Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Tulajdonképpen mit gondoltok,...

Tulajdonképpen mit gondoltok, mi célja lehet Istennek a szabad akarattal, ha gyakorlatilag büntet a használatáért?

Figyelt kérdés
2018. jún. 18. 11:59
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
71%

Nem büntet, csak arra tanít, hogy vállalni kell a dolgok következményeit.


Nézd itt egy hely. Szívesen látlak itt, de van ez a fa. Ez nekem nagyon fontos, kérlek ne nyúlj hozzá!


Visszaélsz a bizalmával, BUUUMMM! Már ki is tett. Nincs ebben semmi különös.

2018. jún. 18. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
21%

Kérjük, a naponta ismételt trollkérdéseket a valláskritika rovatban feltenni!


Szabad akarattal tértünk meg, szabad akarattal nem kérünk a bűnből és szabad akarattal haladunk a megszentelődésben, melynek vége az örök boldog élet. Ez nem igazán büntetés. Tehát a gyakorlatban nem büntet, hanem örök életet ajándékoz nekünk

2018. jún. 18. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
57%

Igazából itt az a helyzet, hogy a minden vallásnak meg kell magyaráznia a keletkezésekor éppen fennálló állapotokat.

A kereszténységnek így sikerült.


Ha nem lenne szabad akarat, igen nehéz lenne elmagyarázni, hogy miért nem az édenben élünk.

Így sem lehet ugyan (mert a szabad akarat nem ok erre egy végtelen istennél), de 2000 éve ezt még az akkori egyszerű emberek elhitték.

2018. jún. 18. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:

#1

Eleve csak azért van minek vállalni a következményét, mert van szabad akarat. Ha nem lenne szabad akarat, eleve nem lenne miért büntetni.


#2

Nem láttam korábban ezt a kérdést, tehát eleve bukta hogy naponta fel lenne téve.

Ha neked az trollkérdés, hogy rákérdeznek a kereszténység egyik logikai ellentmondására, akkor itt a te hiteddel lehetnek komoly bajok. Én komolyan kérdeztem, úgyhogy ha neked csak a trollkodás megy, kéretik kifáradni a vallás kategóriából!

2018. jún. 18. 12:43
 5/27 anonim ***** válasza:

"Eleve csak azért van minek vállalni a következményét, mert van szabad akarat."


#1 vagyok

Így van. De miért írtad ezt?


"Ha nem lenne szabad akarat, eleve nem lenne miért büntetni."


Büntetni azért is lehet valakit amit nem követett el. A te istened igazságos?

2018. jún. 18. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 A kérdező kommentje:

#5

Azért írtam, mert ebből fakad az egész dolog ellentmondása.

Adott ugye Isten, akinek van egy bizonyos elvárása, hogy hogyan kellene a teremtményeinek viselkednie. De ahelyett hogy úgy teremti meg őket, hogy eleve az elvárásainak megfeleljenek, helyette kitalálja ezt a szabad akaratot, ami alapján a teremtményei önként választhatnak hogy meg akarnak-e felelni ezeknek az elvárásoknak, vagy sem. Majd megbünteni őket, ha önként azt választják, hogy nem.

Gyakorlatilag ebből egyrészt az következik, hogy egyrészt az egész koncepciót teljesen feleslegesen alkotta meg. Hiszen ha két választási lehetőség közül eleve csak az egyiket tolerálja, a másikat örök kárhozattal bünteti, akkor a szabad akarat csak egy illúzió.

Másrészt igazságtalan is, hiszen gyakorlatilag azért büntet, mert a teremtményei olyanok, amilyennek ő teremtette őket.

2018. jún. 18. 13:50
 7/27 anonim ***** válasza:
Nem bűntet a használatáért. A bűnbeesés utani állapot nem Isten bűntetése, hanem az ember saját tetteinek következménye volt. Ahogy a pokol sem Isten bűntetése, hanem az illető saját döntése. Isten szabad akaratot adott, döthetsz mellette, és ellene is. A pokolban nem azért van szenvedés, mert Isten így büntet, hanem azért, mert ott nincs szeretet. Isten a szeretet, de azok a személyek elszakították magukat Istentől. A saját döntések következménye a pokol is, és a bűnbesést követő állapot is.
2018. jún. 18. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:

Arról nem is beszélve, hogy simán megalkothatta volna az embert úgy is, hogy a szabad akarata a jó dolgok közül válasszon, a bűnt ne.

Eleve a szabad akarat így erősen korlátozott: pl. az ókorban, ha megfeszültek, akkor se tudtak akarni pl. atomerőművet (meg még 5000 más dolgot, ami ma már természetes). Semmibe se került volna úgy teremteni az embert, hogy ne akarja a bűnt.

2018. jún. 18. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 KZitus ***** válasza:
0%

Szia


Azt írod:

"De ahelyett hogy úgy teremti meg őket, hogy eleve az elvárásainak megfeleljenek, helyette kitalálja ezt a szabad akaratot, ami alapján a teremtményei önként választhatnak hogy meg akarnak-e felelni ezeknek az elvárásoknak, vagy sem."


Amiről itt írtál, az az állatok ajándéka. Nem, nekik nem kell gondolkodniuk, Isten úgy tremtette meg őket, hogy eleve az elvárásainek megfeleljenek, éljenek.

De mi emberek ettől sokkal többek vagyunk. Azzal, hogy tudunk gondolkodni, döntéseket hozni hatalmas mértékben különbözünk az állatoktól. De a szabadságunk nem korlátlan ileyennel csak és kizárólag a Teremtő rendelkezik. Még az utána következő legnagyobb hatalmú teremtményének Krisztusnak is korlátolt a hatalma, és ez soha nem okozott gondot neki, mivel helyesen használja egészen azóta, mióta Isten legelsőnek megteremtette őt. Krisztus számos helyen beszélt arról, hogy az Atyja nagyobb mint ő, tehát alá van neki rendelve.


A Biblia ír arról, hogy ez emberiség a bűn és a halál fogságában van. Ez is egyfajta korlát, amelytől jelenleg egyetlen ember sem szabad. Viszonk Krisztus éppen ezért is jött a földre, hogy megszabadítsa az embert ebből/ettől a fogságtól.

Pál apostol írt érdekes dolgot a szabadságról. „Ahol Jehova szelleme van, ott szabadság van” 2Korint 3:17


Ha van kedved, itt bővebben olvashatsz erről:

[link]

2018. jún. 18. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:

"Nem bűntet a használatáért. A bűnbeesés utani állapot nem Isten bűntetése, hanem az ember saját tetteinek következménye volt. "

Pont erről van szó. Az ember megkapta a szabad akaratot, majd szabad akaratából egyszer nem fogadott szót Istennek, mire a válasz: Nesze nektek, halál!


Gondold ezt végig! Ha úgyis előre tudja Isten hogy egy bizonyos helyzetben kizárólag egyetlen választási lehetőséget hajlandó elfogadni, másféle döntésért annyira megharagszik hogy pokolra küldi az illetőt, akkor egyáltalán miért teremt lehetőséget a másféle döntésre?


Konkrétabban ott van például a ne ölj parancsolat. Mi értelme volt akkor egyáltalán lehetővé tenni az ölést? Teremtéshez a mindennapokból leginkább a programozás hasonlítható, hiszen ott van arról szó hogy mindent ami csak a virtuális világban létezik, az ember teremt meg, és a szabályokat is ő alkotja. Na most ha a programozó nem akarja hogy a virtuális lényecskéi nekiálljanak lemészárolni egymást, akkor először nem megteremti a lehetőséget a gyilkolásra, majd megtiltja azt. Nem, akkor eleve meg sem teremti opcióként a gyilkosságot.

2018. jún. 18. 15:26
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!