Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Isten tulajdonképpen miért...

Isten tulajdonképpen miért büntette az embereket?

Figyelt kérdés

Automatikus válasz, hogy mert ellenszegültek Isten akaratának, de belegondoltatok már ebbe kicsit mélyebben?

Hiszen mi is volt maga az ellenszegülés? Hogy Isten tiltása ellenére ettek a tiltott fa gyümölcséből. De mi is volt az a fa? A jó és rossz tudásának fája!

Gyakorlatilag ez azt jelenti hogy Ádámék a bűnbeesés előtt nem ismerték a jóés rossz fogalmát, ergo azt sem tudhatták, hogy Istennek szót fogadni jó dolog. Vagyis fel sem fogták, hogy amit csinálnak az rossz, az bűn, tehát milyen alapon érdemeltek ezért bármiféle büntetést?

Pláne hogy nem csak ők, de az egész teremtett világ büntetve lett, akkor és a jövőben is.


Ez gyakorlatilag olyan, mintha én letennék egy darab húst a kutyám elé, majd rászólnék hogy nehogy megegye, és utána otthagynám. Talán valamicskét felfog majd abból, hogy én nem akarom hogy a húshoz érjen, de mivel a jó és rossz fogalmát nem ismeri, előbb-utóbb megeszi majd azt a darabka húst, és nem fogja megérteni, hogy miért tett ezzel rosszat.

Én pedig, bár pontosan tudom hogy ezt ő nem érti, de mégis fogom szegény kutyát, és bevágom egy ketrecbe. Sőt, a világ összes kutyáját bevágom egy ketrecbe. Sőt, a valaha születendő összes kutyát bevágom majd egy ketrecbe. Mindezt azért, mert egy kutya, aki nem is értette hogy rosszat tesz, egyszer rosszat tett...


2017. dec. 7. 15:00
1 2 3 4 5
 1/48 anonim ***** válasza:
46%

Amit erre válaszként kapni fogsz az az, hogy "isten szabad akaratot adott az embernek és az a bűnt választotta" stb stb stb.


Jó a hasonlatod, de tényleg.

2017. dec. 7. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/48 anonim ***** válasza:
49%

A kérdés tévedést tartalmaz. Isten nem büntette Ádámékat. Megmondta nekik, hogy mi lesz a következmény, ők ezt vállalták, és megkapták, amit akartak. A bűnnel a rosszat, a betegséget, a halált, stb.

Ez a téma és ennek megértése óriási dolog, lehetetlen ezt itt elmagyarázni, pláne, ha eleve nem is akarjátok megérteni, elfogadni, de ezt hagyjuk.


Kutyás példa rossz, mert azt feltételezed, hogy ugyanolyan értelemmel bír, mint Ádámék, ráadásul ott nem szerepel semmilyen hitető.

Ne feledd, a Biblia ezt a részt csak tömören összefoglalja. Nem tudhatod, hogy mire tanította Ádámékat addig Isten. A bukás nullától 130 éven belül következett be. Lehet, hogy akár 129 év múlva buktak el, addig tanultak. Mondom, ez a rész egy igen tömör összefoglaló, a mélyebb megértését a Szentlélek biztosítja a hívőnek.

És szerintem nem feltétlen kellett a sok rossz ismerete a döntéshez. Isten mondott valamit, a kígyó hazugnak nevezte, a kígyónak hittek, ami elég húzós.

De mind profitálunk belőle. Engem megtanított Isten, hogy milyen mocskos a bűn, és köszönöm, nem kérek belőle. Örülök, hogy visszaállítja majd a bukás utáni állapotot, és nem is vágyom másra. Úgyhogy Isten megint tökéletesen oldotta meg a dolgokat. Ráadásul Jézus miatt a megtért ember az isteni családhoz fog tartozni, mert miattunk az Isten is ember lett


"Gyakorlatilag ez azt jelenti hogy Ádámék a bűnbeesés előtt nem ismerték a jóés rossz fogalmát"

Ez így van


" Vagyis fel sem fogták, hogy amit csinálnak az rossz, az bűn, tehát milyen alapon érdemeltek ezért bármiféle büntetést? "

Ezt vitatom. A szabad akarat mindenképpen biztosítja a választás lehetőségét. Isten és a kígyó is állított valamit, döntöttek. Ehhez nem kell a rossz ismerete


Visszakérdeznék, mivel a szabad akaratot kifelejtetted a történetből: Te hogyan biztosítanád a szabad akaratot, ha Isten lennél? Hogyan biztosítanád, hogy ne a te trükkjeid miatt, hanem szívből téged válasszanak és szeressenek?

Megköszönöm a választ! Maradjunk kulturáltak!

Amúgy sokszor volt ez a kérdés is az elmúlt pár hónapban

2017. dec. 7. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/48 anonim ***** válasza:
58%

"Amit erre válaszként kapni fogsz az az, hogy "isten szabad akaratot adott az embernek és az a bűnt választotta" stb stb stb. "

Üdv. Ez kb. olyan, mintha azt ezt játszanád:

- Mennyi kettő meg kettő? De ne gyere azzal, hogy négy!


Amúgy nem a bűnt választotta, hanem a kígyónak hitt. Ezért működik ma is a helyreállítás hitből. Isten a szavát a Bibliában közölte, vagy elhiszed, vagy nem. A sztori "ugyanaz tökben"

2017. dec. 7. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/48 Pietrosol ***** válasza:
26%

Szia!


Kijelentő módot használtál, mintha az ember tettenérhető módon bármiféle büntetés alatt volna.


Meg tudnád mutatni ezt a büntetést, amelyben élünk?

2017. dec. 7. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/48 anonim ***** válasza:
77%

"Ne feledd, a Biblia ezt a részt csak tömören összefoglalja. Nem tudhatod, hogy mire tanította Ádámékat addig Isten. A bukás nullától 130 éven belül következett be. Lehet, hogy akár 129 év múlva buktak el, addig tanultak."


Tanulhattak volna ezer évig is, ha egyszer a Jó és Rossz tudásának fájáról sosem szabadott nekik szakajtani, akkor ezer év alatt sem ismerhették meg a jó és rossz közti különbséget. Vagyis nem tudhatták, hogy mi is a különbség jó és rossz között. Akkor honnan tudták volna, hogy nem szót fogadni rossz dolog? Vagy honnan tudták volna, hogy a kígyóra hallgatni rossz dolog? Vagy hogy egyáltalán maga a halál az rossz dolog, amit kilátásba helyezett Isten büntiként? Hiszen előtte sosem találkoztak halállal sem az Édenben.

2017. dec. 7. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/48 A kérdező kommentje:

"Ezt vitatom. A szabad akarat mindenképpen biztosítja a választás lehetőségét. Isten és a kígyó is állított valamit, döntöttek. Ehhez nem kell a rossz ismerete "

Nem is ezt állítottam. Dönteni persze hogy lehet egyszerűen a szabad akaratból kifolyólag. De jól dönteni nem lehet, ha az ember a döntés előtt nem érti a jó fogalmát.

Ennélfogva a felelősségre vonás nem igazságos döntés.

És ekkor még csak Ádámékról volt szó. De minden valaha világra jövő élőlényt előre büntetni két ember hibájáért, ez pedig már egyenesen a leggonoszabb dolog, amit valaha tett bárki is.


"Kutyás példa rossz, mert azt feltételezed, hogy ugyanolyan értelemmel bír, mint Ádámék, ráadásul ott nem szerepel semmilyen hitető."

Nem rossz, mert a kérdés szempontjából lényegtelen bármiféle egyéb tudás. A jó-rossz fogalmának megértése szempontjából Ádámék is épp olyan helyzetben voltak, mint a példában szereplő kutya.


"Visszakérdeznék, mivel a szabad akaratot kifelejtetted a történetből: Te hogyan biztosítanád a szabad akaratot, ha Isten lennél? Hogyan biztosítanád, hogy ne a te trükkjeid miatt, hanem szívből téged válasszanak és szeressenek?"

Hát az biztos, hogy ha büntetnék is valakit, csakis akkor, ha képes felfogni hogy bűnt követett el, és pláne csakis azt, aki elkövette a bűnt.

2017. dec. 7. 15:44
 7/48 A kérdező kommentje:

"Kijelentő módot használtál, mintha az ember tettenérhető módon bármiféle büntetés alatt volna. "

Bocsi, most nem azt akartam megvitatni, hogy igaz-e a Biblia vagy sem. Csak a Biblián belüli történések logikáját.

Így mivel a Biblia szerint büntetés alatt élünk, ez a kérdésem szempontjából is alapfeltevés, ha igaz amúgy, ha nem.

2017. dec. 7. 15:47
 8/48 anonim ***** válasza:
34%

"Vagy honnan tudták volna, hogy a kígyóra hallgatni rossz dolog?"

Nézd. Valaki állít valamit, a másik az ellentettjét. Nyilván az egyiket vagy mindkettőt hazugnak tartod. Persze mindkettőt igaznak is tarhatod, de akkor logikai hibát vétesz

" Vagy hogy egyáltalán maga a halál az rossz dolog, amit kilátásba helyezett Isten büntiként?"

Továbbra is azt mondom, hogy ez nem büntetés volt, hanem következmény. Ezt sokan keveritek, nem magyarázom még egyszer


"Vagyis nem tudhatták, hogy mi is a különbség jó és rossz között."

Figyuzzatok! Ha valamire már elmondtam a véleményem, akkor az ne dobjátok be újra. Írjátok, hogy köszi a választ, de nem fogadom el. így időt spórolunk:) Ok?


"Akkor honnan tudták volna, hogy nem szót fogadni rossz dolog?"

Azt hittem az előbb érthető volt. Szóval van egy Isten, aki mindenre tanít, előttem teremt, stb. mond valamit, majd jön egy kígyó és lehazudtolja. Szabad akarattal eldöntötték, hogy kinek van igaza.


"Hiszen előtte sosem találkoztak halállal sem az Édenben."

Én sem találkoztam még szibériai tigrissel, fogom ölelgetni, ha északra megyek, mert tudom, hogy rossz dolgok következnek. Elhiszem, amit mondanak róla, hogy rossz dolog odamenni hozzá. HA odamegyek és széttép, az nem büntetés, hanem következmény (mégis elmagyaráztam:D)


Várom a kérdésemre a választ!

2017. dec. 7. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/48 anonim ***** válasza:
73%

Kb az a kategória, hogy ha azt mondod a kisgyerekednek (aki nálad jóval kevesebb tudással és tapasztalattal rendelkezik a világról), hogy ne simogassa meg a kutyát de ő mégis megsimogatja az meg megharapja. Utána meg lehet döngetni a a mellünket, hogy ez következmény, hiszen én megmondtam.


Amúgy sok kisgyerek is ezt csinálja, lelki bántalmazás következtében. Azért harapott meg a kutya mert nem engedelmeskedtem apukámnak. Pedig valójában az apja egy s*gg, mert nem figyelt oda rá rendesen.

2017. dec. 7. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/48 anonim ***** válasza:
77%

"Visszakérdeznék, mivel a szabad akaratot kifelejtetted a történetből: Te hogyan biztosítanád a szabad akaratot, ha Isten lennél? Hogyan biztosítanád, hogy ne a te trükkjeid miatt, hanem szívből téged válasszanak és szeressenek? "


A kérdés jó, de én nem vagyok mindenható, nem tudom kedvemre formálni a világot, annak törvényeit, működését. Ha az lennék, és az lenne a két legfőbb célom, hogy szeressenek a teremtményeim ÉS legyen szabad akaratuk is, akkor én alapból úgy teremtettem volna a világot, hogy a teremtményeim bárhogyan választanak is a szabad akaratuk alapján, annak végkimenetele csak az lehessen, hogy engem szeretnek és én szeretem őket. Úgy gondolom, amennyiben mindenható vagyok, úgy egy ilyen világ teremtése semmiféle akadályba sem ütközne számomra.

2017. dec. 7. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!