Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikusok hogyan állnak a...

A katolikusok hogyan állnak a kereszthez? Bővebben kifejteni lent.

Figyelt kérdés

Mindenekelőtt én is (római) katolikus vagyok, csak nem találtam infót ezzel kapcsolatban és homály fedi nekem ezt a témát


Tehát. Vannak olyan szokások, mint például hogy valamikor a nagyböjtben megcsókoljuk a keresztet, egyes szerzetes rendek ajánlják a kereszt előtt való imádkozást és lehet kapni például hordozható kisméretű keresztet. Ezek például mire jók/ mire valók/ miért csináljuk? Látno például a görögkatolikusoknál, hogy kereszttel a kézben adnak áldást, vagy azzal prédikálnak és hasonlók, és tudtommal valami ilyesmi a zsinat előtt még nálunk is szokás volt. Aztán ugye az ágy fölé, ajtók fölé szoktunk tenni és még sokáig lehet sorolni hogy a kereszt hányféle módon van jelen az életünkben.


Szóval az lenne a kérdésem, hogy mi a kereszt "teológiája"?



(A bálványimádást és a hasonló ide nem illő beszólásokat hanyagoljuk, mert csak elviszi a témát fölöslegesen. Köszönöm!)



2022. nov. 16. 14:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A kereszt a kereszténység egyik legfontosabb jelképe, e jelben váltotta meg Krisztus a világot, ez volt a megváltás eszköze. Sőt a kereszt már az Ószövetségbe visszanyúlik, amikor Mózes készített egyet a népre, s rá tekintve meggyógyultak.

Ettől függetlenül, a kereszt előtti hódolat nem a keresztnek szól, hanem a rajta függő Krisztusnak, aki a kereszten váltott meg minket. A katolikusoknál ezért se nagyon látni Krisztus nélküli keresztet.

2022. nov. 16. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Prókátor ***** válasza:
100%

A kereszt a kereszténység egyik legfontosabb jelképe lett nagyon hamar. Azt a keresztet is megkeresték, amire Jézust felfeszítették (bár mindezt egy olyan korszakban, ami egyesek szerint meg sem történt, olyan szereplőkkel, akik nem is léteztek, és a muzulmánok el is rabolták ezt a keresztet). Valamint ahol a kereszténység hatalomra jutott, ott eltörölte ezt a kivégzési formát.

A kereszt maga egy általános jelképe lett Krisztusnak. Ugyan úgy, ahogy egy szent szobra vagy képe az ember eszébe (kellene) juttassa az adott szentet, annak életét, cselekedeteit, tanítását; ugyan úgy a kereszt Jézust juttatja az ember eszébe. Tehát a kereszttel adott áldás Jézus áldása, a kereszt megcsókolása Jézus megcsókolása (egyébként a nagypénteki szertartás része),a keresztre tett eskü Jézus Krisztusra (és benne átvíve a teremtő Atyára) tett eskü, stb stb. Tehát: a kereszt, maga Jézus Krisztus, aki maga az Egy Isten szentháromság.

2022. nov. 16. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
8%
Ne írjuk, hogy bálványimádás? Ezek szerint te is nagyon jól tudod, hogy az. Hiába próbálod bemagyarázni magadnak az ellenkezőjét, az nem változtat a tényeken. A "kereszt maga Jézus Krisztus" - mi ez, ha nem bálvány imádás?
2022. nov. 17. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Az első két választ nagyon szépen köszönöm, a többi meg... Nem mondom hogy nem számítottam rá, de azért szomorú hogy nem tudjátok megállni hogy trollkodjazok.
2022. nov. 17. 06:01
 5/11 anonim ***** válasza:

#6

Nem mind troll, sajnos sok a vehemens, elvakult szektás :(

2022. nov. 17. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
47%
Utolsó, miért arra írod hogy szektás aki megemlíti hogy nem az ilyen szokások szerint kell élni? Jézus is ezt mondta. Meg azt is hogy Én vagyok az út, az igazság és az élet. Az a legfontosabb hogy minél jobban törekedjünk az övéhez hasonló életre és betartsuk amiket mondott.
2022. nov. 17. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A Milvius-hidi csatában Nagy Konstantin győzött Maxentius császár felett. A csata előestéjén azt látta Konstantin hogy az égre frl bolt irva hogy e jelben győzni fogsz, és egy keresztet látott.


Emiatt is a keresztnek mágikus erőt tulajdonítottak azon kívül hogy az eredeti keresztnek is mágikus erről tulajdonítottak, lásd Ilona császárné megtalálja az igazi keresztet.


Mert annakidején úgy tartották hogy minden. Amivel Kriszzus érintkezett szent és különös erővel rendelkezik.

2022. nov. 17. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

#6

Jézust mondjuk éppenséggel keresztre feszítették, ha már nagyon akarsz törekedni arra, hogy hozzá hasonlóan élj.

2022. nov. 18. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
47%
8: Ezért nekünk is keresztre kell feszíteni a gonosz énünket, ami ha fizikailag nem is de belül fájdalmas lesz, mert kapaszkodik a földi dolgokba, amikről le kell mondanunk. Utána pedig új emberekké leszünk. “Szükséges néktek újonnan születnetek” és “Krisztussal együtt megfeszíttettem. Élek pedig többé nem én, hanem él bennem a Krisztus; a mely életet pedig most testben élek, az Isten Fiában való hitben élem, a ki szeretett engem és önmagát adta érettem.“
2022. nov. 18. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

6#


Gondolom a pisilőjéhez is hozzáért. Vagy ő nem pisilt?

2022. nov. 26. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!