Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ahhoz, hogy MANAPSÁG valaki...

Ahhoz, hogy MANAPSÁG valaki az egyházban karriert fusson be, kell megfelelő iskolai végzettség (teológia)? Vagy ha valaki 8 általánossal papnak áll, akár pápa is lehet belőle később?

Figyelt kérdés
2012. jún. 9. 15:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Papnak sem állhatsz 8 általánossal, és régen sem voltak tudatlanok a papok. Teológiai végzettséggel rendelkeztek. Szerzetes lehettél 8 általánossal is, de az nem tanít, nem prédikál és eleve azért szerzetes, mert nem vágyik semmilyen karrierre.
2012. jún. 9. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Előttem levő jól mondta. Pap sem lehetsz 8 általánossal, ugyanis a papi szemináriumba való felvételhez kell érettségi. A papok egyetemi végzettséggel rendelkező emberek, magasabb szinten meg általában már doktorok.
2012. jún. 9. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Azért kérdeztem, mert annak idején szociológiából tanultuk, hogy az egyház lehetővé tette a társadalmi mobilitást, vagyis egy egyszerű parasztgyerek akár a király fölé kerekedhetett azáltal, hogy eljut a pápai rangig.

Manapság egy személy hány éves kortól választhatja az egyházi pályát?

Ha gyerek nem, 18 éves teljesen nincstelen ember, aki hithű, anyagi gondjai ellenére hogyan néz ki az ő pályája?

2012. jún. 9. 16:26
 4/13 A kérdező kommentje:
Úgy értem, hova jelentkezhet? És onnan hogyan tovább?
2012. jún. 9. 16:27
 5/13 anonim ***** válasza:

Igen, végül is jól mondták a szociológián. A trienti zsinat óta szemináriumban képzik a papokat, de oda is bekerülhetett parasztgyerek, ha előtte taníttatták. Nem a származást nézték. Aztán ha tehetséges volt, akkor feljebb juthatott.

Ma mivel kell az érettségi, ezért nyilván 18 év fölött kell lenni. Teljesen nincstelen is mehet papnak, csak legyen rá alkalmas. Szerintem egy érettségi bizonyítvány ma már azért nem egy olyan nagy dolog, hogy ne lehessen letenni.

Amúgy meg pl. szerzetes meg bárki lehet, ahhoz nem kell teológiai végzettség.

2012. jún. 9. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Ha valaki belép szerzetesnek érettségi nélkül, onnan ő továbbléphet? Pl. egyházi iskolában teszi le az érettségit.
2012. jún. 9. 16:46
 7/13 anonim ***** válasza:
Szerintem igen. A szerzetes nincs feltétlen bezárva egy kolostorba, de úgy tudom, hogy a szerzetességhez is felnőtt korúnak kell lennie, de később leérettségizhet, miért ne? És akkor utána teológiára is jelentkezhet. Bár nem sok ilyen van lehet.
2012. jún. 9. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


A hierarchiából nem lehet karrier, ugyanis az egy felülről építkező dolog. Csak akkor lehetett belőle azt csinálni, amikor a német császár - mint keleten a bizánci - bizonyos egyházi jogokat kapott. Ez azonban ellentétes volt az Egyház hagyományával.


Alapvetően három apostoli hivatal létezik: a legrégebbi és legkisebb a diakónia (ApCsel 6,1-6; 1Tim 3,8; Fil 1,1), a másik a presbitérium (ApCsel 20,28; 1Tim 5,17; Tit 1,5; Jak 5,14), és a episzkopátus vagy püspöki hivatal (Fil 1,1; 1Tim 3,1; Tit 1,7).


A kora-ókori kereszténységben a diakónusok voltak a püspökök legbizalmasabb személyei, követői, segédkezői. Szintén a püspök alá tartoztak, de mondjuk ők is kiszolgáltatták az Eukharisztiát, ők is tanítottak, a presbiteri testület hallgatta meg a bűnösöket (ld. A. Szent Ignác), és a betegek kenetét is ők szolgáltatták ki (Jak 5,14).


Ha a püspök meghalt, általában a helyi hívek és a presbitérium közös döntéssel kiválasztottak egy jelöltet a diakónusok közül; azután - több helyi kódex hiteles vallomása szerint is - a közeli egyházközösségek püspökei odamentek, és azt a jelöltet kézrátétellel püspökké tették. A rabszolgákon kívül, akiket csak azért nem tehettek vezetővé, mert valakihez tartozott, bárki lehetett püspök.


Nyilván ma a dolog úgy áll, hogy egy-két év diakónusi próbaidő után máris áldozópappá szentelnek. De a püspökséghez is a leghosszabb az út, és még ha valaki püspöki méltóságot el is nyeri, nem biztos megyéspüspökké válasszák. Amiből felfele jön az archiepiscopus, a "főpüspök", magyarul az érsek, azután a kardinális, vagyis a bíboros és a rengeteg bíboros közül megválasztanak a konklávén egy pápát.


A választás eredménye úgymond kiszámíthatatlan. És a pápáknak hatalmas felelősség esik a nyakukra. Egy milliárdos számú híveket meghaladó Egyházat kell vezetni úgy, hogy figyelnünk kell a skizmákra meg az eretnekségekre...

2012. jún. 9. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Egyik köztes kérdésedre: aki szerzetesnek áll, és nincs érettségije, ha pap szeretne lenni, általában már rendtagként esti gimnáziumot végez, érettségizik, aztán teológiát tanul. Személyesen több ilyen példát is ismerek.

Bizonyos rendek viszont nem engedik a tagjaiknak, hogy papság után püspökké szenteljék őket, rendfüggő, hogy valaki szerzetesként az egyházi hierarchiában meddig juthat.

2012. jún. 9. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Izgalmasnak találom ezt az egyházi világot (is).
2012. jún. 9. 19:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!