Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az éjféli mise tényleg pogány...

Az éjféli mise tényleg pogány eredetű?

Figyelt kérdés

Egyetlen cikkben olvastam, hogy a pogányok, a szintén ekkor tartott ünnepeiken, ugyanúgy éjfélkor mentek el a templomokba, ahol felkiáltottak, hogy megszületett a szűztől a Nap. Valahol még a Betlehemekhez hasonlót is állítottak.


Ez tényleg így van?


Az oldalon, illetve a hivatkozott könyvön (James George Frazer: Az aranyág) kívül semmilyen más utalást nem találtam erre. A könyv szerzője a modern, kialakult vallásokat (mind a pogány vallásokat, mind a kereszténységet és a többi vallást is) az őskori babonák, mágiák, varázslások leszármazottainak tekinti, amelyeket a tudomány vált fel.



2022. jún. 26. 18:25
 1/9 anonim ***** válasza:
38%
Elég sok dolog pogány eredető a keresztény szokások között. Pl december 24.-e pogány ünnep volt, és csak ezért jelölték ki ezt a napot Jézus születésnapjának. De az őrangyalokat is az emberek találták ki, a biblia nem ír róluk.
2022. jún. 26. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
67%
Persze, a rómaiak betlehemet állítottak, benne a kis Jézussal és szüleivel. Később az egyiptomiak ehhez a betlehemhez már napkeleti bölcseket is tettek. A pásztorok benne görög újítás volt.
2022. jún. 26. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

#1.

Szenteste nem ünnepnap. Szenteste eredetileg egy nagyon szigorú böjti nap volt, szóval már csak ezért sem lehet ünnep. Egyébként nem csak amiatt tették dec. 25-re, sőt, nem is volt semmilyen pogány ünnep dec. 25-én, még a sol invictus is későbbi.


De ír az angyali rendekről, és az őrangyalokról is. Az angyalok összessége Isten hírnöke, erre utal a nevük végén az "el". Ez istent, masszívat, elmozdíthatatlant jelentett a sémi nyelvekben, de el kezdték tulajdonnévként is használni a szemita népek, az előtte lévő szó pedig mindig változik. Michael esetén például a név azt jelenti, hogy: "Ki olyan, mint Isten?".

2022. jún. 26. 20:15
 4/9 A kérdező kommentje:

#2.

[link]


Itt írták, és forrást is csatoltak.


Más forrást erre nem találtam, egyedül a hivatkozott könyvet, valamint ezt az oldalt, ami a könyvet idézi.


Minden más a témával foglalkozó forrásban a szokást a kereszténységhez kötik.

2022. jún. 26. 20:18
 5/9 anonim ***** válasza:

1.

91. Zsoltár

"Mert elküldi angyalait hozzád, hogy védelmezzenek minden utadon. A kezükön hordoznak majd téged, nehogy kőbe botoljék a lábad."

2022. jún. 27. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
Általában ezek az érvelések olyanok, mintha a fehérnemű hordása alapján - mivel lehetséges, hogy azt többek a magyarok hozták be Európába - minden európai igazából magyar.
2022. jún. 27. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Akkor most tényleg volt ilyen, vagy nem? Más forrást erre nem találtam.
2022. jún. 27. 10:43
 8/9 A kérdező kommentje:
Én úgy tudtam, hogy először Rómában mutatott be éjfélkor misét a pápa, hogy már az első pillanattól örvendezik az egyház.
2022. jún. 27. 10:44
 9/9 anonim ***** válasza:

Miért kellene hitelesnek elfogadni egy kimondottan a kereszténység kritikájával foglalkozó szerző állítását, ha amúgy erre semmilyen bizonyíték nincsen? Ismerem a szerzőt, és a művét is. A 20. század eleji valláskritika egyik nagy alakja volt, és ő volt az egyik legnagyobb képviselője a "vallásevolúció" elméletének. Megrögzötten hitte, hogy az őskor hiedelmei, és a modern kor vallásossága szorosan összefügg, és egyfajta láncolatot, fejlődést alkotnak. Úgy gondolta, hogy az ősember mágiában, babonákban hitt, amiből aztán különböző vallások lettek kornak megfelelően, végül a tudomány fogja a vallást felváltani, ezzel egyfajta ellentétet felállítva a kettő között. Ezt az elméletét ecseteli Az aranyág című művében, elég hosszasan, és gyakran komolynak, tudományosnak hangzó érvekkel, azonban rengetegszer állított hazugságot, vagy valótlan a lelkesedés hevében, mivel rengeteg olyan állítása van a könyvben, amire semmi régészeti, tudományos stb. bizonyítékunk nincs manapság sem, nemhogy akkor, amikor az archeológia, illetve a történettudomány még nem volt ennyire fejlett. A könyvben egyértelmű módon arra hajt, hogy a legkisebb vallási vonatkozást is visszavezesse valahova, még azokat is, amelyeket egyszerű alapműveltséggel is hülyeségnek tartana az ember. A szenteket is korábbi istenekre akarja visszavezetni. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a kulturális antropológiában feltétlenül szemügyre kell venni egy szokás lehetséges eredeteit. Például lehetetlen, hogy az inkák, aztékok az egyiptomiaktól vették volna át a piramisépítést, pedig ha mondjuk a húsvétot germán eredetűnek mondjuk, úgy, hogy tudjuk, hogy a legősibb keresztény ünnep, amit először zsidókeresztények ünnepeltek a pészahhal egyidőben, teljesen más dátumon, teljesen más szokásokkal, teljesen más tartalommal, nemhogy a germánok megtérítése, még a rómaiak megtérítése előtt, akkor az előbbi kijelentés is kiválóan megállná a helyét.


Összegzésként teljesen irracionális következtetés alapvető történettudomány ismeretek tükrében is Frazer elmélete. Az éjféli mise Jeruzsálemből, illetve Betlehemből származik, ahol minden évben éjszaka a hívek megemlékeztek a Megváltó születéséről a szent jászol fadarabjai körül. Amikor a fajászol Rómába került, akkor a Santa Maria Maggiore bazilikában mutatott be éjfélkor misét a pápa. Ebben az időszakban már cseppet sem volt releváns az óegyiptomi vallás. Már a hellenizmussal is rettenetesen háttérbe szorult, nemhogy a későbbi római hódításokkal. Persze voltak szinkretista misztériumvallások, de az a típusú, szervezett, templomokban gyakorolt óegyiptomi vallás, ami még a perzsa hódítások előtt volt már egyáltalán nem volt jelen.

2023. jan. 15. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!