Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit tanít a buddhizmus/szamurá...

Mit tanít a buddhizmus/szamuráj erkölcs arról, ha valaki provokálni akarja az erőszakot, fizikai "támadás" nélkül?

Figyelt kérdés

Másokkal tiszteletlenül viselkedik, de fizikailag még nem kezdeményez harcot, nem lefog, csak pl elállja az utam, és pl kérésemre nem reagál, sőt sérteget is engem, hogy én "kezdeményezzem" az erőszakot, és ő "csak védekezzen". Ráadásul nem csak velem teszi ezt, hanem akár nála vagy nálam gyengébb emberekkel is.


Mi ilyenkor a helyes teendő/reakció?

Ez kimeríti mások szabadságának korlátozását a törvény szerint, és feljogosít arra, hogy erőszakkal kényszerítsem az illetőt viselkedésének/helyének megváltoztatására?



2013. márc. 30. 07:26
1 2
 1/11 Sághegyi Csaba ***** válasza:
A szamurájuk nem a sintoizmushoz köthetők? Az Japán vallása...
2013. márc. 30. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

A szamuráj erkölcs nagy része a buddhizmuson alapszik, a sintoizmus csupán kamik-ősök tisztelete, gyakorlatilag semmi más nincs a mai sintoizmusban ami önmagában az övé.


De örülnék, ha olyanok is írnának, akik nálam jártasabbak ebben.

2013. márc. 30. 10:38
 3/11 anonim ***** válasza:

Nem találtam meg az egész könyvet a neten, de részleteket igen: [link]


Talán választ adnak ezek az idézetek a Hagakue c. könyvből:


"Hajlamosak vagyunk arra, hogy csekély bölcsességünkre támaszkodva, minden erőnket összeszedve ítélkezzünk, és bármilyen helyzettel megbirkózzunk. Ez gonosz, önközpontú gondolatokat állít a sors útjába, és bűnné válik.

Kívülálló szemével nézve, ez a fajta bölcsességünk hitvány, gyenge, szűklátókörű, mi több, túl tompa ahhoz, hogy szabadon cselekedjünk. Ha nem jut eszünkbe valami igazán fontos gondolat, jobb, ha egy bölcs emberrel tanácskozunk. A bölcs, akinek nem a saját ügye az eset, önzetlen és őszinte ítéletet hozhat, amely mindenképpen elfogadható. Az ilyen ítélet szilárd és meggyőző hatással van másokra; olyan hatalmas fához hasonlatos, amely számtalan erős gyökérrel kapaszkodik a talajba. Míg az olyan ítélet, amelyet az ember korlátozott bölcsessége hozott, a csupasz mező végtelen ürességében magányosan álló fához hasonlítható."


"Nehéz igazságosnak lenni az igazságtalanság iránt érzett ellenszenvünkből fakadóan. Ha a hitünk szerinti igazságosságra törekszünk, az gyakrabban vezet komoly tévedéshez, mint sem. Ennek az az oka, hogy az Igazság messze az igazságosság mögött rejlik, amit nehéz megtalálni, hacsak nem vagyunk a legnagyobb bölcsességgel megáldva.

Ha viszont az ember saját maga nem is találja az Igazságot, még mindig nyitva áll egy út: másokkal tanácskozhat. Még az is helyesen elemezheti a másik eseteit, aki sohasem remélheti, hogy eléri az Igazságot. Úgy van ez, mint a go-játéknál: "A nézők többet látnak, mint a játékosok." Ahogy a közmondás tartja, "Aki mindent egyedül talál ki, annak biztos, hogy nincs igaza." Ezt úgy kerülhetjük el a legjobban, ha másokkal is tanácskozunk. Ha úgy tanulunk, hogy olvasunk, vagy meghallgatunk másokat, akkor az éppen azt jelenti, hogy a bölcs öregek tanításait követjük."


"Kaion, buddhista szerzetes szerint az ember, ha valamit tanul, egyre büszkébbé válik, mert azt gondolja, megismerte saját korlátait, és gyenge pontjait. De nehéz dolog az embernek igazán megismernie saját korlátait és gyenge pontjait."


"Az erényes ember szíve már megnyugodott, és nem kapkod ide-oda. Akinek viszont nincs sok érdeme, az nem él békességben a világgal, mindenütt bajt kever, és mindenkivel vitába száll."


"Tekinthetünk a világra úgy, mint egy álomra. Mikor rémálmot látsz, felébredsz és megnyugszol, hogy csak álom volt. Azt mondják, a világ, amelyben élünk, cseppet sem különbözik ettől."


(Ebből a könyvből vannak az idézetek a Szellemkutya c. filmben: [link]

2013. márc. 31. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Hagakure a könyv címe, bocs az elírásért!
2013. márc. 31. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de nem adtak, választ, majd egyszer elolvasom. Talán pontosan direkt nyitva is hagyja a kérdést, magyarul nekem kell a korlátolt ítélőképességemmel eldöntenem, hogy az igazságtalanságot hogyan kezelem.
2013. márc. 31. 21:11
 6/11 feketepeter ***** válasza:

A buddhizmus az erőszakmentességet tanítja. Ez azt jelenti, hogy azt, aki megértette Buddha tanítását, nem lehet erőszakra provokálni. A sértegetést nem veszi fel.


A törvény alatt mit értesz?

2013. márc. 31. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Nem csak sértegetésről van szó, hanem fizikai akadályozásban és nem csak téged, hanem másokat is. És mondjuk te, vagy mások is sietnének, de senki sem alkalmaz erőszakot. Ha pl egész nap ott áll, akkor a buddhizmus szerint nekem meg kell várnom, amíg elmegy onnan, akkor is, ha pl ez emberek sérelmébe, életébe kerül?
2013. ápr. 1. 17:47
 8/11 A kérdező kommentje:

Törvény alatt az aktuális magyar törvényt.

De akkor felvázolok egy helyzetet. Pl bent vagy egy épületben, és ennek az épületnek 1 ajtaja van. Az épületben van még 10 ember. Mondjuk legyen ez egy étterem. De valaki nem enged ki az ajtón. Nem ér hozzád, nem szól hozzád, csak ott áll, fizikailag blokkol. Mit csinálsz, mint buddhista, ha a kérésedre nem mozdul?

Hiszen nem tudsz mást tenni, mint várni akár órákig, esetleg ezzel közben nem csak téged, hanem a kifelé igyekvőket is és a befelé igyekvőket is gátolja.

VAGY

Erőszakot alkalmazni, és akkor te leszel a "támadó".

2013. ápr. 1. 17:52
 9/11 feketepeter ***** válasza:
Nem kell erőszakot alkalmazni, de mégis félreállíthatod. Például, ha úgy szemléled a dolgot, hogy rávezeted a helyes magatartásra, és az indíttatásod valóban ez, akkor ez lehetővé teszi, hogy erőszak nélkül félretolhasd. Hogy mások mit gondolnak, az itt nem számít.
2013. ápr. 1. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
De a félretolás nem erőszak? Valaki akarata ellenére erőt alkalmazol rajta. Akkor mondhatja hogy ne lökdöss.
2013. ápr. 2. 08:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!