod, hogy az élet nem csak ebből fakadhat. Nem csak kenyérrel él az ember, hanem Istennek minden igéjével. Az is igaz néha, hogy gondolom a kevesebb bevitt tápanyag miatt nem fordít az ember annyira sok gondolatot felesleges dolgokra.
2022. jún. 24. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

(Utolsó vagyok)

És én általában csak az étel-/italmegvonást neveztem böjtnek, ha mást álltam meg, akkor azt nem úgy neveztem, csak hogy megállom/kibírom az adott dolgot.

Általában 1 napig böjtöltem(volt, hogy tovább, de kevésszer), amikor csináltam és általában ez abból állt, hogy nem ettem semmit a böjt időtartama alatt. Régebben volt, hogy azon az állásponton voltam, hogy a gyümölcslé, tej, stb. is tápanyagot tartalmaz, és ilyen szempontból hasonló az ételhez ezért azokat sem ittam, hanem csak vizet azt gondolom, de manapság már nem így csináltam, hanem ezeket ittam, ha úgy esett jól. Teljes italmegvonást kevésszer próbáltam. Arra igazából most nem is emlékszem milyen volt.

2022. jún. 24. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Volt már a kérdés, többször is!
2022. jún. 24. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
23%

Azért leírom, mert senki sem fog visszaolvasni:

egy átlagos böjt EGÉSZSÉGTELEN DOLOG. Az italmegvonás akár halálos is lehet.

Egy böjt KIZÁRÓLAG akkor lehet egészséges, ha túlzabálás miatt csinálod.


Amennyiben vallásos böjtöt csinálsz, az másféle: ott csak az étel mérséklése van, az annyira nem veszélyes.

Ennek viszont csakis akkor van értelme, ha a célja az, hogy közelebb kerülj az istenhez, és ezt viszont intenzív GONDOLKODÁSSAL lehet elérni. Ezzel kell tölteni az időt, méghozzá a hiteden kell gondolkodni végig, minden más felesleges.

Az étel teljes elhagyása NEM ALKALMAS a vallásos böjthöz, mivel akkor nem vagy képes normálisan gondolkodni a hitedről, hiszen a szervezeted vészhelyzetben van, és erre összpontosít.

2022. jún. 24. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Na látszik 6-osnak milyen nagy tapasztalata van. :d
2022. jún. 24. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
50%
Még a részleges böjt is közelebb visz Istenhez es erősiti a hited ha nem egy-két napig csinálod. A lényege, hogy nem eszel olyat amit kedvelsz, és csak nagyon keveset eszel, épphogy annyit, hogy tudd végezni a munkád pl.
2022. jún. 24. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
83%
A böjt arra is jó, hogy tapasztalatot ad, hogy milyen ennivaló nélkül élni. Hogy nem dől össze a világ, ha nem eszel mondjuk valameddig. Ez hasznos arra is, ha esetleg a jövőben megpróbáltatások érnék az embert, mert már tudja hogy milyen ha nem eszik hosszabb ideig, és rendelkezik efféle tapasztalattal. Természetesen ezt is Isten akarata szerint jó csinálni. Azon kívül pedig persze jó az, ha az ember él mindazon javakkal, amelyekhez Isten kegyelméből hozzájutott.
2022. jún. 24. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

"Bár igazából nem is az a kérdés ilyenkor, hogy könnyen megy-e, hanem hogy segít-e abban, hogy hitben előre lépjek és közelebb kerüljek Istenhez.

Persze bizonyos szempontból a koplalásnak önmagában is van értelme, de úgy gondolom, ha a böjtöt nem azzal töltöm, hogy imádkozom és próbálok hitben megújulni és közelebb kerülni Istenhez, akkor nincs is túl sok értelme."


Ez nem feltétlenül igaz. Van értelme.


Én most húsvétkor végig csináltam a 40 napos böjtöt, ami nálam úgy nézett ki, 40 napig nem ettem húst, a 40 nap alatt szerdán és pénteken teljesen vegán étrenden éltem és az ételeim tekintetében az egyszerűségre és arra törekedtem, hogy max. 3x egyek. Tehát pl. szerdánként többnyire csak natúr salátát és egy vegán fehérjeport ittam vacsorára. Nagypénteken nem ettem semmit, csak vizet ittam. Nagyszombaton pedig vegán étrend. A 40 nap többi napján ettem tejtermékeket is, de az ételeim általában nagyon egyszerűek voltak. Ezen kívül édességet egyáltalán nem ettem, csak gyümölcsöt és natúr főtt édesburgonyát (kivéve szerdán és pénteken, amikor azt se). Ezen kívül megvontam magamtól a sorozatokat és szórakoztató műsorokat, amiket szeretek és próbáltam a szokásosnál többet imádkozni. Nagyjából ez volt az idei 40 napos böjtöm. Talán lehetne ennél szigorúbb is, de ennyit éreztem megvalósíthatónak és szerintem fontos, hogy inkább kevesebbet vállaljon az ember, de azt csinálja meg, mint belerokkan vagy feladja közben. Így is kissé megsínylettem ezt az étrendet, a húshiány miatt a végére észrevettem, hogy a bőröm állapota romlott. (Miután vége lett a böjtnek és újra ettem húst, egy-két hét alatt rendbejött.)

Ezen kívül én minden szerdán és pénteken böjtölök őskeresztény mintára. Idén kezdtem, de azt hiszem ezt megfogom tartani, mert sok előnye van.

(Az évközi szerda és pénteki böjtjeim, csak hús és édesség, cukor megvonást jelent, szóval viszonylag laza.)


Alapvetően nekem az a tapasztalatom, így fél év rendszeres böjtölés után, hogy nagyon hasznos. Valahogy erősíti a hitem, hiszen amikor böjtölök mindig tudom, hogy miért böjtölök, még akkor is, amikor mondjuk nem vagyok nagy imádkozásban. Minden alkalommal, amikor pl. ma nem ettem süteményt vagy húst, mert böjt nap van, az valamiképpen mégis csak kapcsolatba hoz Istennel. Mert ezt az egészet, tulajdonképpen miatta csinálom. Hiszen nem diéta miatt böjtölök, hanem azért, mert a péntek általános gyásznap a kereszténységben, Jézus áldozatára emlékezek és a régi keresztények mintájára próbálok Isten felé fordulni. Ezzel voltaképpen a kereszténység mégjobban a mindennapjaim része, mégkevésbbé tudom elfelejteni. Emlékeztető és segít fokuszálni. Ráadásul érzem, hogy erősödött az akaratom, nem csak az étellel, hanem más kísértésekkel szemben is.


Őszintén szólva én se láttam sok értelmét a böjtnek eddig, de egyszer hallgattam egy kopt papot, aki a böjtről beszélt (a koptok böjtölnek a legtöbbet a keresztények között) hangsúlyozta, hogy fontos, nem csak kedvenc dolgokat megvonni, hanem ténylegesen az étrenddel is kezdeni ilyenkor, hogy a fizikai testedre is hatással legyen és gondoltam, kipróbálom. Most, hogy már fél éve következetesen csinálom, érzem, hogy használ, még akkor is, amikor mondjuk éppen elment a napom a munkámmal és annyit mondjuk nem tudtam imádkozással vagy Biblia olvasással tölteni, mint szerettem volna.


Annak nem vagyok a híve, hogy valamit túlzásba vigyünk. Én azért a teljes víz és ételmegvonást túlzásnak érzem. A régi keresztények is ettek és ittak, még a legszigorúbb böjt alakalmával is legalább napnyugta után egyszer. És ha valakinek nem egészséges a szervezete még ez is veszélyes lehet. Szóval csak ésszel! Nem az a cél, hogy a végén valaki a kórházban kössön ki.

2022. jún. 24. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!