Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Görög katolikus egyházban...

A Görög katolikus egyházban is szokásos/elterjedt az áldozópapot pópának nevezni, mint az ortodox egyházban?

Figyelt kérdés

Egyébként ugye van még a parókus kifejezés is, ez pontosan mit takar? Mi a különbség a pap, pópa , plébános és parókus között?

Tudom, h tkp. több kérdés egyben, de nem akartam ennyi kérdést külön kiírni :)


2010. ápr. 16. 20:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

nem, a pópa csak a görögkeleti egyház papját jelöli, a román nyelvből vettük át- így elsősorban a román papokra mondták, majd elterjedt a többi görögkeleti pap megnevezésére is

a parókus ugyanaz, mint a plébános- vagyis a görögkeleti, görög-katolikus pap "hivatali" megnevezése.

2010. ápr. 16. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
a plébánia a "lakóhely" latin megfelelőjéből, a "parókia" a görög megfelelőből származó kifejezés
2010. ápr. 16. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
tehát a plébános/parókus olyan pap hivatali megnevezése, aki egy gyülekezet élén áll
2010. ápr. 16. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Értem, tehát akkor ha jól értelmezem, akkor a pópa kifejezés egyértelműen az ortodoxiára utal, tehát, h a görögKELETI egyház képviselője az illető?
2010. ápr. 16. 21:16
 5/14 A kérdező kommentje:

Egyébként azért merült föl bennem a kérdés, mert néhány, google által talált ilyen-olyan lexikonos magyarázat szerint a pópa:

[ 1 ] Pópa


(lat. papa), neve a görög egyház áldozó papjának.


És mint olyan a görög katolikus is egy görög, tehát avagy bizánci szertartású egyház.....meg már hallottam itt-ott, h görög katolikus papot is pópának mondtak, persze, lehet, h tévedésből.

2010. ápr. 16. 21:20
 6/14 anonim ***** válasza:

igen, a görögkeleti egyház papja


tudni kellene, milyen lexikon volt, vajon mire érti azt, hogy görög egyház?

de úgy gondolom, hogy ezt a görögkeleti egyházra érti, ahhoz hasonlóan, amikor a nyugati egyházat rómainaik nevezi, attól függetlenül, hogy a keleti szertartású katolikusokról bezsél esetleg

2010. ápr. 16. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Hát a kislexikon.hu, valamint a netlexikon.hu nevű oldalakon egyaránt ez a magyarázat szerepel.

Egyébként én azt hittem, h görög egyház kifejezés a görög katolikus egyházra is vonatkozik rítusa alapján, annak ellenére, h ugye a Római pápa fennhatósága alá tartozik, bár ez már tényleg egy külön kérdés....hú azt hiszem elég sok kérdésem van ezzel kapcsolatosan :)))

2010. ápr. 16. 21:45
 8/14 A kérdező kommentje:
Tehát akkor jól értelmezem, h a "római egyház" az a mindenkori római pápa fennhatósága alá tartozó egyházat jelöli a rítus jellegétől függetlenül, a "görög egyház" pedig a különböző pátriárkák fennhatósága alá tartozó görögkeleti(ortodox) egyházakat, akkor is ha az éppen latin rítusú.(ugyanis,hallottam róla, h vannak latin rítusú ortodoxok is, habár elég ritka dolog)
2010. ápr. 16. 21:49
 9/14 anonim ***** válasza:

így van

(valóban vannak latin rítusú ortodoxok, de tényleg nagyon kevesen)


ha valami még nem tiszta, írj és megpróbálok válaszolni

2010. ápr. 16. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi segítséget!Lenne még egy dolog, ami már tényleg nagyon eltér az eredeti témától, de ha nem gond nem írom ki külön kérdésként :)

Tehát az, h a következő keresztformának pontosan mi az elnevezése, ugyanis láttam már "görög" keresztnek, ill. "orosz" keresztnek is föltüntetve, valamint hogy mennyire elterjedt az egyes egyházakban.Sokszor az ortodoxia kapcsán láttam, de rengetegszer görög katolicizmus kapcsán is (templomokban, szertartásokon stb.)


[link]


Egyébként a nyugati (római kat. ill. protestáns egyházaknál egyáltalán nem használatos ez a szimbólum, ill. keresztforma?

2010. ápr. 16. 22:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!