Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Létezik olyan vallás, amelyben...

Létezik olyan vallás, amelyben a nők élveznek privilégiumokat a férfiakkal szemben?

Figyelt kérdés

2018. ápr. 21. 14:50
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
0%
Feminizmus-modernizmus.
2018. ápr. 21. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
0%

Szervusz.


Amikor ilyen jellegű kérdéseket olvasok, akkor a következő kérdés fogalmazódik meg bennem:


Vajon mit gondolhat Istenről, és milyen szerepet tölt be az életében?

Mert a vallásokat emberek állították fel, jóllehet, van benne némi bibliai elvárás.

Az eredeti elrendezésben, Isten egyik félnek sem ad engedélyt, a másik elnyomó uralmára. Azonban, ahogy egy kocsiban sem lehet két kormány, a családi elrendezésben is, egy családfő van kinevezve.

Az asszony pedig nem vetélytársa, hanem kiegészítője a férjnek.

2018. ápr. 21. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
12%

Léteznek ilyen vallások, igen, de ezek mind hamisak.


(Zárójelben: sok katolikus családban a mama a főnök, a férj puha-papucs)

2018. ápr. 21. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
81%

#3

Igen, sok katolikus családban valóban a mamák a főnökök. A mamák tartják össze a családot, náluk gyűlnek össze a már rég elköltözött gyerekek unokáikkal, ők vigyáznak, hogy a papa el ne kártyázza és igya a pénzt.

Hiszen a katolikus Egyháznak köszönhető a nemek közti egyenlőség is.


De például vannak olyan felekezetek is, mint a hitgyüli, ahol szava sincs az asszonynak. Szinte emberszámba se veszik őket. Például az ószövetségi zsidóknál is megengedett volt a poligámia, a zsidó királyok igazi háremeket tartottak. Ez persze szemben áll Isten akaratával, aki egyenlőnek teremtette a férfit és a nőt.


Az ókori amazonok ilyenek voltak kedves kérdező, manapság már nem nagyon van ilyen vallás, esetleg bizonyos törzsi kultúrákban.

2018. ápr. 21. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

1. válaszoló: Jogos, én viszont istenhívő vallásokra gondoltam.


2. válaszoló:Valószínűleg nem érted a kérdést. Az, hogy te mit tartasz helyesnek a szerepekről, nem érinti azt a kérdést, hogy vannak-e ilyen vallások.


3. válaszoló: tudnál esetleg ilyen vallást megnevezni?


4. válaszoló: Hogy mik alakultak ki a gyakorlatban, szerintem egy picit más kérdés, de én nem látom azt, hogy a katolikusoknál nemi egyenlőség lenne, elvégre pap nem lehet nő, és Isten is hímnemű.

2018. ápr. 21. 17:27
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

#5

Ezek szerint nem ismered eléggé a történelmet. Mert az Egyház szerepe az egyenjogúság felé egyértelműen történelmi tény. Az egyenjogúságot nem befolyásolja, hogy lehet-e pap nő. Apáca lehet nő, férfi pedig apáca nem lehet, most akkor a férfi alacsonyabb rendű lenne? Nem, mások a szerepek.


Isten pedig nemtelen, hiszen szellemi lény. Krisztus valóban férfiként született a világba, de a menyasszonya az Egyház, tehát utóbbi nőnemű.

2018. ápr. 21. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Ok, az apácákkal igazad lehet. Azonban mégiscsak a férfiak a fő tanítók, és Jézus a fej, nem a menyasszony (mert nem a menyasszonyt imádjuk, hanem Jézust). Harmadrészt pedig Isten nem nemtelen, különben nem hívnák Atyának.
2018. ápr. 21. 17:48
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Ugyan úgy vannak női teológusok is, bár valóban kisebb számban. Bár szerintem a hittantanárok esetén pont nők felé lejt a mérleg.

Az Egyháznak és Krisztusnak a viszonya ennél sokkal bonyolultabb, nem lehet faék logika mentén megmagyarázni, mély teológiai ismereteket igényel.


Az Atya valóban lehetne érv, de nem túl jó. Ez még a férfiközpontú Ószövetségből maradt ránk, ettől függetlenül, Istennek nincsen neme. Az igaz, hogy gyakran férfiként hivatkoznak rá, férfiként ábrázolják, de elsősorban a mennyegzős példa miatt, amit korábban írtam. De a szimbolikát érdemes külön kezelni a valóságtól, a valóságban Isten pedig se nem férfi, se nem nő. Például az angyaloknak sincs neme, hiába ábrázolják Szent Mihályt férfiként, ezt inkább szerepe miatt teszik.

2018. ápr. 21. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Nem valószínű, hogy létezik, vagy létezett ilyen vallás, mivel teljes mértékben diszfunkcionális lenne, mint ahogy a matriarkátus is az. Nem hogy gyakorlatban, de még egyszerű logikai szinten sincs értelme. Lényegében egy teljes szerepcsere -- habár megértem, hogy 2018-ban ez miért foglalkoztathat embereket.


A kérdésed alapvetően azt feltételezi, hogy az ismert vallásainkban a férfiak "privilégiumokat élveznek" a nőkkel szemben (mivel azt kérdezed, hogy van-e olyan, ahol ez nincs meg), holott ez sem igaz, még az iszlámban sem. Az ilyen premisszák mindig arra engednek következtetni, hogy aki ilyet kérdez, az nem igazán van képben a vallások mibenlétével és funkciójával.


Egyetlen vallásban sem "élveznek privilégiumokat" a férfiak a nőkkel szemben, és ilyen vallás a mi világunkban -- Európában és a genetikailag Európához köthető területeken / embercsoportok körében -- soha nem is létezett.


Férfiak "privilégiumokat" maximum háború során védtelenül maradt nőkkel szemben élveztek, de a civilizáltabb hadseregekben ez még több ezer évvel ezelőtt sem volt "divatos", csak barbár hordák körében.


Ha ilyen "vallást" akarsz találni, akkor Európán és Ázsián kívül kell keresned, valahol fekete Afrikában vagy Dél-Amerikában. Persze ezekről a vallásokról erősen megkérdőjelezhető, hogy van-e közük bármiféle isteni kinyilatkoztatáshoz vagy megihletéshez, vagy egyszerűen csupán adott nép egy kulturális megnyilvánulása, és annál semmi több.

2018. ápr. 21. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

"A kérdésed alapvetően azt feltételezi, hogy az ismert vallásainkban a férfiak "privilégiumokat élveznek" a nőkkel szemben (mivel azt kérdezed, hogy van-e olyan, ahol ez nincs meg), holott ez sem igaz, még az iszlámban sem."


Ezt remélem, csak rossz viccnek szántad. A vallások, de főleg az iszlám elnyomja a nőket. Ha neked még a fej elfedése is az egyenlőség kategória, meg hogy előírás van arra vonatkozólag, hogy hogyan kell verni a feleségeket, akkor nagyon nem vagy képben.


Az pedig továbbra sem érdekel, hogy mit vélsz isteni kinyilatkozztatásnak és mit nem. Ateistaként én egyiket sem tartom annak, viszont kíváncsi lettem volna, vannak-e ilyen nőközpontú vallási szervezetek. Nem azért mert igaz vallást keresnék, csak kulturális szempontból érdekel.

2018. ápr. 21. 20:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!