Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Melyik a legnagyobb szekta a...

Melyik a legnagyobb szekta a világon?

Figyelt kérdés
Ugye nem leszek kirekesztő senkivel szemben, ha csak annyit kérek: kultúrált beszélgetést szeretnék, köszike!
2008. júl. 26. 01:15
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
79%

Mi a definíciója a szektának szerinted? Valamikor a kezdetekkor a kereszténység egy zsidó szekta volt, aztán kinőtte magát önálló vallássá.


Nem is olyan régen például a baptistákat egyértelműen a szekták közé sorolták Magyarországon, ma már kicsit jobb a presztízsünk, és ezért a legtöbben "kisegyháznak" tartanak, de ez sokak szemében még mindig = szekta.


Mitől lesz valami szekta szerinted? Kulturális v. teológiai v. létszámbeli v. szociológiai okokból?


Az a baj, hogy ez a fogalom kevéssé meghatározott és mindenki mást ért alatta. Addig nem is igazán lehet a kérdésedre válaszolni, ameddig nem mondod meg, hogy számodra mit jelent ez a szó.

2008. júl. 26. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

"A szekta a latin sequi szóból származtatható, jelentése: követni. A szekta fogalom mai használata viszonylag pontatlan és kevéssé szelektáló. Egyik jelentése: az uralkodó egyháztól elszakadt, többnyire nem bevett vallási csoportok, a másik jelentés szerint: szorosan összetartó, azonos nézetű, a külvilágtól elkülönülő csoport; zárt csoportosulás valamely közösségen belül. A szó mind a köznyelvben, mind a publicisztikában pejoratív tartalmú. Eredeti értelmében azonban – és vallásszociológiai használatában is – értékmentes: egy sajátos vallásos közösségi forma megjelölésére használják. A vallásszociológia megkülönbözteti a szektákat az új vallási mozgalmaktól, valamint a (destruktív) kultuszoktól."


Én a szabadkőművesekre tippelnék. :)

2008. júl. 26. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
81%
A legnagyobb szekta? Szerintem a katolicizmus, hiszen alapból egy zsidó szektaként alakult, mára pedig kb. 1 milliárd 200 millió hívővel "büszkélkedhet". Valószínűleg most sokan le fognak pontozni, de nekem tényleg ez a véleményem.
2008. júl. 26. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Én a hétköznapi felfogást emelném ki, további körítés, vádak nélkül.


Mert szekták alatt olyan vallásos csoportosulásokat értenek általában az emberek, amelyeknek radikális nézetei és gyakorlatai ellentétesek a napjainkban normálisnak elfogadott társadalmi felfogásmóddal. E szekták közül sok tulajdonképpen elszigetelt közösséget alkot. Néhány csoportban feltétlen és kizárólagos odaadást tanúsítanak az önmagát vezetőjüknek kikiáltó személy iránt. Ezek a vezetők gyakran azzal dicsekednek, hogy kiválasztásuk isteni módon történt, sőt hogy ők maguk isteni természettel rendelkeznek.


Ma ez az elterjedt vélemény.


Ja persze, ha abból indulunk ki, hogy az első századi keresztények az akkori közfelfogás számára pont olyan szélsőséges, destruktív, veszélyes szekta volt, mint ma a legveszélyesebbnek tartott egynémely csoport, akkor a "közfelfogást" erősen vizsgálat alá kéne vonni.


Ezért kérem, hogy mindenki óvatosan kezelje a jellemzőket, melyek a "közfefogást" tükrözik csupán.

Na ilyen jellemzők alapján, nem feltétlenül a "közfelfogást" alapul véve (tehát nem csak a kis létszámú csoportokat beleszámítva) tenném fel a kérdésemet.


A célom, hogy tisztább, reálisabb képet kapjunk a vallásszervezetekről.


Előre is köszönöm.

2008. júl. 26. 11:20
 5/17 A kérdező kommentje:
Én is a katolicizmusra tippelnék, de nem azért, mert egy zsidó szekta volt, és abból nőtte ki magát!
2008. júl. 26. 11:31
 6/17 anonim ***** válasza:
87%

Ez olyasféle kérdés, hogy melyik a legnagyobb törpe, vagy a legnagyobb kisbolygó?

Az, ahol a határt meghúzzuk. A mai nagy világvallások NEM szekták. Valaha mind az volt - de ma már nem.

2008. júl. 26. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Ez a kérdés azoknak szól, akik "leszektázzák", sokszor minden válogatás nélkül a kisegyházakat, és szinte csak a "katolikus anyaszentegyház" létezik számukra.


A Római Katolikus Egyház számlál (papíron!!!) tán még ma is a legtöbb tagot.

De nem abból a "zsidó szektából" alakult ki, amelyiknek Jézus volt az alapítója.

Valamelyik kérdezőnél olvastam, hogy az első keresztények nem volt szekta, mert Jézus alapította. Jézus pedig nem egy emberi reformer, vagy szektafőnök volt, mint pl. Kálvin, vagy a mai karizmatikusok.


A másik: a pápaság és az egyház intézménye és államvallássá válása csak jóval később alakult ki.

Akkor, mikor már jelentős mértékben eltért Kisztus és az apostolok által leírt fontos alapelvektől.

És az utóbbi félmondat cáfol minden olyan elfogult történészi álítást, mely szerint Péter lett volna az első pápa.

2008. júl. 26. 15:39
 8/17 anonim ***** válasza:
21%
A katolikus.
2008. júl. 27. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
92%

A szektára vonatkozó meghatározásod több pontban sem igaz a katolikus egyházra. Így ellentmondásba keveredsz önmagaddal. :)

Mivel a katolikus egyház ma már a "történelmi egyház"ak egyike, nem nevezheted szektának. Ha egy ma induló szekta 2000 év alatt kinövi magat az egyik legnagyobb vallási csoportosulássá, elfogadják, mérték lesz és nem szembenállás. Akkor majd már nem lehet szektának nevezni. Szvsz.

2008. júl. 27. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm az észrevételt, de nem akarom ismételni magamat.

Néhány kommentel feljebb próbáltam a mai, erősen leszűkített (talán nem is véletlen!) "közfelfogást"

kissé (szerintem) igazságosabb módon kiterjeszteni, hogy így mindenki indulhasson a "dicső" legnagyobb szekta címért.

Mert még kirekesztve érezték volna magukat és én nem akarok megbántani senkit.

2008. júl. 27. 12:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!