Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan lehet egy eredendően...

Hogyan lehet egy eredendően megaláztatást és robotmunkát bebiztosító könyv ennyire köztünk ragadt évszázadok után is? Már évszázadokkal ezelőtt leforgácsolódott az, amiért kitalálták - a kizsákmányolás elleni fellázadás megelőzésére.

Figyelt kérdés

Természetesen a Bibbiáról van szó, minden katolikus, protestáns és ortodox vallás táptalajáról.


Bár határozott gondolataim vannak, és meggyőződéses ateista vagyok, ettől függetlenül nem söpröm félre azokat a hívő/vallásos embereket, akik képesek normális hangnemben, igazi érvekkel válaszolni. Kíváncsi vagyok, kiben milyen gondolatok motoszkálnak erről.


2010. máj. 16. 13:58
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
Gyorsan gépeltem, természetesen Biblia.
2010. máj. 16. 13:59
 2/16 anonim ***** válasza:
37%

Nem csak arról szól.

Legfontosabb gondolata például az, hogy úgy cselekedj másokkal, ahogy szeretnéd, hogy ők is cselekedjenek veled.


De vannak elavult részei is:

- pl. házasság előtti szex tilalma

2010. máj. 16. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
61%
És mindjárt kiderül, hogy a Kérdező soha az életében nem olvasta el a Bibliát. Ha pedig igen, akkor az igen felületes volt!
2010. máj. 16. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
45%
hogy lehet, hogy a 21. században van aki még mindig ezt a vulgármarxista dumát fújja?
2010. máj. 16. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

15:18-as, rosszindulaton kívül van bármi más amire ezt alapozod?

Az Újszövetséget végig, az Ószövetségből talán a könyvek felét olvastam.


Semmiről nem alkotok véleményt addig, amíg ne tudnám mit takar vagy miből áll. A te véleményedre is kíváncsi vagyok, de csak akkor ha az érvelés, és nem ostoba utálkozás.


Én a Bibliát egy eszköznek látom, a fent leírtak bebiztosításának eszközének.

2010. máj. 16. 16:03
 6/16 anonim ***** válasza:

nem a rosszindulatra alapozta, hanem a kérdésedben leirtakra

szerintem

2010. máj. 16. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
19%
"Kizsákmányolás" = Kommmunista szó.
2010. máj. 16. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Inkább ajánlom elolvasásra ezeket:


[link]

[link]

[link]

2010. máj. 16. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Üdv!


Nos, vannak feltevések, amelyek szerintem nem így van. A Biblia, bármennyire is meglepő, nem került be minden ember könyvespolcára, mert amíg nem létezett a könyvnyomtatás, addig még egy nála kisebb könyv értéke is felért egy kincses ládával, a Bibliáról nem is beszélve. Ők kezdetben nem is hallhatták az eredeti nyelvükön, mert a mise latinul volt a középkor elején és közepén. De a szó szoros értelmében a jobbágyok csak a misén keresztül hallhatták Isten szavát, de mondom a középkor végére tehető ez.


Amikor lefordították a Bibliát, sőt, megjelent a könyvnyomtatás is, akkor kezdett elterjedni Isten szava.

--------


A Biblia mindig is érdekes könyv volt, számomra is összefüggéstelen, néha össze-vissza beszélő iratgyűjteményt hittem róla. Amíg meg nem vettem az újféle Bibliát, amelyben nemcsak a könyvekben ápoltam hitem, hanem részletes útmutatót kaptam a Szent Írás egyes részleteiről. Fontos, hogy a Biblia könyvről könyvre kezd Jézus nézetéhez haladni.


A Pentateuchusban (Mózes 5 könyve) még Isten a pátriárkák és a zsidók mellett levő bosszúálló Isten-kép jelent meg. Amit aztán Isten emberei elátkoztak, az el is volt átkozva. Vagy amit megáldotta, az meg is lett áldva. A Teremtés Ábrahámról szóló történetében jöttek létre a szövetség, amikor Ábrahám kedves lett színe előtt, akkor azt mondta Ábrahámnak, hogy önmagára (!) esküszik, hogy az ígéretét be fogja tartani, és megsokasítja, népek urává teszi. Még szó sem esik a törvényekről. Aztán Mózes Istentől nyilvánosságra hozza a tízparancsolatot, ami szerint kell kiválasztott népének élni.


Itt csak a tettek és a véghez vitt cselekedetekről szólnak.


Érdemes megemlíteni Salamon Bölcsességek könyvét, amely már a hit egyes részeihez ad útmutatót. A bölcsességről ír, a bűn kerüléséről, miáltal Isten egy-egy kisebb misztériumába nyerünk betekintést, ám lényeges választ csak a későbbiekben kapunk, vagy már csak az utolsó napon. Érdekesség az akkori ateizmusról, vagy hellén filozófiáról is egy valóságos képet alkot, sőt kritizálja azt.


A másik Sirák könyve, amely már a barátságról, a bosszúvágy rossz létéről, az Isten nélküli tudás káros hatásaira mutat rá. Viszont még mindig azt mondja, hogy a rosszal ne barátkozzunk, mert az magunkat károsítja.

Kiváló Isten melletti etikáját az tanúsítja, hogy az hitélet jelentős elemeinek figyelembevételével teljen el népe napjai, az Istenfélelemről való gondolatait is érdemes elolvasni.


De ez a könyv is a görög filozófia dominanciája ellen protestál, és felhívja a figyelmet a zsidó Isteni tradíciók fontosságára.


Az utolsó láncszeme Isten üzenetéből Jézus, aki már felvilágosítja tanítványait a Biblia egyes igen furcsának, ellentmondásos szakaszainak az értelmét, de az összeset az Evangélium nem ír le.


Összegezve, a Biblia a hit alapja, és mindent leír, amire csak egy hívő embernek szüksége van.


Szívélyes üdvözlettel: Szpudaszotész

2010. máj. 16. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Talán számodra ez egy "megaláztatást és robotmunkát bebiztosító könyv", de a hívőknek egészen mást jelent. A hiten van a hangsúly. Ha van hited, közel érzed magadhoz az Urat, meglátod benne a követendő példákat, amik jobbá tehetik az életed.

Tudod, azt írtad, nem söpröd félre azokat a hívő/vallásos embereket, akik képesek normális hangnemben írni [most abba nem megyek bele, hogy a hívő és vallásos nem feltétlenül egy és ugyanaz]. Ennek ellenére te mégis olyan hangnemben írsz a Bibliáról, amilyenért a stílusodat elnézve te már harapnál.

2010. máj. 16. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!