Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség református,...

Mi a különbség református, katolikus, evangélikus vallás közt?

Figyelt kérdés

Konkrétumokat írjatok légyszi, ne a vallásokról szóló cikkeket, mert abból nem sokat hámoztam ki.

Pl egyik szentekben is hisz, másik ezt elítéli stb. Csak az alapokra lennék kíváncsi.


2009. máj. 20. 16:33
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
92%

amennyire én tudom (bár egyikhez sem tartozom):


katolikus:

szentekben hisznek, imádkoznak is hozzájuk. A templomuk nagyon díszes, cifrás, aranyozott, szobrokkal díszített. Gyónnak, és a pap feloldozást ad (pl. mondj el húsz Miatyánkot, és megbocsáttatnak a bűneid.) A vasárnapi alkalmat misének hívják.


ezzel szemben az evangélikus és a református egyház "protestáns", vagyis mindkettő tiltakozik a katolikus egyház egyes tanításai ellen (a reformáció a búcsúcédulák árusításakor robbant ki, amikor a katolikus papok azt mondták, hogy cédulák megvásárlása által bocsáttatnak meg az emberek bűnei, tehát akkor juthatsz a mennybe, ha vásárolsz)


igazából az evangélikus és református közt nem tudom, mi a különbség, az evangélikust Luther Márton (Németország), a reformátust Kálvin János (Svájc) hívei hozták létre. Talán az evangélikus teplom kicsit díszerebb, de én inkább a reformátust ismerem. Ott nincsenek szobrok, díszek, szóval egyszerűbb, mint egy katolikus templom. Nem hisznek a szentekben (ezért nincsenek is szobrok), hanem Istenben, Krisztusban és a Szent Lélekben. A vasárnapi alkalmat istentiszteletnek hívják, nem misének, és nem gyónnak a papnak. Istenhez imádkoznak, nekik mondják el vétkeiket, Tőle kérnek bocsánatot, és Isten ad bűnbocsánatot. Tehát ha jól tudom, Istennel nem a papon vagy pápán keresztül kommunikálnak (a pápát sem ismerik el), hanem közvetlen Istennel beszélnek imádságban.


Úgy tudom, mindhárom vallás gyakorolja a gyermekkeresztség szokását.


Lehet, hogy van még lényeges különbség, amiről nem tudok, vagy nem jut eszembe.

2009. máj. 20. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
86%

még eszembe jutott valami (az első válaszoló is én voltam)


A katolikus tanítás szerint csak a katolikus egyházban van üdvösség, tehát akit kizárnak, vagy kilép, (vagy be sem lép), tehát aki nem katolikus az nem üdvözölhet.


A protestántok természetesen ezzel sem értenek egyet.

2009. máj. 20. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, nagyon hasznos volt számomra, és igazából pont a református vallásról szerettem volna többet hallani, ugyanis szeretnénk megkeresztelni két kisfiunkat református templomban. én református vagyok, de nem ástam bele magam soha ilyen mélyen a vallásba, van hitem, de nem vagyok templomjáró. Szerdán megyünk a paphoz, és szeretnék kicsit felkészülni, azért kérdeztem.

Nem is tudom miért fontos nekem, hogy meg legyenek keresztelve, de fontosnak tartom valamiért. Nem tudnám megmagyarázni. Remélem megérti a pap is...

2009. máj. 20. 17:21
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Nos én katolikus vagyok, református gimibe jártam és a magam szintjén érdekel a teológia.

Kicsit pontosítanék néhány dolgot.

A katolikusok is Istenben hisznek, a szentekre úgy tekintenek, mint akik közbenjárhatnak Istennél az élőkért és holtakért.

Keresztény hitük alapja a Szentírás és a Szenthagyomány.

A szentmisében hitük szerint mindig megújul és jelenvalóvá lesz Krisztus keresztáldozata. Az átváltoztatott ostyában és borban valóságosan jelen van Krisztus.

A középkorban valóban azt tanították, hogy aki nem tartozik a földi, látható katolikus egyházhoz, annak nincs esélye az üdvösségre. A 20. sz. elején ezt a tanítást hivatalosan is tévesnek nyilvánították.


A protestáns egyházak tanításuk alapjául egyedül a Szentírást tekintik. Elvetik a szentek közbenjáró szerepét. Az úrvacsora csak jelképezi Krisztus kereszthalálát, de nem valóságosan az.

Az evangélikusok szerint amikor kenyeret és a bort a hívő magához veszi, az valóban Krisztus teste és vére, de nem a pap átváltoztatása miatt. A reformátusok még ezt is elvetik, teljesen jelképesnek tekintik a kenyeret és bort.

2009. máj. 20. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
92%
Mindhárom egyház vallja, hogy az üdvösséghez szükség van a keresztségre. Az nem csak egy racionális, értelmi kinyilvánítása annak, hogy a hívő Krisztushoz akar tartozni és keresztény életet élni (ezt majd a konfirmációval vallja meg 12-14 évesen), hanem egy misztikus, transzcendens cselekedet, melyben a keresztvízzel Isten eltörli az újszülöttet is terhelő eredeti bűnt, és a saját oltalmába helyezi, alkalmassá téve, hogy értelme fejlődésével megértse és szívébe fogadja a keresztény tanítást.
2009. máj. 20. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
84%

1.A katolikus(ortodox, és anglkán egyház)ban 7 szentség van

2A református és evangélikus egyházaknál nincs papság, helyette a lelkipásztor elnevezés használatos

3 a katolikus egyházban a szentmisében transsubtantiatio történik ( a kenyér/ostya/ és bor átlényegül Krisztus testévé és vérévé

4 az evangélikus egyházban elfogadják, hogy Úrvacsorakor a kenyér és bor vételekor az átlényegül Krisztus testévé és vérévé. (sola fides) Csak a hit.

5 a reformátusok ezt nem vallják Sola Scriptusa(Csak az Írás)


Más különbségek is vannak de ezekröl már irtak az elöttem válaszolók


Hirtelenjében ezek jotottak eszembe.

2009. máj. 20. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim válasza:
100%

Az eddig leírottakon kívül:

A katolikusok szerint az üdvösség hit és jó cselekedetek által nyerhető el, a protestánsok szerint csakis igaz hit által (tehát hiába cselekszünk jót, attól nem kerülünk közelebb az üdvösséghez).

A katolikus hit alapjai Isten kijelentései és a hagyományok, a protestánsé csak Isten kijelentései.

A református és evangélikus tanok szinte csak az úrvacsora kérdésében eltérőek.

2009. máj. 22. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
95%

Egy kiegészités


EVANGÉLIKUSOK. Elfogadják a szentek létezését, de nem imádkoznak hozzájuk. A Mindenszentek ünnepét és a halottak napját ettől függetlenül megtartják, ugyanakkor, mint a római katolikusok, de nem tartozik a fő ünnepeik közé.

2009. máj. 22. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
79%

Üdv! Én 15 éves vagyok, keresztény. Szeretnék egy fontos dolgot kiemelni. Katolikusoknál NINCS megtérés, és Jézus kijelenti, hogy csakis ő általa van bemenetele bárkinek is a mennybe. Az mindegy hogy milyen jól, meg adakozóan élsz, ha nem térsz meg az Úr Jézus Krisztushoz a Mi Megváltónkhoz! Tehát csak Jézus által van üdvösség CSAK!

Jézus azt mondta a János 14:6-ban, hogy "Én vagyok az út, az igazság és az élet, senki sem mehet az Atyához, csakis énáltalam."

A katolikusoknál alig-alig van szó a Szent Szellemről, aki viszont egy elfelejthetetlen, kihagyhatatlan "személy". Ő az aki támogat, segít, szól hozzád, és akár megérint :) ... Nagyon fontos része a kereszténységnek.

Itt viszont lenne egy kérdésem... Bárkit aki katolikus, vagy református, érintett meg már a Szent Szellem? Látott valaki olyat? Beszélt nyelveken? Én még nem láttam (sajnos). De én az Úr Jézus Krisztust vallom, és én IGEN tudok nyelveken szólni, és a Szellem is már megérintett. A nyelveken szólás a Szellem ajándéka, ezt a Biblia tisztán kijelenti. Apostolok Cselekedetei 2:11

Ebbe én most nem megyek bele részletesebben.

A kérdező azt mondta hogy nem tudja meg mondani miért, de meg akar keresztelkedni. Ez Isten hívása, én azt mondom térj is meg!!! SOHA nem Te kezdeményezel hanem Isten aki lép, ő hív, ő szólít meg. A döntés csakis rajtad áll, hogy meghallod-e a hívását, vagy sem. :)

Ha kérdésed van szívesen segítek, kérlek vedd fel velem a kapcsolatot, és én segítek Neked/Nektek nagyon szívesen ha szükségetek van rá...

Email címem: m.zsoltiti@gmail.com

2011. júl. 23. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Splitter válasza:
100%

itt találsz protestáns szemszögből leírt összehasonlítást témánként!:

[link]

2013. febr. 21. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!