Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikus templomokban...

A katolikus templomokban mikor használják a szószéket?

Figyelt kérdés
Én református vagyok és rendszeres templombajáró. Nálunk a lelkész mindig a szószékről tartja az igehirdetést. Általános iskolában azonban (római katolikus egyházi iskola révén) sokat jártam katolikus templomba és soha sem láttam, hogy a szószéket használnák.

2022. aug. 5. 16:22
 1/8 anonim ***** válasza:
69%
Nem használják már, hanem az oltártól prédikálnak. Régen volt szokás a szószékről.
2022. aug. 5. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
77%

Amikor kisgyerekként nagymamám vitt templomba, nagyobb ünnepeken még felment a pap.


Szerintem ma már nem szokás. Sok templomban nincs is szószék.

2022. aug. 5. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
38%

Azt a szószéket, amire gondolsz, már sose. Régen azért volt rá szükség, mert nem volt kihangosítás és mindenki hallja a papot, plusz egyfajta tekintélyt sugárzott (igen, sajnos ez utóbbi is benne van, amikor valaki fenti szószékről prédikál). Jelenleg vagy az oltártól prédikálnak vagy egy egészen a hívek közelébe állított szószékről/pulpitusról.

Ez örömteli változtatás volt, hiszen Jézus se különült el az emberektől olyan módon, mint a papok/lelkészek a fenti szószéket használva.

2022. aug. 5. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
52%
az evangélikus papok sem mindig másznak már fel a szószékre
2022. aug. 5. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
68%

A mi templomunkban még használja a szószeket a papunk nagy ünnepek alkalmából.

Egy római katolikus

2022. aug. 5. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
18%

Nálunk nem használják.

Meg szerintem sosem láttam még onnan prédikálni papot.


Sajnos a Római Katolikus Egyház IS behódolt a neoliberális agyhalálba.


Ha ki mer menni a pap és mondani valami építőt is, az bizony a mai világban kőkemény "nácizmus".


Egy római kat.

2022. aug. 5. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
30%

Sajnos szinte soha. Néhány templomot ismerek, ahol nagyobb ünnepekkor felmegy az atya homíliát mondani.

Nekem semmi problémám nincs azzal, ha most is használnák. Bevallom, számomra az taszító, mikor stand-uposként a szentély előtt mászkálva prédikálnak.

2022. aug. 6. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
100%
a második vatikáni zsinat előtt a katolikus templomokban háttal miséztek, nem volt asztal vagy pulpitus a szentélynek a hívek felőli részén, ezért használták a szószéket a prédikációnál, ahonnét a pap a hívek felé tudott beszélni. A magasítás illetve a szószék fölötti hangvető tető a jobb akusztikát szolgálta.
jan. 21. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!