Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Felétek mennyire jogos a vicc?

Prókátor kérdése:

Felétek mennyire jogos a vicc?

Figyelt kérdés

Van egy vicc.

A templomban nagyon elszaporodnak az egerek. Már semmit sem mernek elölhagyni, mert az egerek azonnal, mindent megrágnak. Összeül a plébános az egyháztanáccsal, hogy kisüssenek valamit, de egyetlen ötlet sincs, ami igazán jó lenne. Egyszercsak az egyik tanácstag a homlokára csap.

- Plébános úr! Meg van a megoldás! Bérmálja meg őket, utána már egyik sem fogja betenni a lábát sem!


Hallottam ezt a viccet már református lelkésztől is, persze presbiterekkel és konfirmálással. De a lényeg ugyan az: hol, mennyire jellemző, hogy a "felnőttéválás" után eltűnnek az emberek?

(hasznos lenne, ha felekezetet, és esetleg tájegységet is írnátok)

Köszönöm!



2017. okt. 9. 07:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk nem jellemző, mert aki nálunk aki keresztelkedik, az önként teszi. A gyülekezetünk nálunk növekszik és ezt egyáltalán nem azért írom, hogy felvágjak, mielőtt ezt olvasod ki belőle. Sőt, nálunk csak úgy mehet valaki keresztvízbe, ha előtte nyilvánosan hitvallást tesz.

Mióta én a gyülekezetem tagja vagyok (ez de rossz kifejezés, ha tudsz jobbat, akkor segíts), azóta egyszer fordult elő, hogy 14 év alatti keresztelkedett, bar előtte is történt, azóta már az felnőtt nő és jár rendszeresen.


Baptista

2017. okt. 9. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
100%

Magam hívő katolikus vagyok, rendszeresen - ha nem is okvetlenül minden vasárnap - járok templomba, évi 40 alkalommal biztosan.


Gyermekeim - bár a "maguk módján" hívőnek tartják magukat, a bérmálást követően gyakorlatilag egy-egy sátoros ünnep kivételével beszüntették a templomba járást.

Amikor ezt, mint szülő szóbahoztam egy papnak, azt mondta, ők maguk között a bérmálást az "Isten hozzád" szentségének nevezik; szóval elég általános jelenség.


Gyermekeim elmondása szerint a mise "hülyeség", elavult szertartás, taszító számukra.


Magam is úgy gondolom, hogy a modern kor valamilyen alaposan megreformált szertartást igényelne ahhoz, hogy a fiatalok számára vonzó maradjon. Ezzel az említett pap nem értett egyet, de ha majd kiürülnek a templomok, talán elgondolkodnak rajta. A probléma az, hogy ez nem a világegyház gondja, inkább csak a fejlett nyugati típusú társadalmaké.


Megjegyzendő, hogy szűkebb pátriámban, Zuglóban mintegy 110 ezer ember él. Ha az egyes templomokban hétvégén celebrált szentmiséket összeszámolom, akkor 20-25 körüli szám jön ki. A legnagyobb létszám a Bosnyák téri nagy templomban szokott összejönni, a "nagymisén" olykor 5-600 hívő is van. A többi templom befogadóképessége is kisebb, de belátható, ha mind a 25 misén 600 fő jelenne meg, az is csak 15 ezer fő lenne. A gyakorlatban becslésem szerint 5-6 ezer templomba járó katolikus él a kerületben. A statisztika szerint a lakosság legalább 40 %-a "gyakorló katolikus". Belátható, hogy ez legfeljebb akkor lehet igaz, ha azt tekintjük "gyakorlónak", aki évente egyszer elmegy a templomba. Miután hétvégén is vannak olyan misék, amikor a hívek "elvesznek" a templomban, itt egy ellentmondás van. A templomokkal elég nagy számban ellátott Zugló infrastruktúrája képtelen lenne kiszolgálni 10 ezer rendszeresen templomba járó hívet. Nem csak a templomok száma mérvadó, korlátozva van az is, hogy egy pap hány misét mutathat be egy nap.


Szóval ha hirtelen a magukat katolikusnak vallók elkezdenének mind templomba járni, a nagyvárosok infrastruktúrája összeomlana.

2017. okt. 9. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

😂😂😂


Hát igen, nálunk abszolút jogos. Nem értem, minek ezt erőltetni, minek kell ez, ha abszolút nem vallásos a család, sem a gyerek. Ennek személyes döntésnek kéne lennie. Azt vettem észre, hogy pont a nem vallásos családok szokták ezt erőltetni a felhajtás miatt, hogy akkor nem lehet majd templomi esküvő, meg ilyenek.

2017. okt. 9. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

#1 Bár a felnőttkeresztelő csoportok válaszát jelenleg nem tartom ide jogosnak, de ment a zöld kéz.

#2 Érdekes számolás, és valóban elgondolkoztató (pl nálunk kb 5.500 lakos, 2 ref és 1 kat templom, kb 100-140 fős befogadóképességű templom … ha minden megbérmált és bérmálásra készülő járna, nem férnének be)

Azért az érdekelne, hogy milyen változtatásokkal lehetne "vonzóbb" a mise a "fiataloknak"?

2017. okt. 9. 08:48
 5/12 anonim ***** válasza:
8%
Mi a baj a saját döntéssel? Komolyan kérdezem.
2017. okt. 9. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Kevésbé jellemző, mivel nálunk a plébánián a bérmálkozás után is van még hittan a fiataloknak, de ezt inkább közösségi alkalomnak hívnám, rendszeres programokkal, kirándulásokkal, stb. Ez megtartja az Egyházban a fiatalokat.

De pl. a szomszéd településen meg csak 18 fölött van bérmálás, így ott már nagykorúak döntenek. Biztos van lemorzsolódás, mint mindenhol, de szerintem ez kisebb.

2017. okt. 9. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

"Azért az érdekelne, hogy milyen változtatásokkal lehetne "vonzóbb" a mise a "fiataloknak"?"


Igazából nagyon fontos a pap személye. Az olyan helyeken, ahol fiatal, jófek pap van, sokkal többen járnak. És fontos, hogy a prédikáció ne egy unalmas, elvont valami legyen, hanem egyszerű, világos, fiatalok számára jól érthető beszéd.

Ja, meg ami még fontos, az a zene. A katolikus hozsannás énekek nagy része ilyen gyászos hangulatú, és csak arról szól, mennyire bűnösök vagyunk. A fiatalok ezeket nem találják olyan szépnek. Nagyobb teret kellene adni a gitáros miséknek, azok a dalok szépek, pörgősek, jobban tetszenek a fiataloknak, és az ilyen misére szívesebben járnak.

2017. okt. 9. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 imakommandós ***** válasza:
58%

" Azért az érdekelne, hogy milyen változtatásokkal lehetne "vonzóbb" a mise a "fiataloknak"?"


Meg kéne reformálni az egyházat a bálványimádásból, és akkor nem a halál szelleme lenne ott meg nem gyászhangulat lenne.

2017. okt. 9. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Felnőtt keresztelő csoportok? A baptisták létszáma világszerte közelít a 100 millióhoz. A pünkösdi-karizmatikus mozgalom létszámát a becslések 500-600 millióra teszik. Öntudattal rendelkező, döntésképes embereket keresztelnek, akár gyermekkorban, de nem csecsemőként. Nem mondhatod, hogy csupán marginális csoportocskákról van szó, bár azt értem, hogy miért nem rájuk gondoltál, amikor feltetted a kérdést.


Valamiről ez jutott eszembe:


Négy teológus vitatkozik. Hárman egy ellen. Mikor a többivel szemben álló teológus kifogy az érvekből, felkiált:

- Uram, tudom, hogy igazam van! Adj valami jelet, hogy így van!

Hirtelen megdörren az ég.

- Ugyan már, ez csak véletlen! - mondja a három másik.

- Uram, ha igazam van, adj egy nagyobb jelet, hogy a többiek is elhiggyék!

A derült égből lecsap egy villám.

- Ez csak véletlen! - hitetlenkednek a többiek.

- Uram, adj valamilyen félreérthetetlen jelet, hogy meggyőzd ezt a három hitetlent!

Egy kéz felírja az égre, miközben dörgő hang kiáltja:

- IGAZA VAN!

A három hitetlenkedő teológus összenéz, majd az egyikük:

- Jól van, akkor most két vélemény áll hárommal szemben.

2017. okt. 9. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
83%

"A katolikus hozsannás énekek nagy része ilyen gyászos hangulatú, és csak arról szól, mennyire bűnösök vagyunk. A fiatalok ezeket nem találják olyan szépnek. Nagyobb teret kellene adni a gitáros miséknek, azok a dalok szépek, pörgősek, jobban tetszenek a fiataloknak, és az ilyen misére szívesebben járnak."


Nem feltétlenül. Én is fiatal vagyok és nagyon szeretem a hagyományos énekeket. Gitárosok között is vannak jók, de közel sem adják azt vissza, mint egy orgonával, kórussal kísért szentmise. Pár hete voltam trienti rítusú misén, az is nagyon felemelő volt. Szerintem ha valaki csak a zene miatt jár szentmisére, akkor elsikkad a lényeg. A fiataloknak inkább azt kéne megérteniük, hogy a misén magával Krisztussal találkoznak.

2017. okt. 9. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!