Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az István a Király-t megnézve...

Az István a Király-t megnézve ti Istvánt vagy Koppányt támogatjátok? Miért?

Figyelt kérdés
Számomra ez egy nehéz döntés. Katolikus, hazafias magyarként természetesen nagyban hajlok István felé, de azért könnyes lesz a szemem, amikor Koppány azt mondja, hogy "Idegeneket hív, magyarok ellen segítségül!"

2018. jún. 18. 19:43
1 2 3
 1/26 Ozmium42 ***** válasza:
93%
Teljesen megfelelsz a pár évvel ezelőtti önmagamnak ebben a kérdésben. A probléma feloldása az, hogy kb. semmi nem úgy történt egyik fél szempontjából sem, mint ahogy ott meg van énekelve, így a dilemma történelmi vetülete nem is létezik. Istvánnal a vallása miatt azonosulsz, Koppánnyal a hazafiassága miatt, mert te egy keresztény hazafi vagy. István korában nem létezett a modern nemzeti eszme, Koppány magyarkodása így teljesen anakronisztikus. (És ha már anakronizmus, hogy jön szóba Mohács, Dózsa György, Kossuth???). István pedig nem a túlélésért hódolt be, hiszen nem állt vesztésre senki ellen, viszont a németek be-betörtek az országba a kereszténység felvétele előtt és után is, akiket ő rendre legyőzött. Kissé úgy érzem, hogy túl van idealizálva és misztifikálva a téma, bár nem vagyok történész.
2018. jún. 18. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
83%
Rövid távon Koppánynak volt igaza, hosszú távon meg Istvánnak. Emberileg nekem szimpatikusabb Koppány, de István jól döntött, hogy "bevezette" a kereszténységet. Én ateista vagyok, de a mai világban ez senkit nem érdekel. Akkoriban eltakarítottak volna minket a Föld színéről, ha egy keresztény Európa kellős közepén sokáig pogánykodtunk volna még.
2018. jún. 18. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
100%

Mivel vallás kategóriába tetted fel a kérdést, ha jól értelmezem a Bizánc (ortodoxia) és Róma (katolicizmus) között kell választanom?

Hiszen Koppány bizánci rítus szerint keresztelkedett, így lényegében (megelőlegezve 1054-et) ortodox lett, Szent István pedig latin rítus szerint keresztelkedett és katolikus lett.


Mivel se nem a történelem, se nem a politika rovatban van, ezért gondolom vallás szerint várod a válaszomat.

Ez alapján is Istvánt támogatnám.

2018. jún. 18. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
100%
Koppány valszeg érdekből keresztelkedett meg, ahogy Géza is, István viszont szívből hitt, mert már úgy nevelték. Koppány valószínűleg az ősmagyar hitben hitt szívből, ez mondjuk számomra rokonszenvesebbé teszi, de a műben épp az a nagy, hogy mindkét nézőpontot meg tudod érteni, és ebből jön, hogy tragikusnak érezzük Koppány halálát és átérezzük István vívódását.
2018. jún. 18. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
100%
2-es: Ez sem 100%. A történelemben nem lehet megmondani, hogy "mi lett volna, ha". Száz évig elvoltunk pogányként is a nagyonkeresztény Európában (ahol a keleti meg a nyugati kereszténység jobban utálta egymást, mint minket), a lengyelek ugyaneddig elvoltak pogányként, a litvánok évszázadokkal utánunk vették fel.
2018. jún. 18. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
0%
Egyiket sem.
2018. jún. 18. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
29%
Koppányt. Az ősmagyarság minden volt csak nem pogány. Helyrehozhatatlan károkat okozott István. Eltünette a vallásunkat, az írásos emlékeinkét, eltörölte a múltunkat. Eladta az országot.
2018. jún. 18. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
50%
István királyt támogatom, de Koppánynak is több mindenben igaza van, mégis István király az intelligensebb. Koppánynak abban van igaza, hogy a "katolikus" vallás tele van paradoxonokkal (nem kell olyan isten aki nem tud magyarul, nem kell olyan isten, aki "megöli", hagyja meghalni fiát), abszolút nem tökéletes vallás, ami ma is igaz. (Cölibátus, nemek szétválasztása, kivégzőeszköz a szimbóluma - már ez elég hogy soha ne akarjak belépni templomba). Istvánnak, abban van igaza, hogy az országnak kellenek szövetségesek és hogy ez a vallás szeretetet hirdet és az erős családokat támogatja. Persze eleve a legjobb, ha az ország önmagában is elég erős az érdekérvényesítéshez.
2018. jún. 19. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
100%

Maga a mű enyhén, de azért Koppányt "támogatja", ő kapja a lazább, rockosabb számokat, de ez nem jelenti azt, hogy István negatív szereplőként van feltüntetve (sőt nem is nagyon van egyértelműen negatív szereplő).

Én személy szerint nem "drukkoltam" egyik félnek sem, a zenéje miatt szeretem.

2018. jún. 19. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
100%
#8-asnak apró javítás: cölibátus akkor még nem volt, a többiben igazad van szerintem.
2018. jún. 19. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!