Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Isten a zsidóknak adta Izrael...

Isten a zsidóknak adta Izrael földjét?

Figyelt kérdés
Hol van ez leírva a Tórában?

2023. jan. 1. 13:20
 1/3 KZitus ***** válasza:

Szia

Több helyen írja Mózes, miért és hogyan adja Jehova a népének többek között Izrael földjét is. pl.

5Mózes 1:5-6

"Mózes elkezdte magyarázni a törvényt+ a Jordán vidékén, Moáb földjén, és így szólt:

„Jehova, a mi Istenünk ezt mondta nekünk a Hórebnél: »Elég sokáig laktatok már ezen a hegyvidéken. Forduljatok meg, induljatok el, és menjetek az amoriták hegyvidékére és a környékére: az Arabára, a hegyvidékre, a Sefélára, a Negebbe és a tengerpartra. Menjetek a kánaániták földjére. Menjetek el egészen a Libanonig és a nagy folyóig, az Eufráteszig. Nézzétek, nektek adom ezt a földet. Menjetek be, vegyétek birtokba a földet, amely felől megesküdött Jehova az ősapáitoknak, Ábrahámnak, Izsáknak és Jákobnak, hogy nekik és az utódaiknak adja.«

Józsué is bőven ír arról, milyen területeket adott Isten a népének.

2023. jan. 1. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Elõször Ábrámnak mondta a Szent, áldott Õ, még a szövetség elõtt:

"És az Örökkévaló szólt Ábrámhoz, miután Lót elvált tőle: „Emeld fel szemed és nézz le arról a helyről, ahol vagy, északra és délre, keletre és nyugatra, mert az egész országot, amelyet látsz, neked adom és magzataidnak örökre..." - 1Mózes 13:14-15

Ez persze vonatkozhatna a muszlimokra is, hisz Ábr(ah)ám nekik is õsük.

Késõbb megerõsítette:

"És így szólt hozzá: „Én vagyok az Örökkévaló, aki kivezettelek Ur-Kaszdimból, hogy neked adjam ezt az országot örökségül.” " - 1Mózes 15:7

Ekkor, ezt közvetlen megelõzõleg ígérte meg, hogy lesz természetes fia: "az lesz örökösöd, aki testedből származik.” - 1Mózes 15:4

Az egyiptomi szolgaság és kivonulás: "idegen lesz a te magzatod olyan országban, amely nem az övék, szolgákká teszik és sanyargatják őket négyszáz évig. De a népet, amelyet szolgálni fognak, megbüntetem és ezután nagy vagyonnal fognak kivonulni." - 1Mózes 15:13-14

Ábrám -> Ábrahám (népek sokaságának atyja) - 1Mózes 17:1 - 6 ; SZÖVETSÉG: 1Mózes 17:6 - 14; Száraj -> Száraj 1Mózes 17:15 ; Sára fiút fog szülni, neve legyen Izsák. "szövetségemet Izsákkal kötöm meg" 1Mózes 17:21

Ez fontos: ekkoer Ismáél 12 éves volt, de a szövetség folytatása Izsák. Nemcsak a szövetség, hanem az ország is (ez most kicsit hosszú):

" Izsák elment Abimelek, filiszteus királyhoz Gerárba. És megjelent neki az Örökkévaló és mondta: „Ne menj el Egyiptomba, lakjál abban az országban, amelyet majd mondok neked. Tartózkodjál ebben az országban és veled leszek és megáldalak, mert neked és magzatodnak adom mindezeket az országokat, és megtartom az esküt, amelyet esküdtem atyádnak, Ábrahámnak. "1Mózes 26:1-3

Ez már egyértelmûen mondja, hogy Izrael földjét (Erec Ysróél) nem Ismáélnek, hanem Izsáknak és leszármazottainak adja.

Késõbb Jákóbot (miután megszerezte Ézsautól az elsõszülöttséget (egy tál lencséért - a Tóra csak fõzeléket ír), majd anyjuk segítségével az atyai áldást is) elküldta Izsák (és persze anyja, Rebeka testvéréhez, Lábánhoz. Hárán felé elõször a Móriya hegyén aludt, álmodta "Jákób létráat".

" És íme, az Örökkévaló áll mellette és szól: „Én vagyok az Örökkévaló, atyád, Ábrahám Istene és Izsák Istene, a földet, amelyen fekszel, neked adom és magzataidnak. És a magzatod olyan sok lesz, mint a föld pora, és kiterjeszkedel nyugatra és keletre, északra és délre és benned és ivadékaidban áldottak lesznek a föld összes nemzetségei. És íme, én veled vagyok és vigyázok reád, bárhol jársz s visszahozlak erre a földre; mert nem hagylak el, míg meg nem tettem, amit neked mondtam.” " - 1Mózes 28:13 - 15

Ezzel most már Jákóbnak is megerõsítette, hogy Neki és leszármazottainak adja Erec Ysróélt.

+++

1 KZitus, mint láthatod, sokkal elõbb, mint 5Mózes

2023. jan. 2. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
* Száraj -> Sára
2023. jan. 2. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!