Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A judaizmus szerint ez véletle...

Megfelelő kérdése:

A judaizmus szerint ez véletlen hasonlatosság?

Figyelt kérdés
A zsidók ugye Sémtől származnak. A Sém ugye azt jelenti, hogy név? Véletlen egybeesés lenne, hogy Isten kiválasztott népe éppen egy Sém nevű embertől származik és Istent is általában így hívják, hogy Hasem?

2014. máj. 29. 12:41
 1/6 anonim ***** válasza:

:D A Hasem elég új keletű a zsidóság történetében, jóval a bibliai kor után kezdték használni a JHVH helyett az Adonáj kifejezést, majd mikor az Adonáj is "szentté" vált, kezdték el használni a hassém kifejezést Istenre.

Amúgy véletlen, Sém esetében "hírnevest" jelent tulajdonképpen.

2014. máj. 29. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
18%

1) mivel a "sémi" elnevezést a judaista "sém" szóból alkották, hát egyáltalán nem meglepő a kitalált Sém ősatya.


2) Herr Gottot sehol nem nevezik Hasemnek. A judaisták szeretik Adonájnak hívni, biztos vmi héber/armi kiejtés alapján, de amúgy a használt nevei: Úr, Uraknak Ura, Isten, Istenek Istene, Yahve/Jehova, Vagyok/Enki, Enlil, Elohim, Féltékenység.


3) "Isten" nem létezik, és a judaisták nem nép. Főleg semmi kiválasztott nincs bennük. a kérdésed egyértelműen provokáció.

2014. máj. 29. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nem akarlak megbántani, 2-es válaszoló, de kissé primitív vagy és akkor még enyhén fogalmaztam.


Amúgy a kérdés kifejezetten zsidókhoz szól.

2014. máj. 29. 13:14
 4/6 anonim ***** válasza:
21%
Az alapelv az egyszerűség - Hannibal Lecter
2014. máj. 29. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

# 2/4 ma 13:00 nagyjából jó.


Annyi korrekcióval, hogy a négybetûs I-tennév, JHVH, az un tetragrammaton kimondása már nem sokkal a kivonulás után tilos lett ( tehát kb 3500 éve ), attól kezdve helyettesítették. Csak a Fõpap mondhatta amíg állt a Szentély ( Elsõ, majd Második ), õ is csak az Engesztelõ napon. Ezért nem tudjuk, hogyan is ejtették ki, mert miközben a fõpap mondta ( ima közben ), mindenki más is imádkozott, így nem lehetett érteni.


Magyarul Örökevalót mondunk, vagy egyszerüen I-ten és általában hozzá tesszük: boruch HaSém, vagyis "áldott a Neve".


A tiltás:


"civódtak a táborban az izraelita nõ fia és egy izraelita ember. És az izraelita nõ fia kiejtette a Nevet és átkozta; és akkor elvitték õt Mózeshez. És anyjának neve Selómith, Dibri leánya, Dán törzsébõl, és õrizet alá vették õt, hogy döntést nyerjenek az Örökkévaló igéje szerint. És szólt az Örökkévaló Mózeshez, mondván: Vezesd ki az átkozót a táboron kívülre és mindazok, akik hallották, tegyék rá kezüket a fejére és kövezze õt meg az egész község. És szólj Izráel fiaihoz, mondván: Mindenki, aki átkozza Istenét, viselje vétkét; aki pedig kiejti az Örökkévaló nevét, ölessék meg, kövezze meg õt az egész község; a jövevény, valamint az idevaló, ha kiejti a nevét, ölessék meg." ( 3Móz 24,10 - 15 )


Persze, ma nem ölik meg, nem ítélik haálra, ugyanis a Szentély pusztulása óta vallási bíróság nem hoz halálos ítéletet, egyszerûen nem létezik. De azért ma sem szabad kiejteni.


A jehovások ennek ellenére nem bûnöznek, mert - mint írtam - nem tudjuk, hogyan ejtették, amíg szabad volt, annyit azonban egész biztosan tudunk, hogy jehovának NEM. Ugyanis a tetragrammaton alá írt pontozás, ami a magánhangzókat jelöli, nem annak a magánhangzóit, hisz azt úgysem szabad kiejteni, hanem az Adonáj magánhangzóit jelöli. Ugyanez a pontozás, ha Elajhimnak ( I-ten ) mondjuk. Jehova csak azok fantáziájában létezik, akik ezt nem tudják/ták. Sajnos, Károlival is ez történt, még a 19. századi modernizált változatban is van, a maiban már nincs.

2014. máj. 29. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Todá rábá, Törögg Zultán! :-)
2014. máj. 30. 20:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!