Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jézus hogy értette ezeket?

Jézus hogy értette ezeket?

Figyelt kérdés
Jézus a mennybemenetele előtt,többször is tett olyan utalásokat,hogy a visszajövetele még azokban az időkben fog megtörténni. Olyanokat mondott a tanítványoknak,hogy be sem járják Izrael városait,mire az Embernek Fia eljövend, hogy el sem múlik ez a nemzetség és hogy lesznek az ott állók közül(szintén a tanítványai)akik látni fogják a visszatértét. Többször is említi,hogy ne foglalkozzanak sokat a jövővel,ezzel is arra utal,hogy hamarosan visszatér. Akkor most hogy is van ez? Nem akarok senkit megsérteni,csak én magam nem igazán tudom ezeket hova tenni...

2015. nov. 7. 13:09
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Normális válaszokat kérek,nem azt,hogy az ateisták és hívők egymás nyakának essenek a poszt alatt!
2015. nov. 7. 13:12
 2/15 Clark Kent.. ***** válasza:

Többféle értelmezés is létezik.


Ami a szöveg és a történelmi háttér alapján a legvalószínűbb, hogy szó szerint értette ezeket. Az Ószövetségben "az Úr eljövetele" soha nem egy valóságos eljövetel, hanem egészen mást jelentést hordoz. Több esetben is az ítélethirdetéssel van összefüggésben.


A másik értelmezés - miszerint Jézus lelki értelemben beszélt - és ezeket nem szó szerint arra a korra kell értelmezni, hanem valamikor a messzi-messzi jövőre, amikor az eljövetele egy valóságos visszajövetel lesz.


Ha a "Sola Scriptura" elvből indulunk ki, akkor ez utóbbi elmélet összeomlik. Ha megnézed ugyanis a görög szöveget, ott még világosabb, hogy Jézus amikor elmondta azokat a szavakat nem valami távoli jövőre gondolt, hanem a saját nemzedékére.

2015. nov. 7. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 pelgrim ***** válasza:

Jézus Isteni kilétére ébredve a Krisztust hozta kifejezésre, aki minden emberben jelen van, aki minden ember isteni kiléte.


Jézus szerintem tehát úgy értette, hogy nem személyesen (a személyiség a halála alkalmával megszűnik létezni) Ő fog visszatérni, hanem lesznek tanítványai közt többen akik úgy mint Ő, isteni kilétükre ébrednek, akkor „látni” fogják Őt, mert a Krisztus minden emberben azonos.


Azóta is mindenki, aki isteni kilétére ébred, Őt „látja”, a Krisztust.

2015. nov. 7. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Akkor ezt most nem szó szerint kell érteni? Az a baj,hogy én már nem értem mi a jelképes és mi nem...
2015. nov. 7. 14:08
 5/15 Clark Kent.. ***** válasza:

@Kérdező


Az idézett szövegek nem támasztják alá azt az elterjedt nézetet, miszerint Jézus valóságosan, fizikai értelembe visszatérne a jövőben. Abból az jön le, hogy Jézus eljövetele már megtörtént lelki értelemben, ezt világosan leírják a preterista kommentárok, hogy a végidei jövendölések Kr.u. 70-et bezárólag beteljesedtek.


Jézus ettől még természetesen visszajöhet (Jn 14,1-3), de ennek semmi köze nincs a végidei szövegekhez, mert az már a múlt. Ezt megerősítik az általad idézett szövegek is.

2015. nov. 7. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

A prédikálásnak elsőrendű fontossága van. Ezért Jézus kiemeli az óvatosság szükségességét annak érdekében, hogy szabadon végezhessék munkájukat. „Amikor egy városban üldöznek titeket, meneküljetek egy másikba — mondja —; mert bizony mondom nektek, semmiképpen nem járjátok körbe Izrael városait, amíg eljön az Emberfia.”

Igaz ugyan, hogy ezt az utasítást, figyelmeztetést és buzdítást Jézus a 12 apostolának adta, de azokra is gondolt, akik az ő halála és feltámadása után vesznek majd részt az egész földre kiterjedő prédikálásban. Ez abból is kitűnik, hogy — szavai szerint — tanítványai „gyűlöletesek lesznek minden nép előtt”, vagyis nemcsak az izraeliták előtt, akikhez az apostolok elküldettek prédikálni. Továbbá az apostolokat nyilvánvalóan még nem hurcolták a helytartók és királyok elé, amikor Jézus először küldte őket rövid prédikáló körútjukra. Azonkívül a hívőket akkor nem adták halálra családtagjaik.

Így amikor azt mondja, hogy tanítványai nem fejezik be prédikáló körútjukat, „amíg el nem jön az Emberfia”, Jézus prófétai kijelentést tesz nekünk, hogy tanítványai nem fejezik be az egész lakott föld kerekségének szóló prédikálást, míg el nem jön Armageddonkor a megdicsőített Király, Jézus Krisztus, mint Jehova ítéletvégrehajtója.

2015. nov. 7. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

# Clark Kent


Attól tartok te csak összezavarod a kérdezőt.


A preterista elmélet a XVII. században született meg, úgyhogy azt teljesen kizárhatjuk, hogy akár maga Jézus, akár a szavait lejegyző evangelisták preterista módon értelmezték volna az Újszövetség irásait. :)


(Meg nem is egészen úgy van, ahogy itt előadtad, mert a preterizmus csak a Jelenésekre vonatkozik, az Evangéliumokra nem, meg nem is lelki síkon, de ebbe teljesen fölösleges most belemenni.)


# Kérdezőnek:


Jézus azt mondta nagyon határozottan, hogy nem tudhatjuk mikor jön el újra. Éppen ezért kell rá mindig készen állni. De ez nem azt jelenti, hogy valóban eljön még a mi időnkben.


"Bizony mondom nektek: el nem múlik ez a nemzedék, amíg mindez meg nem történik. Ég és föld elmúlik, de az én igéim el nem múlnak. Ámde azt a napot és azt az órát senki sem ismeri, a mennybéli angyalok sem, sőt még a Fiú sem, csak az Atya. Vigyázzatok, virrasszatok, mert nem tudjátok, mikor jön el ez az idő." (Mk 13,30-33)


A napnál világosabban fogalmaz Jézus. A "nem múlik el ez a nemzedék" szokott sokakat megtéveszteni.


A görög γενεά jelent nemzedéket, generációt, de nemzetséget, rokonságot, népet is. (Mint ahogy a magyar "nemzedék"-nek is volt régen ilyen jelentése is.) Itt nemzetségnek, népnek kellet értelmezni, mert az Új Szövetség népére (az egyházra) gondol Jézus.


Jézus itt nem mást mond, mint hogy az egyház fennmarad a második eljöveteléig, amit nem tudhatunk mikor lesz.

2015. nov. 7. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Roland G. ***** válasza:

Szia!


A Máté 24-ben leírtakat nem lehet jelképesen értelmezni.

1.Beszél a Templom pusztulásáról,ami szó szerint,fizikai értelemben elpusztult 70-ben.

2.Háborúk,földrengések stb .Szintén szó szerint megtörtént és napjainkban is egyre több ilyen van.

3.Hamis Messiásokról beszél,ami szintén megtörtént.A későbbi zsidó történelemben többszáz hamis Messiás lépett fel pl:Slómó Molhó,Jichák Lurja,Hajjim Vital,Sabbetáj Cvi.


Ha ezeket szó szerint beteljesedtek,akkor a többinek is így kell.

A kérdéses részek,amiket említettél:

1.El nem múlik ez a nemzetség,mondja Jézus.Előtte a fügefa virágzásáról beszél,ami Izrael jelképe a Bibliában.Emiatt sokan úgy értelmezik,hogy Izrael újbóli megalakulása és a zsidóság Szentföldre való visszatérésétől kezdve nem múlik el egy nemzetség a visszajöveteléig.

2.Az ott állók közül látni fogják a visszajövetelét.János aki jelen volt ennél a prófétai beszédnél,látta az Úr eljövetelét,hiszen a Jelenésekben meg mutatta neki Jézus.Valószínű,hogy több tanítványnak is volt hasonló bepillantása a jövőbe.


A Máté 24:40-41 sem teljesedett be,amiről Pál ír is leveleiben.Ezt hívják elragadtatásnak.(1.Thessz 4:13-18,1.Kor 15:51-52)


Amit fel szoktak hozni ellenpéldaképpen a látható eljövetellel kapcsolatban,az a Lukács 17:20.Itt azonban a görög paratérészisz szó szerepel,ami természettudományos,empirikus megfigyelést jelent,mint a csillagok,bolygók vizsgálatát.A görög szöveg nem zárja ki a szemmel látható eljövetelt,csupán annyit mond,hogy Isten országa nem megfigyelhető módon jön el,nem lehet természettudományos kutatás által megfigyelni,vizsgálni ahogy hirtelen belép a természetfölöttiből a természetes világba!


Jézus amikor jelképes dolgokkal illusztrál valamit,akkor mindig jelzi,hogy példázat stb.Jelen esetben erről szó sincs.Jézus tehát vagy egyenesen beszélt és akkor mindent szó szerint kell venni a Máté 24-ben,vagy pedig össze-vissza.Én az előbbire teszem a voksom,mert hiszek abban,hogy Jézus a Messiás.

2015. nov. 7. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

@


"Előtte a fügefa virágzásáról beszél,ami Izrael jelképe a Bibliában.Emiatt sokan úgy értelmezik,hogy Izrael újbóli megalakulása és a zsidóság Szentföldre való visszatérésétől kezdve nem múlik el egy nemzetség a visszajöveteléig."


Ezt nem sokan értelmezik így, hanem csak a ti a cionista gyülitekben.

Mutass egyetlen ókeresztény szerzőt, aki így értelmezte. Nem tudsz.

Egyébként pedig a füge nem is virágzik :)

2015. nov. 7. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Akkor nézzük:


Máté 24;34

Bizony mondom néktek, el nem múlik ez a nemzetség, mígnem mindezek meglesznek.


Az itt szereplő nemzettség szó töve a γένος (genosz), melynek jelentése fajta. Tehát nem generáció, hanem a héber nemzetről van szó.


Máté 10:23 Mikor pedig abban a városban üldöznek titeket, szaladjatok a másikba. Mert bizony mondom néktek: be sem járjátok Izrael városait, míg az embernek Fia eljövend.


Én nem tudom, hogy Izraelben hány város van, és a tanítványok hányat jártak be, de ezt szerintem senki nem tudja. Én úgy gondolom, hogy a tanítványok nem járták be az összes várost, tehát nem úgy értelmezem, hogy olyan gyorsan eljön Jézus, hogy nem lesz idő bejárni, hanem nem fogják bejárni, akármennyire is akarják. Előtte ezt olvasni:

„És gyűlöletesek lesztek, mindenki előtt az én nevemért; de a ki mindvégig megáll, az megtartatik.

Mikor pedig abban a városban üldöznek titeket, szaladjatok a másikba.”

Tehát előbb el fogják kapni őket, minthogy végig tudnák járni az összes várost. Én legalábbis így olvasom.


„Többször is említi,hogy ne foglalkozzanak sokat a jövővel,ezzel is arra utal,hogy hamarosan visszatér.”


Jó lenne, ha az ilyen kijelentéseket alátámasztanád idézettel, vagy hivatkozással, mert nem emlékszem olyan kijelentésre, hogy ne foglalkozzunk a jövővel. Idéznéd?

2015. nov. 7. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!