Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztények, szerintetek a...

Keresztények, szerintetek a zenének milyen káros hatása lehet az emberre?

Figyelt kérdés

Miért nem ajánlott olyan zenét hallgatni, aminek világi a szövege?

Mi a gond a keserű, durvább, keményebb zenékkel?


A meghallgatásuk bűn vagy hatnak valamilyen formában az emberre? Ha hatnak, akkor hogyan és mi lehet a következménye?


Én úgy gondolom, hogy fejlesztik a kreativitást és sokszor meg is nyugtatnak. Ugyanakkor kezdek rájönni, hogy rontják a hangulatot, függőséget okoznak stb..


Ti mit gondoltok erről?



2012. szept. 9. 15:28
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
74%

A történelmi egyházak NEM tiltják semmilyen zene hallgatását. Ilyesmit a szekták tesznek,de azok messze vannak a valódi kereszténységtől.

A zene megnyugtathat,feldobhatja a hangulatot,de vannak olyanok is,amikkel az ellenkező hatást lehet elérni.

Függővé csak az válhat,aki állandóan ugyanazt a zenét hallgatja!

2012. szept. 9. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 eric_one ***** válasza:
73%

Van egy régi mondás ami igaz is, és így szól: " A zene a lélek kulcsa" Valóban hatással van érzelmeinkre, gondolatainkra. Ez pedig azért van mert minden zenének van egy spirituális értelemben vett szellemi töltete. Nem mindegy hogy milyen "szívből" születik meg az a zene vagy dalszöveg. Jól megfigyelhető hogy pl a rock és a rock'n'roll is közvetít egy ideológiát, egy életérzést. Ezek alapján élnek azok az előadók is akik hitelesek. Vagy pl egy "drogos" zenét is többségben olyanok készítenek akik maguk is élnek szerekkel. Persze vannak kivételek. Ugyanígy a mulatós zenék is piásoknak készülnek, és maguk az előadók is isznak ahogy a tévében látható is. Ahogy a drogos a tüc-tüc zenére elkezd kattogni, egy piát meg nem vető embernek egy mulatós zene azonnal ivó hangulatot eredményez. Biztosan hallottad már hogy "sírva vigad a magyar" ami nem csoda hiszen a magyar nótákat ha megnézed akkor többségében a bánatról szólnak, elhagyott a babám, meg meghalt az anyám stb. Szóval így van ez, Máté Péter dalaival depresszióját közvetíti, végül öngyilkos is lett. Mielőtt félre érti valaki én nem arról beszélek hogy aki Máté Pétert hallgat az a Dunának megy azonnal, hanem azt hogy depresszív hangulatba fog kerülni ha megszereti azokat a dalokat... stb


Miért nem ajánlott olyan zenét hallgatni, aminek világi a szövege?


Azért mert ez az egész világkorszak, annak kultúrája, és annak termékei szemben állnak Istennel, és Isten erkölcsi és szellemi törvényeivel. Nem mondok mást néz meg egy klippet, és Te magad is rájössz. Ha valaki a keresztény értékrend alapján szeretné megélni az életét akkor az az ember nem lehet a világ "barátja", ahogy meg van írva 1Jn2,15-ben


"15Ne szeressétek ezt a világot, se a világ dolgait! Aki ezt a világot szereti, az nem szereti az Atya-Istent. 16Ezek azok a gonosz dolgok, amik a világban vannak:

olyan dolgokat kívánunk, amik bűnös természetünknek tetszenek, megkívánjuk azokat a bűnös dolgokat, amiket megláttunk, Mindezek nem az Atya-Istentől, hanem a világból származnak. 17Ez a mostani világ elmúlik, és vele együtt az is, amit a hitetlen emberek kívánnak.

De aki Isten akaratát és terveit viszi véghez, az örökké él."

2012. szept. 9. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
56%
2-es válaszadó, azt hiszem tökéletesen megválaszolta ezt az egész témakört!!
2012. szept. 10. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Granulátum ***** válasza:
93%

A túl hangos zene halláskárosodást is okozhat.


Az ördögi zene meg valláskárosodást okozhat. :)

2012. szept. 10. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
52%

A világias szövegű, erkölcstelenségre, erőszakra vagy más bűnökre ösztönző zenék rossz hatással vannak ránk. Még ha valaki nem is veszi ezt észre, akkor is. Ilyen zenéket egyáltalán nem szabad hallgatni, mert nagyon rossz felé vihetnek el minket.


A keserű vagy durva zenék sem ajánlottak, mert ahogy írtad is, rontják a hangulatot, elkeserítenek, eldurvítanak.


A zenének nagyon nagy befolyásoló ereje van, akkor is, ha ezt nem mindig vesszük észre. Csak olyan zenét szabad hallgatnunk, amely jó hatással van ránk. Ez nem azt jelenti, hogy csak egyházi zenét, mert egy vidám vagy életigenlő zene is lehet ránk jó hatással. De a világias, bűnös zenéket abszolút kerülni kell. A keserű zenéket csak érdemes nem hallgatni.

2012. szept. 10. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
67%

Azt hiszem, túlzásokba esni nem kéne.

Hallgasson mindenki azt, amit akar. Normális keresztény ember figyeli magát, és ha valami káros hatást tapasztal, abbahagyja. Nagy hülyeség, hogy ez olyan, mint a drog.

Tudjátok, ha szomorú vagy durva zenét hallgatni nem helyes, akkor ilyen verseket olvasni miért az? Mert olyat én nem hallottam, hogy már versek ellen is tiltakoznak a keresztények. Pedig látod, az iskolában is hány ilyen van a tananyagban, mégse zavar senkit (mellesleg témától függetlenül egy nem pozitív üzenetű dal vagy vers is lehet remekmű).

2012. szept. 11. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
71%

Egyébként, 5., szerintem nincs igazad!


Mondjuk a 80-as évek...

Ott volt a sok bugyuta napfényzene, hurrá-optimizmus mindenhol, a szöveg semmiről nem szól, csak hogy hej de jó minden... Hungária, Neoton, R-Go... mindezeket miért támogatták a monopolhelyzetű Hanglemezgyárban annyira? Mert az embereket jól "elringatta", nem figyeltek oda, micsoda disznóságok történnek közben a világban... jól van lakatva a nép, nem gondolkodik!


A P.Mobil, a Beatrice, a Hobo Blues Band, meg jól el volt hallgattatva. Mert ők ki merték mondani a fiatalok problémáit. Nem voltak mindig túl vidám dalaik. De a fiatalok érezték, hogy róluk szólnak a számok és a szerzőik tudják, mi a gond. És a nehéz sorsú fiataloknak ez a zene vigasz volt. Hiába volt komor. Egyetlen P.Mobil dal többet ér, mint az egész R-Go életmű. Szól valamiről, szól valakihez, segítséget nyújtott. Közvetítette, hogy nem csak neked vannak ilyen problémáid, nem vagy egyedül. Nem áltatta a lemezhallgatót azzal, mint a hulladék popzenék: hogy ne gondolkodj, a világ így is kerek, szép minden...


Na most akkor mi is a helyzet a vidámsággal?

2012. szept. 11. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
47%
Utolsó: a Hungária stb. vidám, életigenlő és feldob, ezen kívül egy csomó (kevésbé ismert) számuknak igenis komoly mondanivalója van. Jó őket hallgatni, mert feldob. Ennyi. Néha egyszerű és vidám zenéket is kell hallgatni, remek kikapcsolódás.
2012. szept. 11. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Hát ne haragudj, ha már itt tartunk, a Hungária se a kimondottan keresztényi életérzést testesíti meg, ENGEM nem zavar, de ha a durva zenékkel baj van, akkor velük meg miért nincs? A Csókkirály? Aki minden lányt lesmárol? Az korrekt? Meg hogy "imádlak, kívánlak, megsimogatnám a... ÁÁÁÁ!" (Randi Andi) Én ezen mondjuk nem akadok fenn, szimplán bénának tartom, de a kettős mércéteket nem értem.


Melyik számuk az, ami komoly mondanivalót hordoz? Mert én az 1980-81-es két albumukon, amik nagyon mentek, egyetlen ilyet sem ismerek.

2012. szept. 11. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

A zene hatásairól fogok írni kicsit hosszabban (a vonatkozó szakirodalom alapján). A leírtakból pedig le lehet vonni a megfelelő következtetéseket. :)



A zene hatásairól általánosságban


A zene hatásai igen széleskörűek, akár tevékenyen zenél valaki, ami pihentető, jótékony hatással van az életre, akár csak passzív hallgatója a muzsikának. Kodály Zoltán azt mondta: „Teljes lelki élet nincs zene nélkül. Vannak a léleknek olyan régiói, melyekbe csak a zene világít be.” Andrew Wilson – Dickson pedig a hárfázó Dávid király történetéből kiindulva állítja: „… a zenének hatalmában áll behatolni elménkbe akkor is, amikor minden más erő csődöt mond, és képes közvetlenül és azonnal lerombolni az akadályokat.”

A zene felszabadító, megvidámító hatását már az ókorban is ismerték: egy kumráni tekercsen levő zsoltárszöveg szerint a szerző keserű panaszdalt énekelt, keserves gyászdalt pengetett hárfáján (kinnor), majd hirtelen azt vette észre, hogy eltűnt a szenvedés, és már nem gyötri a fájdalom. Érdekes, hogy örömdalt csak ezután kezdett énekelni, hangszerein üdvözítő muzsikát játszani.

Mások szerint a zene csodálatos ereje szépségéből és semmihez sem hasonlítható hatékonyságából adódik. Tudományosan bizonyított, hogy számos transzferhatása van, azaz segítségével sok más terület fejlődik: pl. kapcsolatteremtés, kommunikáció, nyelvi képességek, matematikai és logikai gondolkodás, stb. Egyértelmű a zene befolyása más tantárgyak tanulására is.



A zene hatása a különféle képességekre


Sok hazai és külföldi tudományos kutatást végeztek már annak megállapítására, hogyan hat a zenei nevelés a különféle képességekre. A vizsgálatok több területre is kiterjedtek, pl. - légzési kitérés; - vitális befogadóképesség (a belélegzett levegő mennyisége); - mozgásvizsgálatok: utánzó és ritmikus gyakorlatok, egyensúlyérzék, mozgáskoordináció; - emlékezet; - kifejezőkészség; - megfigyelőképesség;

- számolási készség; - helyesírás.

Az eredmények alapján általánosságban megállapítható, hogy a naponta rendszeres, éneklés alapú zenei nevelésben részesülő gyermekek minden más területen jobban haladnak, ügyesebbek, egyértelműen jobb eredményeket érnek el mindenben. Bizonyított tény az is, hogy a zenét tanuló gyerekek között nincs diszlexiás.

A zenei képességek fiatal korban történő fejlesztése nagyon fontos, hiszen a beszédhez hasonlóan a muzikalitás is velünk született képesség. Az intenzív zenei nevelés nagy hatású: nő a kreativitás, gyorsabb az intellektuális fejlődés, jobb a szocializáció. A zenei nevelés hihetetlen pedagógiai erő a differenciálásban, hiszen egyszerre fejleszti az átlag alatti és feletti gyermekeket (utóbbiak esetében a legszembetűnőbb a fejlődés). A zene komplex fejlesztő ereje igen sokrétűen hat az egész személyiségre: vizuális, esztétikai és auditív észlelés, koncentrálási, kitartásra való, absztrahálási, mozgási képességek, érzelmek, memória.

Bagdi Emőke szerint: „A zenén keresztül az egész személyiség képes kifejezni magát nem nyelvi korlátos szinten, szoros kapcsolatban az érzelmekkel és a kreativitással. A zene egy univerzális nyelv, amely az érzelmeket kommunikálja.”



A zene társadalmi hatásai


A zene rendkívüli erővel hat az érzelmekre, az ember teljes személyiségét formálja, továbbá kiemelkedő szerepe van az emberek közötti kapcsolatok és közösségek kialakításában és fejlődésében. Humánetológiai kutatások erősítik meg azt a tényt, hogy a zene társadalmi szinten elsődlegesen tagjainak érzelmeit és magatartását szinkronizálja.



A zene szerepe a szociálpedagógia területén


A zenének bizonyítottan hatása van nemcsak a lélekre, a hangulatra, hanem a testre is: vizsgálatokkal kimutatható fiziológiai reakciókat kelt (légzés, vérnyomás, szívdobogás, izomtónus, bőr ellenállása). Neurofiziológiai vizsgálatok megállapították, hogy a zene hatására az agy hormonokat (endorfin, adrenalin, dopamin) bocsát ki, ill. egyes enzimek működése felgyorsul.

A zene az ember egyetlen olyan tevékenysége, amely az egész agyat igénybe veszi. Ebből következik az, hogy a zene segítségével az agy minden felelős centrumát edzeni lehet, s így más területek is fejleszthetők (beszéd-, motorikus központok, stb.). A zene fejleszti a kommunikációt, a kreativitást, a koncentrációt, az önmegismerést, az önbizalmat, a kifejezőképességet, a művészi képességet és a kognitív képességeket is.



A zene és az érzelmi intelligencia


A fogalom Daniel Goleman amerikai pszichológus könyve nyomán terjedt el. Az érzelmi intelligencia tényezői: érzések azonosítása, megnevezése, kifejezése, intenzitásának felmérése, a vágyteljesítés késleltetése, az indulatok ellenőrzése, a stressz csökkentésének képessége.

Az érzelmek hatással vannak cselekedeteinkre (percepciók, reakciók, gondolkodási folyamatok, teljesítmény). A zene és az érzelmek bizonyítottan szoros kapcsolata következtében az aktívan zenélők érzelmi intelligenciája magasabb, s ez kihat teljesítményükre és szociális megnyilvánulásaikra is.



A zenei környezet


Minden nagy zenepedagógus egyetért abban, hogy minden életkorban jó zenei környezetet, légkört kell teremteni a gyermekek számára.

A zenei ízlés ezen keresztül igen hatékonyan formálható. A gyakorlatban létező kísérletek igazolják ezt: zeneterápiás foglalkozásokat tartanak áldott állapotban lévő anyáknak, mely során nyugodt, lassú komolyzenei darabokat hallgatnak. A terápia célja a jövendő gyermek érzelmi fejlődésének befolyásolása. A magzat a terhesség 27. hetéig a bőrén keresztül a rezonanciát észleli, ekkortól pedig teljesen kialakult hallással rendelkezik.

A környezet hangjai már az anyaméhben is fejlesztő hatásokat gyakorolnak a magzatra: az újszülött kvázi felismeri a hangokat, pl. a mamájáét, vagy egy sokszor hallott zeneművet. A magzat, ill. az újszülött első zenei élményei közé tartozik az édesanya hangja, éneke.


-------


Tehát összefoglalva, és a kérdésre válaszolva: Az elmúlt évtizedek tudományos kutatásai és kísérletei bizonyítják, hogy nem mindegy, milyen zenét hallgat az ember; mivel minden zene hatást fejt ki az egész emberre, akár tud erről valaki, akár nem.


Üdv. :)

2012. szept. 12. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!