Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha tényleg a szombat a vallásb...

Ha tényleg a szombat a vallásban a pihenőnap, akkor miért vasárnap van a "fő" a déli istentisztelet?

Figyelt kérdés

Református vallású vagyok,de nem nagyon gyakorlom a vallást. Kiváncsi voltam mit ir az egyes napokról a wikipédia s ezt találtam a szombatról: "A Biblia szerint a szombat a hét hetedik napja, amely a megnyugvásról szól. Isten ezen a napon pihent meg, és hagyta abba teremtői munkáját, így ez az alkalom minden embert a megpihenésre kell, hogy ösztönözzön." Eddigi tudomásom szerint vasárnap a pihenőnap. Mig vasárnapra a következőt irja: A vasárnap a hét – a napjainkban általános, Európa keresztény részein szokásos felosztás szerinti – hetedik, záró napja.


A Bibliában az Ószövetség szerint a hét első napja: a teremtés hetének kezdőnapja.


Mondjuk ahova szktunk menni templomba Bp-en ott több istentiszteletet tartanak szombaton is,szóval logikus,de miért az maradt meg az emberekben hogy ha misére mész akkor vasárnap kell menni?(Dédim prezsbiter volt,ő is mindig mondogatta hogy vasárnap délben megy a templomba.


2012. okt. 26. 17:22
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Itt egész részletesen ki van fejtve, igaz angolul:


[link]

2012. okt. 26. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 kalahari99 válasza:
A wikipédia nem mindig mond igazat.
2012. okt. 26. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Amikor 57 db hivatkozott forrást feltüntet, akkor eléggé megbízhatónak mondható.


Az általam hivatkozó cikk szerintem elfogulatlan, és mindenféle szempontot bemutat, az adventistákét ugyanúgy, mint a katolikusokét.

2012. okt. 26. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Mert a vasárnap nem csak pihenőnap, hanem az Isten tiszteletének is a napja, Te! :)
2012. okt. 26. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

a Bibliában a vasárnapünneplésről nincs említés, a legtöbb vallás ezt hagyományból tartja meg.

a változtatás fokoztatosan történt az első századok során, az oka a zsidóktól való elkülönülés, és a kereszténység könyebb elfogadtatása a vasárnapünneplő pogányokkal

2012. okt. 26. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
70%

Szia!


A Biblia szerint Isten a világunkat 6 nap alatt teremtette és a hetedik nap megpihent. Ez a nap a szombat. Értelemszerűen a vasárnap a hét első napja.


A kereszténység azon része, akik a vasárnapot ünneplik, Krisztus feltámadására hivatkozva teszik ezt. Azonban a Biblia nem tanítja, hogy vasárnap kellene ünnepelni, a próféciákban is az szerepel, hogy az Isten népe szombaton ünnepel (lásd pl. Mt. 24:20)


Maga a tízparancsolat is megerősíti a szombat megünneplését a Teremtésre hivatkozva, mintegy annak emlékünnepét. Az egyház a 4. századtól tette át a szombat napját vasárnapra, a pogány tömegek beáramlásával, ill. Nagy Konstantín megtérésével, aki napünneplő volt, a vasárnap ugyanis a Nap napja (sunday, sonntag).


Üdv. Péter

2012. okt. 26. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
21%

5-ös, hogy ez mekkora baromság volt...

Mi keresztyének a vasárnapot, Krisztus feltámadásának napját ünnepeljük, ennek semmi köze a pogányokhoz, akik nem ünnepeltek semmit vasárnap. A zsidók szombatját nem ünnepeljük, hiszen az Apostolok cselekedeteiben, az apostoli gyűlés határozata iránymutatást ad, milyen törvényeket kell megtartani a nem zsidó keresztényeknek, ezek között nem szerepel a szombat megtartása.

2012. okt. 26. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
80%

Sziasztok!


A hivatkozott apostoli gyűlés határozata után ott találjuk az alábbi kis megjegyzést: "Mert Mózesnek régi nemzedékek óta városonként megvannak a hirdetői, mivelhogy a zsinagógákban minden szombaton olvassák." - vagyis a pogányok eljártak ezekre a felolvasásokra. Bocsi.


Üdv. Péter

2012. okt. 26. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
11%
Kedves Péter, amit mondasz, az csak belemagyarázás, nagyon egyértelmű abban a szöveg, mit kell megtartani, és mit nem. Másrészt nincs olyan, hogy napünneplő. A Mithras-kultusz és a hozzá kapcsolódó Sol Invictus (Legyőzhetetlen Nap) kultusza, csak egy volt a Római Birodalom számtalan kultusza közül, tehát a pogányok beáramlása, ahogy te nevezed nem befolyásolja, hogy milyen napot ünnepeljenek a keresztyének. Konstantin valóban a kultusz követője volt, és ő teszi a vasárnapot ünneppé ez igaz, de az ókeresztény hagyományban igenis jelen van a vasárnap (Krisztus feltámadásának napja) ünneplésének szokása, ha nem is volt általános.
2012. okt. 26. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
78%

Rómaiakhoz 14:5-12

Hungarian Károli (KAR)

5 Emez az egyik napot különbnek tartja a másiknál: amaz pedig minden napot [egyformának] tart. Ki-ki a maga értelme felõl legyen meggyõzõdve.


6 A ki ügyel a napra, az Úrért ügyel: és a ki nem ügyel a napra, az Úrért nem ügyel. A ki eszik, az Úrért eszik, mert hálákat ád az Istennek: és a ki nem eszik, az Úrért nem eszik, és hálákat ád az Istennek.


7 Mert közülünk senki sem él önmagának, és senki sem hal önmagának:


8 Mert ha élünk, az Úrnak élünk; ha meghalunk, az Úrnak halunk meg. Azért akár éljünk, akár haljunk, az Úréi vagyunk.


9 Mert azért halt meg és támadott fel és elevenedett meg Krisztus, hogy mind holtakon mind élõkön uralkodjék.


10 Te pedig miért kárhoztatod a te atyádfiát? avagy te is miért veted meg a te atyádfiát? Hiszen mindnyájan oda állunk majd a Krisztus ítélõszéke elé.


11 Mert meg van írva: Élek én, mond az Úr, mert nékem hajol meg minden térd, és minden nyelv Istent magasztalja.


12 Azért hát mindenikünk maga ad számot magáról az Istennek.

Vagyis nem az a lenyeg,hogy ki melyik napot tartja meg,Isten nem azt nezi,ha valaki a Szombatot tartja meg aldja meg erte az Ur,ha valaki a Vasarnapot azt szinten,mindenki gyozodjon meg sajat maga.

2012. okt. 26. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!