Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Római Katolikusok! Ti nem...

Római Katolikusok! Ti nem érzitek úgy, hogy a római egyház mára "túl modern" lett?

Figyelt kérdés

Én Görög Katolikus vagyok, és karácsonykor a római templomban vettem részt az éjféli misén, mert a görög zárva volt.


Rögtön szembetűnt pár számomra "furcsa" dolog, ami túl "nyugatiasnak" és "modernnek" tűnt számora:


-A mise túl rövid volt, csak 1 órás


-Gyertyák helyett inkább az elektromos világítás dominált


-Nem égettek tömjént, elmaradt a szokásos tömjénfüst


-A mise közben domináltak a hagyományos egyházi énekek helyett a különféle keresztény témájú népi énekek


-Az oltár mögött karácsonyfák voltak felállítva


Ezek mellett nem karácsonyhoz köthető, de egyéb észrevételek egy római nagytemplomról:


-A templom berendezése túl puritán, protestantizmusra hasonlító volt. Alig volt pár szobor, nem igazán voltak bibliai jeleneteket ábrázoló festmények, a Pápa képe is kint volt a templomban, pedig ő nem bibliai személyiség, nekem ez kicsit furcsa volt


-Kevesebb részvételt kívánt a hívektől a mise. Csak kétszer kellett felállni, és egyszer kellett letérdelni



Én, mivel a Görög Katolikus hagyományban nőttem fel, és mindig úgy tanultam, hogy a római egyház a legközelebbi testvérünk, kicsit lesokkolt ez a különbség. Szerintem fontosak a hagyományok, mert ezeken keresztül jobban át lehet élni a keresztény vallás spirituális tanítását. Láttam már Evangélikus istentiszteletet is, és úgy tűnt a római misék már jobban hasonlítanak arra, mint akár a Görög Katolikus, akár az Ortodox hagyományokra. Még az Iszlámban is több hasonlóságot vettem észre.


Ti ezt hogyan látjátok? Szerintetek túl sok modern dolgot átvett a Római egyház a világból, vagy ez afféle természetes fejlődése a vallásnak?



2018. jan. 23. 20:42
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
54%
Ez a sok külsőség teljesen fölösleges, ha Isten nincs a szívedben.
2018. jan. 23. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
67%
Itt (még) hagyományos misék vannak. (Erdély)
2018. jan. 23. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
79%

Vannak akik ezt érzik, vannak akik nem. A II. Vatikáni Zsinat óta elhagyta a római Egyház a tridenti misét, szóval ez nem lehet túl friss érzés részedről.


Tömjént valóban ritkábban használnak, többnyire húsvétkor és Úrnapján. Én is szeretem egyébként az illatát, a lelket is átmelengeti.


Nem tudom, hogy mit értesz népi ének alatt, van ahol a Hozsanna énekeiből válogatnak, máshol az Éneklő Egyház gyűjteményből is tesznek bele.


Karácsony volt, természtes szerintem a karácsonyfa.


A templom berendezése az építési kor stílusának megflelő. Ha modern, akkor modern stílusjegyek jellemzik, ha barokk, akkor sok dísz és szobor.

A pápa továbbra is Krisztus helytartója, az Egyház földi feje, minden pöspökök között az első, miért ne lehetne róla kép?


Valamit elszámoltál, többször kellett felállni és letérdelni is kétszer. Bár nálatok nincs térdelés.


A római rítus miért hasonlítana az ortodox hagyományokra? Sosem hasonlított, már a legelső századokban sem. Sokkal fontosabb az azonos hit, amiben tökéletesen megegyezik minden katolikus részegyház.

2018. jan. 23. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
Nálunk is van térdelés, például az Üdvözlégy Mária közben, és nálunk kizárólag bibiliai tematikájú ábrázolások vannak. A görögök is elfogadják a Pápát, de nálunk őt nem ábrázolják, helyette ott van például Mihály Arkangyal, Szent Péter, Jézus és Mária.
2018. jan. 23. 20:57
 5/21 anonim ***** válasza:
87%
Valamikor régen, a nagy reform előtt a hiveknek háttal misézett a pap a főoltárnál, ráadásul latinul. Azóta van egy nagy oltár a hivek előtt, minden ott történik és nemzeti nyelven. Az 1970-es végén pl. divatosak voltak rockmisék, gitárral, orgona helyett, kis falusi templomokban, nem ma kezdődött ez.
2018. jan. 23. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
84%

Eddig úgy tudtam, hogy mély meghajlás van térdelés helyett, de lehet különböző helyeken más a szokás.


Szinte minden templomban van Jézus és Mária ábrázolás, sokszor Szent Péter is, ha néhol betesznek egy képet a pápáról, az is elfér. Egyébként nem csak bibliai személyekről vannak ábrázolások, hanem szentekről is. Például nálunk egy Szent Erzsébet szobor is van, ölében rózsákkal, és egy Szent Bernadettet ábrázoló is, amint kezében rózsafüzérrel imádkozik.

2018. jan. 23. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
54%

"-A mise túl rövid volt, csak 1 órás"

Nem kilóra mérik... A tartalom a lényeg. Egyébként pl. nálunk is az atya direkt kb. 50 perces misét mond éjfélire: mert mindenki fáradt, úgysem tud az ember annyit koncentrálni és misére nem azért megyünk, hogy bambuljunk. De van, mikor a római katolikus mise is hosszabb. Körmenettel majdnem 2 óra szokott lenni.


"-Gyertyák helyett inkább az elektromos világítás dominált"

Igen, ez így van, amióta bevették az épületekbe az elektromos világítást.


"-Nem égettek tömjént, elmaradt a szokásos tömjénfüst"

Nem kötelező nálunk a tömjén. Nagyobb misén szoktak, nálunk volt éjfélin, de nem szokott lenni mindig. szentségkivételkor pl. mindig van.


"-A mise közben domináltak a hagyományos egyházi énekek helyett a különféle keresztény témájú népi énekek"

A hozsannából vagy az Éneklő Egyházból szoktunk énekelni. Ezek nagy része több mint 100 éves ének, sok pedig még régebbi gyűjtésből van. Ha már karácsony: a Mennyből az angyal és a Pásztorok pásztorok ugyanúgy egyházi ének, csak átvette később a nép.


"-Az oltár mögött karácsonyfák voltak felállítva"

Ez már 80 éve is így volt, nagyapám mesélte.


"-A templom berendezése túl puritán, protestantizmusra hasonlító volt."

Ez építészettől függ. Nem akarok piszkálódni, de nálunk pár éve épült egy modern görögkatolikus templom. Belül fehérre meszelt falak és csak két ikon van kitéve: ennyi az összes dísz. Ráadásul az épület inkább egy ortodox templomra hajaz kívülről a formáját tekintve, ami nem annyira követi a hagyományos magyar görögkatolikus építészetet... De sebaj, így is templom. Ha bemész mondjuk egy barokk templomba, szerintem nem fogod puritánnak érezni. :))

"a Pápa képe is kint volt a templomban, pedig ő nem bibliai személyiség, nekem ez kicsit furcsa volt " Igen, mert ő az Egyház látható feje. Nálatok is.


"Szerintetek túl sok modern dolgot átvett a Római egyház a világból, vagy ez afféle természetes fejlődése a vallásnak?"

A II. vatikáni zsinat óta valóban egyszerűsödött a liturgia, de ha mindenképp problémát keresünk, akkor nem a fent említettek azok. Sokkal inkább az, hogy túlságosan megengedők lettünk bizonyos teológiai kérdésekben, és nincs elég szigorúan kimondva, ha valaki olyan egyéni vallásgyakorlatot űz szentmise címszó alatt, amit nem kéne. Gondolok itt pl. protestáns - és nem katolikusra áttért -személyek áldoztatására, ami volt, hogy előfordult (nem Magyarországon igaz), de ezt mondjuk nagyon nem kéne...

2018. jan. 23. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
57%

"Kevesebb részvételt kívánt a hívektől a mise. Csak kétszer kellett felállni, és egyszer kellett letérdelni"


Erre még reagálnék. Érdekes meglátás, mert szokták mondani, hogy azért volt szükség a II. vatikáni zsinat liturgikus reformjára, mert korábban a trienti misén nem vettek részt eléggé a hívek...

Egyébként 2x "kell" letérdelni (sőt templomba bemenet és kimenet előtt is szoktunk). Nálatok, úgy tudom egyszer sem.

2018. jan. 23. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
65%

"A mise túl rövid volt, csak 1 órás"

Ha meg túl hosszú, az lett volna a baj. :D


"Gyertyák helyett inkább az elektromos világítás dominált"

Hát ez templomfüggő szerintem, de mért olyan nagy baj?


"Nem égettek tömjént, elmaradt a szokásos tömjénfüst"

Ahogy már előttem is írták, főleg húsvétkor szokás, meg nálunk most a templombúcsúkor is volt. Akár karácsonykor is lehetett volna, de gondolom ez papfüggő.


"A mise közben domináltak a hagyományos egyházi énekek helyett a különféle keresztény témájú népi énekek"

Hogy őszinte legyek, nekem borsódzik a hátam a népénekektől (habár a karácsonyiak nem olyan rosszak) de a hagyományos egyházi zene, pl. gregorián mégjobban taszít. Számomra akkoris a beatmise a best. :D De igazából annyira nem ezen múlik, ez csak egy külsőség.


"Az oltár mögött karácsonyfák voltak felállítva"

Igen, mivel karácsony volt, karácsonyfák is voltak. Az lett volna a fura, ha nem lett volna. Nálatok nem szokás? :o


"A templom berendezése túl puritán, protestantizmusra hasonlító volt. Alig volt pár szobor, nem igazán voltak bibliai jeleneteket ábrázoló festmények, a Pápa képe is kint volt a templomban, pedig ő nem bibliai személyiség, nekem ez kicsit furcsa volt"

Személy szerint én az egyszerű puritánabb templomokat szeretem, az ilyen barokk csicsa elvonja a figyelmem a lényegtől. De ez is csak egy külsőség, ízlés kérdése.

Nálunk is kint van hátul a pápa képe, habár ez kicsit nekem is fura, de végülis elfér ott az a kép.


"Kevesebb részvételt kívánt a hívektől a mise. Csak kétszer kellett felállni, és egyszer kellett letérdelni"

Szerintem rosszul emlékszel kétszer szoktunk letérdelni, és szerintem felállni is többször.


"Ti ezt hogyan látjátok? Szerintetek túl sok modern dolgot átvett a Római egyház a világból, vagy ez afféle természetes fejlődése a vallásnak?"

Szerintem ez így van jól, és személy szerint nekem jobban tetszik így. A tömjénfüstös gregoriános idők, meg a nagy barokk pompa ideje lejárt. Most az van, amk számít. A lényeg. Nekem személy szerint jobban tetszik így.

2018. jan. 23. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
85%

Ha most egy hagyományhűbb római katolikust kérdezel, akkor őt sokkal inkább fogják zavarni a pápa zavaros, néha a hagyományos hittételeknek ellentmondó nyilatkozatai, mint a csupasz templom, és más külsőségek hiánya. Az a zsinat régen volt már.


A barokk templomok nem csupaszok, a modern templomok sokszor igen, alig néhány képpel.

2018. jan. 23. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!