Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egy Katolikus papnak mennyi a...

Egy Katolikus papnak mennyi a fizetése?

Figyelt kérdés

Mondjuk egy nagyvárosi templomban pap, nem pedig egy kis faluban. Honnan kapja a fizetését, és körülbelül mennyit?


Köszönöm szépen előre is a válaszokat.


2012. júl. 10. 17:57
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

# 10


Az államtól csak konkrét célra kap pénzt: kórházfenntartás, szoc. otthon fenntartás, államilag védett műemlékek állagmegóvása. Papok fizetésére egy fityinget nem kapnak, sőt , még a meghatározott célra érkezett pénzeket is alaposan ki kell pótolni.


Van a püspökségeknek saját vagyona (általában ingatlan) azzal gazdálkodnak (általában bérbe adják).


Meg valóban, a gazdagabb országokból érkező hívői adományokból.

2016. jan. 7. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 Timpocsek Gedeon válasza:
91%
Akkor kezdjük azzal, hogy katolikus pap vagyok. De nem nagyvárosi. A honnan kapja a fizetést kérdéssel kezdeném. Egy katolikus egyházközség, továbbiakban plébánia két bevételi forrással rendelkezik: 1. perselypénz, 2. egyházi adó (ezt azok a hívek fizetik akik a plébánia területén laknak). Állami támogatást a plébániák nem kapnak, vagy nem jut el hozzánk. A mi egyházmegyénkben csak befizetünk a püspökségnek, rendszeres támogatás nem érkezik "föntről", csak alkalmi, nem működésre, hanem ingatlan felújításra. Ebből a rengeteg bevételből veszünk fel egy havi összeget ami a végzettségünk szerinti garantált bérminimumot sem éri el. Ha egyházi szolgáltatást végzünk, nevesítve: misét ajánlunk fel, temetünk, vagy esketünk, ezért jár egy összeg, amit a szolgáltatást kérő fizet meg. Az összeg központilag megszabott (stóladíj táblázat, de területenként ez is változik). Ebből az összegből egy rész a papé, tehát nem a teljes összeg. Ha az adott pap kistérségi területen él, akkor az állam havonta ad neki 50.000 Ft-ot (2017-es adat). A pap bére adómentes, vagyis pontosan az adótörvény alapján minimálbérről adózott a püspökség által. Ha hitoktatást végez, azért külön jár, de az egy másik tevékenység, olyan mintha egy cipész második műszakban táskákat is készítene. A hitoktatás államilag finanszírozott az állam által szabott összegben. Tehát egy pap papként kb. 200.000 Ft körüli összeget keres, de ez nagyon függ a hívek számától, ugyanis több ember közül több misét mondatnak és többen házasodnak és többen is halnak meg. A papnak természetben jár a plébániájának a rezsi költsége. Gépjárművet, valami alapot kaphat néha, az üzemanyagot elszámolhatja. Nagyon sok falusi katolikus pap nem tudja felvenni azt, ami járna neki, mert akkor a templomokból kikötnék a villanyt és télen még temperálni sem tudná a templomait. Ezt senki nem a pénzért csinálja mert ilyen szintű végzettséggel, ennyi munkával 2-3-szor többet lehetne keresni. Ha valakit konkrétabban érdekelnek az egyház pénzügyei, akkor a plébániám minden pénzügyi adatát bátran tanulmányozhatja.
2017. dec. 16. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
28%

Gedeon, több problémám van ezzel.

1 ennyi munkával, illetve sok munkával nem lehet sokat keresni. A világ olyan, hogy aki az alja munkát csinálja, keveset keres, aki spekulál, sokat.

2 ha munka, akkor nem szolgálat.

3 ha elkéred a munkádért a béred, akkor bizony elvetted a jutalmad.

4 nálunk a papnak van bejárónője, takarítója. Az autót fizetik, a rezsit fizetik, a felújítást fizetik. Egyszerű embereknek maguk fizetik ezeket.

5 nekünk 4 gyerekünk van, kiszámolhatod, hogy a te egy főre jutó minimum 200.000 forintos fizetésed messze nem éri el az enyém. Jó, ha csak lefelezed. De nekem ebből kell fizetnem a felújítást, és a gyerekek nem ingyenes oktatását, amit neked nem kell.

6 te egyházi szolgálatot vállaltál, aminek a bérét elvetted, tehát ezzel nem állhatsz Isten elé, mert jutalmadat elvetted. Mit mondassz akkor? Uram, én a nevedben prédikáltam? A hívek és az egyház a híveken és az államon keresztül kifizetette ezt neked. Miért vársz extra fizetést Istentől ezért? Ez persze a te és Isten dolga, csak eszmefuttatásnak szántam.

7 aki az egyháznak szolgálatot tesz, mondjuk takarít, azt miért temeti el a pap pénzért, mondván, szolgáltatást nyújt? Miért kerül bele évi 3-4000 forintba plusz majdnem 30.000 forintba külön a temetés, hogy fél órát beszéljen a pap? Nem bőkezű óradíj ez számára, illetve az egyház számára? Ha szentséget ad ezért az összegért, ő talán pénzért vette azt? Ha ingyen kapta nem ingyen kellene adnia?

Kifizetek évi néhány ezret, a családomnak 20.000-et egyházadóként, külön miséként a perselyt, és temetésért 25-30000-et,miközben kétszer annyi a havi kereseted, egy csomó mindent elszámolsz? Szánalmas az egyházad pénzimádata, és a "szolgái" pénzimádata,miközben egy tradíciót tartanak fenn ezért, de szolgálatuk csupán meló, nem szolgálat.

2018. jan. 8. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim válasza:
54%

Gedeon szerintem korrektül megválaszolta a kérdést. Az én válaszom inkább az előttem kommentelőhöz szól.


Tökéletesen bemutattad a tanulatlan, irígy, tudatlan kisember mentalitását. Gratulálok hozzá. Én magam ateista vagyok, de lenyűgőz, hogy milyen tahó-bunkó módjára vagy képes beszélni egy pappal aki a vallásodat képviseli.


Pontokba szedve válaszolok én is, félek máshogy nem tudná csöppnyi agyad feldolgozni.


1. Lehet sok munkával sok pénzt keresni. Csak olyan dolgot kell hozzá tudni, amit nem tud egy hozzád hasonló megcsinálni. Egy kezdő szoftverfejlesztő simán megkeres 700 ezret nettóban. Attól, hogy te hiába söpröd az utcát túlórában, akkor sincs meg a 200 az a te bajod. Tanulni kellett volna.


2. Ilyen kevés pénzért jó az szolgálatnak is. Legalább 10x annyit tanult, mint te és legfeljebb dupláját keresi. Nem igazán fair.


3. Ingyen kellene dolgoznia? lol.. fogyatékos.


4. Ha nálatok úgy van, akkor mindenhol úgy van? :D


5. Senki se kért, hogy csinálj 4 gyereket, pláne, ha tudod, hogy csóró vagy. Költsd szerintem gumira inkább azt a kevéske pénzedet.


6. Megint az ingyen munka. Hol élsz te ember?


7. Az egyház gyakorlatilag egy szolgáltatást nyújt a híveknek. Szolgáltatások többnyire pénzbe kerülnek. Ugye azért az általános iskolát sikerült elvégezni?


Fizeted az egyházadót ergo biztos nagy hívőnek gondolod magad, közben itt ócsárolsz egy papot és a teljes egyházat, azért mert nincs minden ingyen és ők is pénzből élnek.. képmutatás felső fokon.. ásd el magad. Megérdemled a csóró sorsodat.

2022. jan. 6. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Gedeon szerintem is jól megválaszolta, de te azért túlzásokba estél.

Az, hogy "a végzettség szerint jár" nem igazán jó fogalom, ugyanis a pénz nem a végzettségre jár, hanem a munkára.

Na most kérdés az, hogy milyen jellegű és mennyire fontos munkát végez egy pap?

Ez itt a lényeg.

Azt lehet látni, hogy valamekkora fontosságot az államnak is jelent, vagyis állami feladatokat is végez. Szerintem ez leginkább a politikához kapcsolódik.

A többi része pedig az egyháznak fontos, a hatalma fenntartásához.

Amikor pedig egy pap lelkes, elkötelezett - na, azt többnyire NEM fizetik meg.

Illetve az isten fizeti meg... majd.

2022. jan. 6. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim válasza:

Mindig úgy írok ahogy érdemli az akinek éppen szánom. Nem ez az alap.


Nem mondtam, hogy végzettség szerint jár a fizetés (azért nagyjából az esetek többségében korrelál), de egy kb 200as nettó fizetés a mai világban nem egy nagy szám. Mondhatni a minimum alap szint, pláne ha az ember évtizedeket áldozott arra, hogy művelje magát.


Fizetést nem csak a munka értéke határozza meg, hanem az is, hogy amit/akit kiszolgál mennyire fizetőképes. Feleségem gyógypedagógus, sérült gyerekeknek segít, hogy teljesebb életet élhessenek felnőttként.. havi 150 ezer forintért diplomával. Én érettségivel keresem ennek sokszorosát egy multi informatikai vezetőjeként.


Emberi élet nyilván fontosabb, mint az, hogy legyen otthon még egy elektromos kütyüd (amihez az én munkám járul hozzá), viszont az elektromos kütyük több pénzt hoznak, mint a totál lerabolt államkassza (legyen szó pedagógusi vagy papi alapbérről) vagy a hívek aprópénze.


Az élet nem fair így ez sem. De mást szidni azért, mert neki kicsit több van, mikor tett is érte bőven (nem lopta) az gusztustalan. Ezért is reagáltam így az előző kommentre.

2022. jan. 6. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!