Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Csak szerintem kellene a...

Csak szerintem kellene a böjti szabályokon szigorítani?

Figyelt kérdés

Nagypéntek van, ami papíron "szigorú böjti nap" a római katolicizmusban is. Szépen eltöröltek minden böjtöt: eredetileg az advent is böjt volt, ma már nem az, a nagyböjtöt is kb. eltörölték a hamvazószerda és a nagypéntek kivételével.


Ennek ellenére borzasztóan nem jár semmi lemondással, semmi lelkiséggel a nagypéntek megtartása sem. Annyi az egész, hogy ne együnk ezen a napon húst, illetve egyszer lehet rendesen étkezni, meg még kétszer vehetünk magunkhoz valamit.


Más kérdés, hogy manapság annyi a vegetariánus, meg a vegán, mint a fene, és rengetegen vannak, akik sajnos amúgy sem esznek egy nap még háromszor sem. Nálam volt olyan, hogy egyáltalán nem szándékosan, véletlenszerűen úgy jött ki, hogy nem ettem aznap húst. De ott van a tojás, a tejtermékek, a tej, az édességek, cukros dolgok, sütemények, mindenféle jó falatok, amit természetesen megehetsz. Alkoholt is nyugodtan ihatsz. Mindez a vicc egy napig tart. A kultúrkeresztények körében elterjedt a sajtostésztás, rántott halas böjt. Hallottam olyat is, hogy valaki azt mondta, hogy: "Nagypénteken nem eszem húst, helyette eszem sajtostésztát, mert azt nagyon szeretem". Egy csomó embernek a böjti étel például a főtt tojás megtöltve valami szintén tojásos krémmel. Találkoztam ilyennel többször. A böjt lényege részben éppen az lenne, hogy lemondok valamiről, nem az, hogy eszem valamit, amit akár még jobban szeretek. Szerintem egyébként különösen nevetséges, hogy az amerikai evangélikusok/lutheránusok böjti ajánlásai szigorúbbak, mint a magyar katolikusoké.


Én római katolikus vagyok, de ennek ellenére is a görög katolikus, ortodox keresztény, illetve antikhalkédóni egyházak javaslatai szerint tartom a böjtöket. Nem eszem húst, tojást, édességet, nem iszom tejet és alkoholt a böjt alatt. A nagycsütörtököt és a nagypénteket szigorúbban tartom, ami sehol nem előírás: nagycsütörtökön csak nyers zöldségeket eszem, nagypénteken pedig csak kenyeret és vizet. Nyilván nem ezen van a hangsúly, hisz nagyon fontos az ima, az alamizsna, a szemlélődés, de az a baj, hogy ezeknek a jelenlétét sem tapasztalom. Nincs meg a lelkiség. Nagyon sokan nem imádkoznak külön ilyenkor. Régen a római katolicizmusban is szigorúbb szabályok voltak, de a 20. században a liturgikus rendben "reformoztak". Amivel eltöröltek egy csomó oktávot (csak a húsvét és a karácsony maradt), az adventi böjtöt, és a nagyböjt is így végezte.


Csak szerintem kellene szigorítani?



2023. ápr. 7. 01:32
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
90%
Na és ha szigorítasz rajta akkor mi történik? Aki akarja az tényleg ehet csak kenyeret és vizet akit meg nem érdekel annyira az akkor se fogja tartani bármit is írjanak elő.
2023. ápr. 7. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
86%

A Pokol működésének az a lényege, hogy ott rákényszerítenek dolgokat a "lakókra", azok akarata ellenére.

Ne kényszerítsd rá az akaratodat másokra, nem kell az egész világot a magad ízléséhez hajlítani. Te szigorítsd meg a szabályokat a magad részére, nyilván kincsed leszen érte majd cserébe a Mennyben.

2023. ápr. 7. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
38%
En bloc semmi értelme a böjtnek.
2023. ápr. 7. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Már miért kellene szigorítani?

Hogy másnak is azt kelljen, amit te magadnak kitaláltál? Aki akarja, majd csinálja szigorítás nélkül is.

Te sem azt csinálod, amit az egyházad előír, hanem amit az ortodoxok.

Jól kidicsekedted itt magad, meg leszóltad a sajtostésztás "kultúrkeresztényeket". Még azt is tudod, hogy ki nem imádkozik "külön".

Bízd ezt rájuk.

2023. ápr. 7. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

Ha kevésnek érzed, nyugodtan szigoríts rajta magadnak... 🙂 Senki nem tiltja, minimum előírás van.

Egyébként ki lehet röhögni, hogy semmi a háromszori étkezés egyszeri jóllakással, én mondjuk meg szoktam érezni, pedig nem vagyok nagyétkű.

2023. ápr. 7. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Van olyan katolikus barátom, aki a hús mellett az édességről is lemond, mert csak a húsról nem lenne nehéz neki.
2023. ápr. 7. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Prókátor ***** válasza:
74%

Az egyház azt adta meg a böjti szabályokban, hogy mi az a minimum, amit elvár, nem pedig azt, amit kötelező megtennie mindenkinek. Az, hogy az ember ne egyen húst, és napjában csak egyszer egyén "rendesen", az bárkitől elvárható, még attól is, aki éppen dolgozni kénytelen mások kiemelkedő profitjáért. Az egyház figyelembe vette, hogy az idők során az emberek nagyobbik része vált más emberektől függővé, ha az életkörülményekről, a munkáról van szó (vagyis sokan váltak rabszolgává, ha nem is mondják ki ezzel a szóval). De senki se mondja azt, hogy ettől többet senki se vállalhat magára! És ebben van a lényeges különbség! Az előírtnál fokozottabb önmegtartóztatás megengedett bárkinek, akinek módja van rá, de akinek nincs rá lehetősége, annak is lehetősége van a böjtöt szabályosan megtartani. És ez a böjti alkalmakra is érvényes! Én a magam részéről egy időben szigorú böjtöt tartottam minden gyónásomra készülve is, akár napokon keresztül is.

És egy ellenpélda, amikor a közösség irányítása nem veszi figyelembe a körülményeket: pár éve Angliában volt egy vonatbaleset, ami abból adódott, hogy az egyik vonat vezetője egy muszlim volt, és ramadan idején történt a baj, mivel elvesztette a vezető a koncentrációját az éhségtől. Mivel náluk az évszázadokkal ezelőtti böjti szabályok érvényesek.

Az egyház nem változtathatja meg a világot, elvesztette már a vezető szerepét a mindennapok megélésének irányításában. De lehetőséget adhat a mindennapok lelki megéléséhez.

2023. ápr. 7. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a kötelező előírásokon kellene lazítani, vagy pedig azon, hogy mindenki számára kötelező legyen.

Asperger-szindrómám van, és reggel ideges és rosszkedvű voltam, amíg el nem készült az első étkezésem (végül tízórai lett). Számomra ez a melléevés tiltása is szigorú. Megjegyzés: Ha másként osztottam volna be az étkezést, akkor ez jöhetett volna délután vagy este, a harmadik étkezés után is, amikor már éjfélig kellene kibírnom.

2023. ápr. 7. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%
Miből gondolod, hogy mindenkinek a te elveid/szokásaid kell követnie?
2023. ápr. 7. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
48%
Szerintem is szigorítani kéne sokmindenen. A #1 válaszára annyit mondok, hogy aki a mostanit nem tartja meg, igaz hogy azt sem tartaná meg, de aki viszont megtartja annak a lelke javára válik. Tehát ez nem egy nagy érv ellene.
2023. ápr. 7. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!