Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelentenek a templomok...

Mit jelentenek a templomok tetején lévő szimbólumok?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy a kereszt, a katolikus, a kakas a református, a Luther-rózsa az evangélikus jelkép. De láttam már kettős és hármas keresztet is, meg egyebeket, amelyek most nem jutnak eszembe.

2012. nov. 20. 08:55
 1/8 klopusz ***** válasza:
76%
Bocs, de a református templomok tetején nem kakas van, hanem általában "tüskés gömb", ami a napot jelképezi.
2012. nov. 20. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

Több olyan református templom is van, aminek kakas van a tetején (pl. Miskolc, Szeged). A kakas egyrészt Péterre emlékeztet, másrészt a reggeli fény szimbólumaként Krisztus feltámadására. A tüskés gömb pedig nem Nap, hanem csillag, ami szintén a hajnal, a világosság szimbóluma, illetve a betlehemi csillagot szimbolizálja.


A r.katolikus és ortodox templomokon általában kereszt van, nincs küloönösebb jelentése annak, hogy a kereszt melyik fajtája (latin-kettős vagy hármas kereszt), a református és evangélikus templomokon általában csillag (messziről megkülönbözeteti őket a katolikus templomtól), vagy szélvitorlának nevezett zászló, az unitáriusokén általában csak gomb.

2012. nov. 20. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
2012. nov. 20. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
60%
A római katolikus templomokon síma kereszt van. A görögkatolikusokén van kettős kereszt.
2012. nov. 20. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Andizsuzsi ***** válasza:
Utolsó! Ezt így nem lehet kategorizálni, több r. katolikus templom tetején is kettős kereszt van. Csak néhány példa: Hollókő, Tab, Bélapátfalva, Nagycenk, Pusztamonostor, de pl. a csíksomlyói oltár tetején is.
2012. nov. 20. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


A katolikus és evangélikus templomok tetején egyaránt kereszt van, ezek a Krisztus keresztjére utalnak. A református templomok tetején általában csillag van, ez a betlehemi csillagra történő utalás, ritkábban a kakas ami elsősorban Péter árulására, de az ébredésre a megtérésre is utal.


Üdv. Péter

2012. nov. 20. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Ezek szerint nem csak én vagyok időnként erdőben a csúcsdíszeket illetően, ugyanis azok nem okvetlen felekezet-specifikusak. Legjobb gyűjteményt itt találtam ez ügyben, de biztosan nem fogom tudni megjegyezni ezt a sokszínűséget:Magyar Katolikus Lexikon > T > toronycsúcsdísz.

Még egyszer köszi!

2012. nov. 20. 12:44
 8/8 mustafa33 ***** válasza:
76%
Katolikus - kereszt, református - csillag, evangélikus - kereszt, görögkatolikus - általában kettős kereszt, de lehet latin kereszt is vagy hármas keresz is, pravoszláv vagy görögkeleti- kettős kereszt vagy hármas kereszt de leggyakrabban ferde alsó gerendás hármas kereszt.
2012. nov. 22. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!