Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az ábrahámita vallásokban...

Az ábrahámita vallásokban miért van ennyire szabályozva, hogy hányszor szabad házasodni?

Figyelt kérdés

Salamonnak ha jól tudom több, mint 1000 felesége volt és még rengeteg akkori embernek ehhez hasonló mennyiségű amiről szót is ejt a Biblia.


Először is az lenne a kérdésem, hogy ezeknek az embereknek egyszerre volt ennyi feleségük? Magyarán poligámiát folytattak?


A második pedig az, hogy manapság miért ne lehetne ennyi házas társa egy embernek? Ez valahol megvan tiltva a Héber Bibliában? Azért a Héber Bibliát (Tanakh-ot) hozom fel mert a zsidók is elég rosszul tekintenek ha valakinek sok felesége volt.


A muszlimoknál bár poligámia van de ott is ha jól tudom max 4 felesége lehet valakinek kivéve Mohamednek. (béke legyen Vele (hogy tiszteletteljes legyek))


A Koránban például asszem ez le is van írva valahol.


Bocsánat ha félre vagy alul informált vagyok ezekben a kérdésekben vagy hülyeséget írtam.


A válaszokat előre is köszönöm!



2022. júl. 29. 15:06
1 2
 1/12 Drakula ***** válasza:
67%

Mert a kereszténység római jogrend alatt alakult ki és ahhoz igazitották az engedményeket meg a tiltásokat.

Ezért tilos a többnejűség, mert rómában is az volt.

Ezért szabad disznót enni mert rómában is szabad volt.

2022. júl. 29. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 tgt ***** válasza:
Az ószövetségi időben engedélyezett volt a többnejűség.
2022. júl. 29. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
62%

Szoktam fórumozni afrikai (főleg nigériai) muszlimokkal és muszlimákkal, náluk ugye igen népszerű a poligínia (többnejűség), minden 3.-4. családban 2 feleség van.


Ez alapján a szerény tapasztalataim alapján, egyértelmű hogy a Korán bölcsen 4 feleségnél húzza meg a határt. Ugyanis efelett már szószerint képtelenség lenne családi életet élni. Legalábbis egy átlagembernek evilági körülmények között.


Négy feleségnél is már nagyon ritkán látják apukát a gyerekek, igen kevés idő jut 1-1 gyermekre, nagyon nehéz a kényes egyensúlyt fenttartani a feleségek között.


Valójában ahol a többnejűség valóban népszerű, ott is az esetek nagy részében ez 2 feleséget jelent, nem többet. A második feleség után, a legtöbb férj valószínűleg szembesül azzal, hogy egy harmadik asszony, már igen nagy terhet jelentene az egész családnak...


Igencsak gazdagnak, átlagon felül türelmesnek, energikusnak kell lenni férfi oldalról 2-nél több feleséghez.


Remélem tudtam segíteni valós beszámolók alapján, ha szeretnéd elméleti/vallási oldalról is tárgyalhatjuk.


Illetve 4-nél több feleség megengedése, demográfiai feszültséghez vezetne...ha egyáltalán lenne rá igény tömegesen, de nem igazán van.

2022. júl. 29. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

#1

"Ezért szabad disznót enni mert rómában is szabad volt."


Azért mert ezt a törvényt Jézus

betöltötte. Ez világosan benne van a Bibliában.


Mt 15,1-20:

"Akkor farizeusok és írástudók mentek Jeruzsálemből Jézushoz, és ezt mondták:

Miért szegik meg tanítványaid a vének hagyományát? Amikor ugyanis étkeznek, nem mossák meg a kezüket.

Ő így válaszolt nekik: És ti miért szegitek meg Isten parancsolatát a ti hagyományotokért?

Mert Isten ezt mondta: „Tiszteld apádat és anyádat”, és ezt: „Aki gyalázza apját vagy anyját, halállal bűnhődjék.”

Ti pedig azt tanítjátok, hogy aki ezt mondja apjának vagy anyjának: Áldozati ajándék az, amivel kötelességem volna téged megsegíteni –

annak nem kell tisztelnie az apját. Így tettétek érvénytelenné Isten igéjét a ti hagyományotokért.

Képmutatók, helyesen prófétált rólatok Ézsaiás:

„Ez a nép ajkával tisztel engem, szíve azonban távol van tőlem.

Pedig hiába tisztelnek engem, ha tanításként emberi parancsolatokat tanítanak.”

Ekkor odahívta a sokaságot, és így szólt hozzájuk: Halljátok és értsétek meg!

Nem az teszi tisztátalanná az embert, ami bemegy a száján, hanem ami kijön a szájából, az teszi tisztátalanná az embert.

Tanítványai ekkor hozzá lépve megkérdezték tőle: Tudod-e, hogy a farizeusok megbotránkoztak, amikor meghallották ezt a beszédet?

Ő pedig így válaszolt: Minden növényt, amelyet nem az én mennyei Atyám ültetett, ki fognak gyomlálni.

Hagyjátok őket, világtalanok vak vezetői ők! Ha pedig vak vezet világtalant, mind a ketten gödörbe esnek.

Péter ekkor ezt kérte: Magyarázd meg nekünk az előbbi példázatot!

Ő pedig így szólt: Még mindig értetlenek vagytok?

Nem gondoltok arra, hogy minden, ami bemegy a szájon, a gyomorba jut, és az árnyékszékbe kerül?

Ami azonban kijön a szájból, az a szívből származik, és az teszi tisztátalanná az embert.

Mert a szívből származnak a gonosz gondolatok, gyilkosságok, házasságtörések, paráznaságok, lopások, hamis tanúskodások és istenkáromlások.

Ezek teszik tisztátalanná az embert. De az, hogy mosatlan kézzel eszik, nem teszi tisztátalanná az embert."

2022. júl. 29. 15:39
 5/12 A kérdező kommentje:

#2

És hol lett megtiltva?

2022. júl. 29. 15:40
 6/12 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező !


Mégegyszer (lásd 3. hozzászólásomat is):


Nincs értelme ennyire elméleti síkon közelíteni a kérdéshez, 4-nél több feleségre a férfiak elsöprő többségének nincs igénye. Erre legkésőbb akkor maguktól rájönnek amikor megérkezik a második feleség a családba.


És mindig gondolkodj CSALÁDBAN. Minden feleséget és édesanyát kellő tisztelet illet meg, mindenkinek egyenlő bánásmód és figyelem illet meg.

2022. júl. 29. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"Salamonnak ha jól tudom több, mint 1000 felesége volt és még rengeteg akkori embernek ehhez hasonló mennyiségű amiről szót is ejt a Biblia."


Huhh, ezer feleség? Ha hetente csak egyszer házasodott, az akkor is 20 év kihagyások nélkül. Hogy volt ideje ez mellett bármi mást is tenni?

2022. júl. 29. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Drakula ***** válasza:

"Azért mert ezt a törvényt Jézus


betöltötte. Ez világosan benne van a Bibliában."

Hol?

2022. júl. 29. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Drakula ***** válasza:
Amit linkeltél azt kézmosás ellenzéskor mondta
2022. júl. 29. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 tgt ***** válasza:
Kérdező: A Biblia nem tiltja a többnejűséget. 1040-ben a zsidók önként lemondtak a többnejűségről. Azóta az a törvény a zsidóknál, és később a keresztényeknél is, hogy egy férfinak egy felesége lehet.
2022. júl. 29. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!